Šta treba da znate kada kada koristite alkohol u kuvanju

Postoje jela i kolači kojima određena količina dodatog alkohola daje “šmek” koje ga čini savršenim. Verovanja smo, da se termičkom obradom jela alkohol gubi (isparava). Ipak, da li je to...

Da li je alkohol iz piva, vina i raznih drugih alkoholnih pića stvarno ispari?

U danskoj studiji iz 2016. godine, istraživači su pripremili 10 jela koja u sebi sadrže pivo. Nakon termičke obrade, ustanovilo se da jela još uvek sadrže određeni procenat alkohola. Premda je koncentracija alkohola ispod granice uočavanja (2 do 3%) za neke osobe to i dalje može predstavljati problem.

Da li ovakva jela mogu uticati na dozvoljeni limit u vožnji?

Priprema jela sa alkoholnim pićem obično uključuje manju količinu vina, piva ili nekog drugog alkoholnog napitka. Premda kuvanje jela na jakoj vatri sa nekim alkoholnim pićem određeno vreme dovodi do nepotpunog isparenja alkohola, ono ipak neće imati uticaja na dozvoljen limit u vožnji. Ali, oni koji izbegavaju alkohol iz zdravstvenih ili religioznih razloga, trebali bi da ga izbace iz recepta.

Zašto alkohol ne ispari uvek?

Mnogi činioci utiču na konačno isparenje alkohola tokom kuvanja. Jedan od razloga je svakako vreme. Različita jela zahtevaju kraće ili duže vreme kuvanja sa alkoholom. Procenat preostalog alkohola u jelu, zavisiće od dužine kuvanja. Kada se jelo kuva 15 minuta „nestaće“ samo 60% alkohola, a kada se kuva 2,5 sata ostaće 5% alkohola. 

Drugi razlog, zašto alkohol ne isparava tako lako je i što jelo ima više različitih sastojaka.

Etanol ima nižu tačku ključanja od vode, oko 78°C. Kada bi u šerpu stavili 100% etanol i kuvali ga na 78°C, on bi nakon određenog vremena u potpunosti nestao. 

Kada se doda voda u etanol pa imamo smešu od 70% alkohola i 30 % vode (kao što se može naći u prodaji), koncentracija etanola se smanjuje i ovu smešu je sada teže ispariti zbog hemijske interakcije, alkohola i vode. 

Kada se u jelu pored alkohola i vode nalaze i ostali sastojci, kao što su: šećer, meso, jaja, masnoća, brašno…. isparavanje akohola je još više otežano. 

 

Foto: Delgado/Unsplash

 

Kako smanjiti procenat preostalog alkohola u jelu?

Jedan od načina je da prvo prokuvate samo alkoholno piće pa da ga tek onda dodate u jelo.

Naučnici za hranu smatraju da bi i sporo kuvanje sa poklopcem pomoglo u smanjenju preostalog alkohola u jelu. Poklopljeno jelo je potrebno kuvati na tihoj vatri pa povremeno podizati poklopac da bi nakupljena para izašla iz jela. Poklopac u ovom slučaju deluje kao kondenzator što pomaže da se razdvoje voda i etanol od jela, a podizanjem poklopca otklanja se nakupljena para iz šerpe.

Da li i kako pripremate jela sa alkoholom?

Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *