Opisati razvod kao "savršen" izgleda nemoguće na prvu pomisao. Jer, šta može da bude savršeno kada se porodica "rastura"? U suštini mnogo toga, od samog procesa razvoda, preko brige o tome kako ovo iskustvo proživljavaju deca do organizacije života posle.
Sama donošenje odluke o razvodu nije nimalo lako i bilo da ste je doneli vi ili vaš partner verovatno vam izgleda kao da gubite tlo pod nogama. Donošenje ove odluke izaziva pravu krizu ogromnih proporcija u životu porodice, naročito u prvim danima. Međutim, postoji mogućnost dogovora, zajedničkog prihvatanja ove odluke i prolaženja kroz sve na miran način. Sledeći saveti će vam pomoći:
Ne pretite razvodom ako niste dobro razmislili o njemu
Ovo pravilo treba da postoji u svakom braku. Razvod je ozbiljna stvar i ne treba ga koristiti kao praznu pretnju. Budite sigurni u ono što govorite – bilo da ste vi doneli tu odluku ili vaš bračni partner. Možda ste već ponudili da idete u bračno savetovalište ili da nešto promenite ali odluka o razvodu je već doneta.
Ne žurite sa tužbom za razvod
Potražite potrebnu podršku. Razvod, čak i onaj prijateljski, je životna kriza. Treba vam podrška prijatelja, porodice pa čak i terapeuta da prođete kroz ovo stresno razdoblje. Ne slušajte loša iskustva vaših prijatelja ili savete iz najbolje namere tipa nađi advokata da ga „odere“. Svaki razvod je drugačiji, a vi možete da olakšate svoj. Odvojite malo vremena da vam se slegnu osećanja pre nego što započnete pravni proces.
Razmislite kako da zaštitite svoju decu
Oko toga se i vi i vaš bračni partner slažete: oboje volite vašu decu. Zajedno treba da radite na razvodu tako da deca ne budu mnogo pogođena lošim iskustvom. Fokusirajte se na decu kao i uvek a vaše emocije (tugu, bes, strah..) držite dalje od njih i delite ih sa prijateljima, porodicom ili terapeutom.
Zaštitite dete
Ne terajte decu da biraju
Kada svesno ili nesvesno koristimo decu kao prenosioce poruka, poverenike, špijune ili saveznike mi im postavljamo zamku „lojalnosti“ (proveravamo kome su verni). Pustite ih da vole oba roditelja jer će, dugoročno gledano, biti zdravija i otpornija. Ne dovodte ih u poloažaj da odlučuju ko je žrtva ili ko je kriv za razvod. Oni zaslužuju roditelje koji se poštuju iako više ne mogu biti u braku. Ne govorite ružno o vašem uskoro bivšem partneru.
Budite spremni na kompromis tokom pregovora
Koristite vansudske procese kao što su medijacija ili sporazumni razvod koji vam daju veću kontrolu nad odlukama i rezultatima pregovora. Malo razvoda dospe do suda mada ima konfliktnih ljudi kojima treba neko treći da donese odluku. Zdravije je za vas i vašu porodicu da sarađujete sa uskoro bivšim partnerom i profesionalcima. Fokusirajte se na ono što vam je najbitnije ali budite spremni i da saslušate i razumete šta je drugoj strani najbitnije. Pronađite zajedničko rešenje koje će oboma da odgovara, kao i vašoj deci. Čak i ako vaš bivši ima burne reakcije i provocira vas ne nasedajte na to.
Ostanite smireni i napravite pauzu kad se osećate napeto
Upamtite da je svađanje sa partnerom tokom sastanka sa profesionalcima koji naplaćuju po satu jako skupo. Dogovor vam se možda neće činiti „fer“ ali upamtite da nemaju svi isto mišljenje o tome šta je „fer“. Stoga se usmerite na ono što je prihvatljivo.
Razvod braka
Koristite usluge specijalista za razvode
Rad sa profesionalcima specijalizovanim za razvod može znatno da pomogne, i vama i vašem bračnom partneru, da što bezbolnije i dostojanstvenije prođete kroz proces razvoda.
Izvor: www.psychologytoday.com