Slažemo se da frustrira kada lepo zamolite dete da skloni cipele, pa onda isto ponovite 12 puta bez odgovora suprotne strane.
Kada se ponavljate, osećate se nepoštovanom, jer imate utisak da niko ne prihvata ono što vi govorite. Kao da sve vreme nailazite na zid o koji se odbija sve što izgovorite. Iscrpljujuće je. Na svu sreću, nećete morati još dugo da ponavljate, jer ponavljanje zapravo nema nikakvog efekta.
Zašto ponavljanje nema efekta?
Ponavljanje ne funkcioniše, jer šalje detetu poruku da ono NE MORA da vas čuje prvi put. Vi ćete svakako ponoviti još sto puta ako treba.
Da li vam je poznat sledeći scenario?
Ljubaznim tonom: "Molim te operi ruke, vreme je za večeru."
Nema odgovora.
Potom, za nijansu čvršće, ali i dalje ljubazno naglašavate: "Operi ruke. Vreme je za večeru."
Cvrčci se čuju.
Pojačanog glasa, gotovo vikanjem poručujete: "Operi ruke ODMAH! Znam da me čuješ!"
Ništa.
Ponavljanje nema efekta
Kada se ljubazni ton pretvori u viku, znamo šta sledi. Muva preraste u slona, i sve dobije sulude razmere. Takav obrazac ponašanja uči dete da ne mora da odgovori na vaša ljubazna pitanja i zahteve. Mogu da čekaju dok ne izgubite smirenje i počnete da vičete i pokažete koliko ste stresirani.
To nas dovodi do besa, koji je u suptini posledica ponavljanja. Sasvim je prirodno, pa čak i neizbežno, da se naljutite kada se ponavljate svako malo. Bez obzira na to što ste obećali sebi da ćete biti pribrani i staloženi, često ne možete da ispunite svoje obećanje, jer ste potpuno ignorisani.
Koje su alternative?
Postoji nekoliko tehnika koje možete da koristite kako bi vas dete čulo.
1. Sve zavisi od pažnje
Stanite pored deteta i sačekajte da obrati pažnju na vas. Kada smatrate da imate njegovu pažnju, iznesite mu to što ste planirali.
Nemoguće je ignorisati osobu koja je pored vas.
2. Izvršavanje zadatka odmah
Ako znate da vas je dete čulo, ali vas ignoriše, idite do njega i pomozite mu fizički da uradi to što treba.
Scenario bi mogao da bude ovakav:
"Jovane, obuj se. Vreme je da krenumo u školu.“
Jovan vas pogleda, nasmeši se i nastavlja da se igra.
Dok staloženo idete ka njemu kažete, "Vidim da ti danas treba pomoć. Pomoćiću ti da obuješ cipele."
Dete će ili da prihvati vašu pomoć, ili će odlučiti da to samo uradi, jer nema drugog izbora.
Ključ je da ostanete mirni ma koliko god situacija bila frustrirajuća. Vremenom će dete shvatiti da ste okrenuli novi list i da ste ozbiljni.
3. Pauza
Veoma je lako skliznuti u užurbanost dana i tražiti od deteta da ispuni određene zadatke dok se i sami trudite da multitaskujete. Zamislite koliko vam se puta desilo da kažete detetu da pokupi igračke, dok vi jurite po kuhinji i spremate ručak, ili jurite da spremite sve što treba pre nego što izađete iz kuće. Nažalost, ovo ne funkcioniše.
Mnogo je efikasnije da usporite i da usmerite fokus na dete samo na minut-dva.
Izgovorite detetovo ime pa zastanite. Pogledajte ga, i polako objasnite šta treba da uradi. Ostanite nemi i gledajte ga u oči dok ne odgovori. Može vam pomoći da brojite do pet u sebi.
Lako se zaboravi da deci treba više vremena da urade stvari koje mi radimo po automatizmu. Ponekad im jednostavno treba vremena.
Pauza naglašava očekivanje. Dakle, očekujete od njih nešto što će ih nakaniti da lakše odgovore.
Koristite jednostavne rečenice
4. Koristite jednostavne rečenice
Neka vam jedna ili dve reči služe kao podsetnik. Ukoliko u vašem domu važi pravilo da se tanjiri donesu u kuhinju posle večere, ne morate stalno da ponavljate pravilo, već samo kratko podsetite „Jovane, tanjir!“
5. Vežbajte odgovor
Ponekad vas dete čuje, ponekad samo pokušava da završi ono čime se trenutno bavi, ali ne odgovara.
Kao što treba da nauče da kažu „molim te“ i „hvala“, tako treba da nauče da verbalno odgovore na pitanje. Recite detetu da bi najbolje bilo da vam odgovori sa „Da, mama“ ili „Okej“ da znate da vas je čulo.
Predlažemo da vežbate slušanje kroz igru:
"Jovane, stavi šeširić medi na glavu."
"Da, mama!"
"Jovane, vrti se u krug dok govoriš azbuku."
"Da, mama!"
Ova zabavna igra može da vam pomogne da brže uvežbate slušanje.
6. Pričajte o očekivanjima
Ako vaše dete očekuje neka situacija za koju pretpostavljate da bi bila izazovna za njega, razgovarajte o onome što ga očekuje.
Recimo idete na čas muzike. Objasnite mu šta će se dešavati tamo, te kako treba da se ponaša, kada se ćuti, kada se tapše. Deca vole da znaju šta ih očekuje, a vaše je samo da ih u određenom momentu podsetite na dogovor.
Ponavljanje ne pije vodu i unervozi sve. Zato čuvajte energiju, roditelji, čekaju vas druge bitke koje će tražiti od vas živce poput brodskih konopaca.
Do tada, pratite ove korake i grlite se.