Igra dozvoljava deci da koriste svoju kreativnost dok razvijaju maštu, motoriku, kogniciju, ali i emocije. Igra je važna za pravilan razvoj mozga. Ona je način da dete na ranom uzrastu stupi u interakciju sa svetom koji ga okružuje.
Igrajući se dete razvija govor, socijalne veštine, motoriku, razvija osećaj za matematičke pojmove i razvija mišljenje, razvojem svih ovih veština dovodi do razvoja samopouzdanja.
Kroz igru, samostalnu i sa vršnjacima, dete se razvija i uči – kako da rukuje predmetima, upoznaje se svetom oko sebe, uočava razlike i sličnosti između bića i predmeta. Od ranog uzrasta, u prvoj godini života, dete se igra sa svojim rukama i nogama, i najviše ispituje oralnim putem (ustima), pa nas tako ne iznenađuje kada dete “proba” svoje prstiće ili neku igračku. Kako se beba razvija, tako se razvija i igra, počinje da zvecka zvečkom ili da baca igračke da vidi kakav će zvuk proizvesti.
Igrajući se dete razvija govor, socijalne veštine, motoriku, razvija osećaj za matematičke pojmove i razvija mišljenje, razvojem svih ovih veština dovodi do razvoja samopouzdanja.
Igra je dragocen deo detinjstva
Kada govorimo o tipovima igre, postoje četiri tipa igre:
- Funkcionala igra – jednostavna igra koja dopušta detetu da uči putem iskustva. Izdvajamo Fat Brain Toys za najmlađe i Mozgalicu "Pljunuta slika" u ogledalu za malo starije.
- Konstruktivna igra – igra koja podrazumeva građenje ili pravljenje nečega. Na primer: Građevinski set od drveta sa najboljamama.shop
- Igre uloga – igre imitacije i simbolička igra gde dete u igri oponaša neku radnju ili osobu. Preporučujemo Set za doktora, Set za posluživanje sladoleda, Drveni aparat i set za kafu
- Igre sa pravilima – igre u kojima dete kroz pravila razvija socijalne veštine. Na primer: Voćna lavina ili roboti za kodiranje kao što su STEM robot miš, Robot Botley ili Robot Botley 2.0
Povežite se sa decom kroz igru