Hormone povezujemo sa promenom raspoloženja, željom za seksom pa i mišićnom masom, a kada su kilogrami u pitanju obično ih povezujemo sa hormonima štitne žlezde. Kada je usporena funkcija štitne žlezde pored ostalih problema može doći i do nagomilavanja viška kilograma.
Ono što treba da imamo na umu da i drugi hormoni mogu biti razlog viška kilograma. Da bi smo znali kako da se suočimo sa problemom, moramo da znamo njegov koren i mehanizam.
Zovem se Marija. Nezadovoljna sam svojim poslom, životom. Od mene se sve više i više traži. Svakoga dana odlazim nervozna na posao a još se nervoznija vraćam kući. Čini mi se da jedinu utehu pronalazim u hrani. Čak i nakon obilnog obroka ubrzo postajem gladna i imam nezaustavljivu potrebu da nešto gricnem. Ogledalo zaobilazim u širokom luku.
Kortizol i višak kilograma
U stresnoj situaciji, kortizol (hormon stresa) snabdeva telo glukozom koja se nalazi u manjim zalihama u jetri. Ova energija može da pomogne u borbi ili sklanjanju, to jest “bežanju” od izazivača stresa.
Povišen nivo kortizola tokom dužeg vremena konstantno proizvodi glukozu što dovodi do uvećanja nivoa glukoze u krvi. Pankreas reaguje na povišen nivo glukoze u krvi i počinje sa proizvodnjom insulina, koji ima funkciju da otključa vrata ćelije i obezbedi je energijom to jest glukozom. Osnovna funkcija kortizola je da osujeti efekat insulina. Kada insulin izgubi svoju funkciju, ćelija postaje rezistentna, neosetljiva, na insulin, što može da dovede do insulinske rezistencije. Tokom vremena pankreas se muči da obezbedi tako visoke zahteve za insulinom, nivo glukoze u krvi ostaje previsok a ćelija ne dobija svoju energiju.
Kada ćelija ne dobije svoju energiju ona javlja organizmu da je gladna. Nakon obroka dolazi do ponovnog uvećanja nivoa glukoze u krvi a pošto je insulin izgubio svoju funkciju, ćelija ne dobija svoju energiju (glukozu).
Glukoza koja ne može da nahrani ćeliju mora negde da se uskladišti a to je u ovom slučaju jedino moguće pretvaranjem u masne naslage. Ponavljanje produženog stresnog stanja može da dovede do povećanja viška kilograma kroz uvećanje visceralne masnoće koja se nalaza oko unutrašnjih organa.
Zovem se Tijana. Po prirodi sam vesela, pozitivna i uvek raspoložena za akciju, ali već duže vreme to nije slučaj, sama sebe ne prepoznajem. Budim se neispavana i bezvoljna, misli su mi uglavnom negativne. Promene raspoloženja su toliko nagle, naročito tokom PMS-a, da se i sama sebe ponekad uplašim. Dobila sam čak i masne naslage na stomaku, butinama, guzi i visi mi koža na nadlakticama. Seks mi nije ni na kraj pameti, a kako bi i bio kada se ne osećam dobro u svojoj koži.
Estrogen i višak kilograma
Spominjanje estrogena uvek ide podruku sa progesteronom. Disbalans ova dva polna hormona se ogleda kroz odnos estrogena i progesterona. Povišen nivo estrogena ili snižen nivo progesterona utiče na promenu raspoloženja, san, umor, želju za seksom, pamćenjem i telesnom težinom. Kada estrogen postane dominantan u našem telu dolazi do usporavanja metabolizma što rezultira pojavom viška kilograma. Estrogen se smatra dominatnim ne samo kada je njegov nivo povišen, nego i kada je nivo progesterona niži.
Tokom dominacije estrogena, u stomačnom delu dolazi do zadržavanja vode a time i do konstantne nadutosti. Insulin se neprirodno oslobođanja što dovodi do stalnog osećaja gladi uz prisutnu žudnju za slatkišima. Niži nivo progesterona kod nekih osoba uvećava apetit.
Višak estrogena ne dozvoljava da se razbiju masne ćelije te dolazi do nakupljanja masnih naslaga oko stomaka, kukova i butina.
Povećanjem viška kilograma dolazi do uvećanja broja masnih ćelija u telu a time i veće proizvodnje estrogena. Pošto estrogen ne dozvoljava razbijanje masti, stvara se sve više estrogena i još više masti, i tako upada u začarani krug gojenja i povišenog nivoa estrogena.
Zovem se Milica. Nakon fantastičnog godišnjeg odmora, nabacila sam koji višak kilograma (ali vredelo je). Po povratku kući, odlučila sam da se rešim tog terete. Posvetila sam vreme istraživanju i uvidela da je keto dijeta najefikasnija. Početak je bio ohrabrujući, da bih ne znam ni sama kako završila sa većim viškom. Ne smem da stanem na vagu. Ne znam gde sam pogrešila ispoštovala sam sva pravila keto dijete i doživela neuspeh.
Keto dijeta, hormoni i višak kilograma
Premda zagovornici keto dijete veruju da pored regulisanja telesne težine dolazi i do hormonskog balansa, mnoge žene su doživele upravo sve suprotno.
Žensko telo ima posebne nutritivne potrebe za energijom koje dobija iz složenih ugljenih hidrata. Kada žene ne dobijaju energiju na ovaj način, može doći do promene koja će uticati na metabolizam serotonina, progesterona i insulina.
Poremećaj metabolizma ova tri hormona, može dovesti do uvećanja nivoa insulina a početno mršavljenje da se zameni povraćajem izgubljenih kilograma te dobijanjem još i većeg viška. Nadalje, nivo kortizola raste kao rezultat sagorevanja uskladištenih masti i mišića u telu. Kada se izvor energije koristi iz unešenih proteina dolazi do uvećanog stresa na telo, što ponovo dovodi do povećanja kortizola, hormona stresa.
Visok nivo kortizola tokom dužeg vremena izaziva neravnotežu estrogena i testosterona, dok se nivo progestreona smanjuje. Ovakav disbalans može da dovede do poremećaja menstruacije i endometrioze.
Kako smo ranije spominjali, kortizol umanjuje funkciju insulina, što dovodi do insulinske rezistencije i povišenog nivoa glukoze, što može da rezultira dijabetesom i viškom kilograma.
Kada razumemo uzrok problema, lakše je naći pravo rešenje. Zato regulišite hormone i telesnu težinu na sledeći način:
-
Naučite da kontrolišete stres
-
Obezbedite dovoljno sati sna
-
Umanjite i najmanju svetlost tokom noći
-
Vežbajte
-
Izbegavajte proste šećere
-
Obezbedite dovoljno biljnih vlakana i zdravih masti u ishrani
-
Izbegavajte prejedanje
NAPOMENA: hormoni su od izuzetne važnosti po naš organizam, ne samo za kontrolu telesne težine. Ukoliko sami ne možete da dođete do željenog cilja, obratite se stručnjaku za pomoć koji će vam olakšati put do cilja.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan