Bez obzira na to što su očekivane, promene deluju kao da su došle naglo, te donose preplavljujuće osećaje tuge, stresa i anksioznosti. Mnoge žene prolaze kroz period koji moderno nazivamo “baby blues”. On traje nedelju do dve posle porođaja i prođe sam od sebe.
Ako “baby blues” premaši dve nedelje i novopečena mama se i dalje oseća loše, vrlo je moguće da se pojavila postporođajna depresija, koju karakterišu ozbiljniji simptomi, i osećanje tuge i anksioznosti traje duže. Ukoliko se ne leči na vreme, može da traje i godinama.
U narednim redovima, upoznaćemo vas bliže sa postporođajnom depresijom i koracima koje treba preduzeti ukoliko primetite neke od simptoma.
Prepoznajte simptome postporođajne depresije
Šta je postporođajna depresija?
Postporođajna depresija je oblik kliničke depresije, koja svoj začetak ima u periodu nakon rođenja deteta. Neki od uobičajenih simptoma su:
-
Gubitak apetita
-
Nekontrolisani plač i umor
-
Nemogućnost povezivanja sa detetom
-
Nemir i insomnija
-
Anksioznost i napadi panike
-
Osećanja preplavljenosti, ljutnje, beznađa i stida
Nauka još uvek nije otkrila tačan uzrok postporođajne depresije, iako se pretpostavlja da je okidač rođenje deteta. Međutim, kao kod svakog oblika depresije, činioci mogu biti razni aspekti.
Postpartum period je period preosetljivosti, kada se pojavljuju mnogi simptomi kliničke depresije, kao što su:
-
Nesanica (insomnija)
-
Disbalans hormona
-
Oporavak od porođaja (fizički, epiziotomija, carski rez)
-
Poteškoće u prihvatanju novih izazova
-
Razočaranost
-
Osećanje izolovanosti, samoće i stida
Postporođajna depresija nije samo za mame
Upamtite da “postpartum” znači “vratiti se u ne-trudno stanje”, te postporođajnoj depresiji mogu da podlegnu i žene koje su prošle kroz pobačaj ili abortus.
Šta više, i muškarci mogu da imaju postporođajnu depresiju, uprkos činjenici da ne mogu da iskuse fizičke promene rađanja. Nedavno je sprovedena studija po tom pitanju i rezultati su pokazali da oko 10% očeva iskusi postporođajnu depresiju.
Postporođajna depresija može da počne odmah nakon porođaja
Kada počinje postporođajna depresija?
Postporođajna depresija može da počne odmah nakon porođaja, ali je sigurno nećete odmah prepoznati, jer je sasvim normalno biti tužan, iscrpljen, generalno “izmešten” nakon porođaja.
Postpartum period obuhvata period od četiri do šest nedelja nakon porođaja i mnogi slučajevi postporođajne depresije počinju tada. Imajte u vidu da depresija može da se razvije i u toku trudnoće, i da traje do godinu dana nakon porođaja. Želimo da imate na umu da simptomi mogu da se pojave i van perioda koji je “rezervisan” za depresiju.
Da li postoje istraživanja koja govore o trajanju postporođajne depresije?
Zbog činjenice da depresija može da se pojavi u prvih par nedelja pa sve do 12 meseci nakon porođaja, ne postoji zvanično okvirno vreme trajanja. Studija iz 2014.godine kroz niz eksperimenata pokazale su da se simptomi pogoršavaju vremenom.
Studija je, takođe, pokazala da se određeni broj žena borio sa simptomima i nakon što je prošlo šest meseci od porođaja, zatim oko 30% do 50% žena je patilo od depresije i nakon godinu dana, dok je manji broj žena imao depresivne simptome nakon tri godine.
Koji su depresivni okidači?
Vremenska linija depresije je individualna i zavisi od osobe do osobe. Ozbiljnost simptoma, takođe. Neki od rizničnih faktora koji nepovoljno utiču na depresiju su:
-
Porodična istorija bolesti (depresivni slučajevi)
-
Poteškoće s dojenjem
-
Težak porođaj
-
Izostanak podrške najbližih
-
Životne obaveze i stres
-
Postporođajna depresija sa prvim detetom
Ne postoji formula koja određuje trajanje depresije. Kada se simptomi uoče na vreme, uz stručno lice i odgvarajući tempo terapije, može sve da se reši.
Ne oklevajte da kontaktirate doktora
Kako depresija utiče na život?
Depresija utiče na gotovo sve aspekte života. Pogotovo na vezu sa partnerom. Zapamtite, vi niste krivi. Zato je najbolja odluka da se obratite stručnom licu za pomoć kako bi se trajanje depresije svelo na minimum.
Tražite pomoć, to je dobro i za vas i za vašu vezu, kao i za:
-
Vašeg partnera. Ako se osećate izolovano, vaša veza će patiti.
-
Vašu porodicu i prijatelje. Primetiće svakako da niste svoji, ali možda neće umeti da iskomuniciraju to na pravi način.
-
Vašu decu. Depresija utiče na stvaranje veze između vas i vašeg deteta, ne samo što utiče na vašu fizičku spremnost da se brinete o bebi. Takođe, ako imate stariju decu, utiče i na tu vezu.
Neka istraživanja tvrde da depresija ima dalekosežne posledice na socijalni i emotivni razvoj deteta.
Kada treba da se obratite stručnom licu?
Ako se ne osećate dobro dve nedelje nakon porođaja, kontaktirajte doktora. Nema potrebe da čekate celih šest nedelja za sistematski pregled.
Važno je da ne čekate, i ne otpisujete simptome kao nevažne.
Kada se obratite stručnom licu budite što iskreniji. Razumljivo je da vam je teško da pričate o negativnim emocijama koje vas preplavaljuju.
Odlično vam ide!
Ponovićemo opet, zapamtite, niste vi krivi! Depresija vas ne čini lošim ili slabim roditeljom. Potrebno je mnogo hrabrosti da se zatraži pomoć u takvom trenutku.
Kako da vam bude lakše?
Potrebna je podrška porodice, prijatelja i partnera u ovako izazovnom periodu, pored podrška stručnog lica. Što se pre oko vas napravi sigurnosna mreža brže ćete izaći iz začaranog kruga.
Ne odustajte dok ne pronađete tretman koji odgovara vašem temperamentu i vašoj ličnosti. Možda je to promena načina ishrane i povećanje fizičke aktivnosti. Ima raznoraznih opcija, bitno je samo da pronađete pravu za vas.
Antidepresivi. Vaš lekar će vam možda prepisati antidepresive. Ne brinite, današnja farmakologija je napredovala toliko da postoje antidepresivi koji su kompatibilni sa dojenjem i ne utiču na bebu.
Pridržavajte se doze koju je lekar prepisao.
Savetovanje. Bihejvioralna terapija je jedna od najučinkovitijih strategija u borbi protiv depresije.
Grupna terapija. Može biti od pomoći, pogotovo što biste čuli kako više ljudi prolazi kroz iste izazove.
Mnogi slučajevi postpartum depresije traju nekoliko meseci. Depresija utiče na celo telo, ne samo na mozak, pa je zato oporavak duži, i treba vremena da se ponovo vratite sebi.
Znamo da je teško izgovoriti sve što vas muči, ali što se pre iskreno otvorite i kažete šta vas tišti, lakše i brže ćete prebroditi sve.