Puno mama je tokom poslednjih godinu i po dana moralo da radi od kuće, neretko čuvajući dete (ili decu). Postoje različite strategije koje se mogu primeniti (i koje smo i same isprobale) da bi takav mamin rad bio uspešan a i dete zadovoljeno. Iako ne može svakoga dana sve da bude savršeno sledeći saveti će vam pomoći da bude bolje nego što je sada:
Ustanite ranije
Svaki miran trenutak je važan. Zbog toga, ustanite ranije i to vreme iskoristite ili za sebe, da se sredite kako dolikuje, ili ako imate gomilu radnih obaveza, krenite sa prioritetima.
Imajte na umu da ranije ustajanje znači i raniji odlazak u krevet. Nemojte sebe lišavati sna, on je važan za vašu koncentraciju, utiče na to koliko ćete snage i strpljenja imati tokom dana i direktno je povezano i sa vašim zdravljem. Ko manje spava, manje je otporan.
Napravite raspored
Vrlo često je nemoguća misija ići po planu, ali ipak je od pomoći da se ne izgubite ili da ne zaboravite neke stvari – kao na primer da jedete i popijete vodu, koliko god vam to zvučalo bezbeze, događa se često, a samim tim pada i koncentracija – a to ne želite.
Neka dete "radi" sa vama
Postavite granice
Koliko god vam je žao ili ne volite taj deo, morate postaviti granice. Kada kažete NE – to mora biti tako. Kada pokažete rukom da je dosta, ili da moraju da izađu iz sobe, onda to tako mora biti. A vi se potrudite da što pre završite sastanak ili razgovor, jer istina je da ta poslušnost neće dugo trajati.
Budite spremne još od prethodne večeri
Pripremite uveče kesice sa voćem i zdravim grickalicama za klince, kao i sokiće ili vodu, i postavite ih na mesto u kuhinji gde ih oni sami mogu uzeti. Tako, ukoliko budete zauzeti, oni već imaju šta da jedu kad dođe pauza za užinu pa čak i za ručak. Bonus je da tokom dana nećete izgubiti dodatno vreme u spremanju.
I naravno, ne zaboravite na sebe. Pripremite unapred obrok koji ćete jesti sledećeg dana i biće vam lakše. Korisno je i da vam kesa za smeće bude na vidnom mestu kako bi što više otpadaka završilo u njoj a ne po kući.
Spremne aktivnosti
Uvek u sobi ili kući napravite kreativan prostor. Namestite listove za crtanje, makarone, flomastere ili bojice, kolaž hartiju, makaze i slično, svaki dan po nešto drugo, i ostavite ih. Nemojte im govoriti da taj materijal koriste, jer velike su šanse da vas neće poslušati, već ih ostavite da ih sami vide i da počnu da se igraju. To su vam zagarantovanih par sati mira.
Ukoliko dete želi da "radi" sa vama, poslužite se sledećim trikom. Zalepite hartiju sa spoljašne strane kompjutera i pustite dete da crta ili pise, dok vi obavljate posao, a neka vam zatim pokaže šta je ona to "radila" sa vama. Ili namestite kockice ili dugmiće umesto tastature (ako imate neku staru, još bolje) i pustite ih da "tipkaju" po njoj. Ili jednostavno, namestite hartiju, olovke, sveske preko puta vas, i dopustite da neko vreme provede na vašem radnom stolu.
Uvek u sobi ili kući napravite kreativan prostor.
Neka gledanje u ekran bude dozvoljeno
Da, niko od nas ne voli i ne treba decu previše da izlaže telefonima i kompjuteru, ali možete sebi da dopustite primenjivanje ove metode u ekstremnim situacijama i dozvolite određenu minutažu svojoj deci. Savet je međutim da to bude što je moguće kasnije (nikako ujutru) i da bude ograničeno vreme, na primer petnaesetak minuta, da dete prođe želja, a samim tim i da bude mira u kući.
Takođe, ukoliko radite nešto što nije od prevelike odgovornosti ili žurbe, dozvolite detetu da povremeno sedne do vas i pritisne tačku, ili space na tastaturi i da tako učestvuje u vašem radu. Njemu će biti zanimljivo, a vama neće previše smetati.
Uvek napravite pauzu
Koliko god imali posla, uvek napravite pauzu makar od 15 minuta, ako ne možete više, i to vreme provedite sa detetom. Tako ćete mu posvetiti pažnju koja mu je potrebna i koju od vas traži, jer će druga polovina dana tako lakše teći.
Napravite pauzu
Iskoristite "mute" dugme
Biće dana kada su stvari van svake kontrole, a vi naravno ne želite da baš svi čuju vaš haos u kući i dečiju viku. Koliko god vam bilo neprijatno, u takvim situacijama iskoristite "mute" dugme na telefonu ili kompjuteru, i tako pauzirajte razgovor, a kada se stvari stišaju, izvinite se i nastavite razgovor. Tako ste izabrali manju od dve neprijatnosti.
Organizujte pomoć
Koliko god se vi trudili da sve uradite, činjenica je da je zaista teško i da vam treba dosta iskustva i uigranosti, da biste ušli u šemu. Zato, uvek kada možete potražite pomoć, da vam neko pričuva dete – može to biti i u vašoj kući, da ne biste gubili dodatno vreme na oblačenje i presvlačenje, samo je važno imati nekoga kada zagusti.
Dajte prednost prioritetima
Uvek završavajte ono što je najvažnije, a sve drugo stavite u drugi plan. Naučićete da organizujte drugačije stvari i prilikom rada, i koristićete svaki trenutak koji imate – jutro, vreme kada spavaju (podnevno spavanje) ili popodnevno i u tih sat vremena recimo, povećati svoju efikasnost. Nije lako, ali kada vas muka natera, onda shvatite da imate i neke super moći kojih pre toga niste bili ni svesni.
Obavezna šetnja
Kada se završi vaše radno vreme ili radne obaveze, uvek nađite makar 30 minuta za šetnju. Prijaće i deci koja su tokom dana bila zatvorena, a i vama da se odmaknete od kompjutera. Ukoliko vam posao dozvoljava, to možete učiniti i pre podne, ali ako nije moguće, onda nakon radnog vremena, obavezno provedite malo vremena na čistom vazduhu i u prirodi.