Distribucija materijala o seksualnom zlostavljanju dece (CSAM – Child Sexual Abuse Material) onlajn eksponencijalno raste: sa milion izveštaja u 2010. na 32 miliona u 2022., što je uključivalo 88 miliona slika i video zapisa. Izveštaji pokazuju da su neke aktivne kompanije sa serverima u EU sada postale najveći domaćini ovakvih materijala na globalnom nivou (od hostovanja više od polovine svih sadržaja ove vrste otkrivenih u 2016. do 85% u 2020.). Ovo pokazuje alarmantan uzlazni trend; Evropa postaje centar za distribuciju slika seksualnog nasilja na internetu i jedini način da se to spreči je da se spreči na samom izvoru, kod provajdera internet usluga. „Ovo seksualizovano nasilje na internetu mora biti zaustavljeno“, naglasio je Gvido Fluri, začetnik Inicijative za pravdu, „jer iza svake slike stoji zlostavljanje. A iza svakog zlostavljanja je patnja deteta“.
Zajedno sa grupama žrtava zlostavljanja i organizacijama za zaštitu dece iz cele Evrope, Inicijativa za pravosuđe je pokrenula međunarodnu peticiju koja ima za cilj unapređenje zakonodavstva u EU. Gvido Fluri nastavlja: „S jedne strane, žrtve seksualnog nasilja treba da dobiju veću podršku. S druge strane, radi se o sprečavanju kontinuiranog zlostavljanja dece. Zahtevamo da Evropska unija zauzme globalnu lidersku poziciju i glasa za aktuelni predlog zakona za prevenciju i borbu protiv seksualnog zlostavljanja dece kako bismo zaštitili svu decu i adolescente i doneli pravdu žrtvama.”
Evropska komisija pozdravlja peticiju
Antonio Labrador Himenez, vođa tima za borbu protiv seksualnog zlostavljanja dece u Evropskoj komisiji, objasnio je na konferenciji za medije kritičku prirodu predloženog propisa EU za sprečavanje i borbu protiv seksualnog zlostavljanja dece u godinama koje dolaze. Bez takvog zakona, neće biti pravnog načina da se osigura da internet provajderi štite decu u Evropskoj uniji.
Zakon će otvoriti put internet kompanijama da spreče cirkulaciju slika i video snimaka dece koja su seksualno zlostavljana, kao i drugih žrtava, kao i da spreče odrasle da prilaze deci na mreži kako bi ih seksualno zlostavljali. Kada je potrebno, zakon će zahtevati od kompanija da otkriju, prijave i uklone takve slike i video zapise. Zakonodavstvo će takođe stvoriti EU centar za sprečavanje i borbu protiv seksualnog zlostavljanja dece koji će obezbediti transparentnost i odgovornost ovog procesa i olakšati napore da se pomogne žrtvama širom EU. Antonio Labrador Himenez pozdravio je peticiju Inicijative za pravdu jer će ona pomoći da se skrene pažnja na probleme koje zakon ima za cilj da reši.
Grupe za zaštitu dece: Trenutna zaštita od zlostavljanja je nedovoljna
„Moramo da reagujemo odmah“, kaže Nina Vaaranen-Valkonen (Finska), izvršna direktorka Suojellaan Lapsia, Protect Children, jedne od vodećih evropskih organizacija za zaštitu dece. Za žrtve je poražavajuće, kaže ona, samo saznanje da video ili fotografija njihovog zlostavljanja kruži internetom. Postoji hitna potreba za regulacijom i novim zakonima, kaže Vaaranen-Valkonen: „Trenutni zakoni zasnovani na dobrovoljnim naporima više nisu dovoljni. Vreme je da se zaštite prava deteta i kolektivno zahtevaju obavezujuća pravila kako bi internet bio bezbedan za decu Mi u Inicijativi za pravdu (Justice Initiative) stojimo uz žrtve nasilja."
Evropske grupe žrtava zlostavljanja podržavaju peticiju
Grupe žrtava iz cele Evrope angažuju se u Inicijativi za pravdu (Justice Initiative). Jedan od njih je Pokret Hrabrih, međunarodni pokret žrtava nasilja i njihovih saveznika koji pozivaju na okončanje seksualnog nasilja u detinjstvu širom sveta. „Podržavamo poziv Inicijative za pravdu zajedno sa mnogim drugim nevladinim organizacijama“, rekla je Mie Kohiiama, kopredsedavajuća radne grupe Hrabrog pokreta Evrope i suosnivač BeBraveFrance. Na konferenciji za medije svedočilo je i nekoliko dece, žrtava zlostavljanja.
Među njima je bila i Saga, žrtva iz Švedske: „Čast mi je što sam deo EU kampanje Justice Initiative i što sam okružena drugim aktivistima i udruženjima za prava deteta. Danas pokrećemo prvu evropsku peticiju protiv zlostavljanja dece, vitalnu kampanju da obezbedimo pravo svakog deteta na detinjstvo – bez seksualnog zlostavljanja. Moramo delovati odmah. Pozivam EU da nastavi sa svojim naporima da podrži žrtve i učini sve što je u njenoj moći da se bori protiv ovog zlostavljanja. Moramo biti uporni i ne smemo odustati. Hajde da počnemo potpisivanjem ove peticije“.
Politička podrška u EU parlamentu
Među mnogim političkim pristalicama je nemačka poslanica EP Marion Valsman (izveštalac u senci za mišljenje IMCO o predlogu uredbe koja utvrđuje pravila za sprečavanje i borbu protiv seksualnog zlostavljanja dece). Prema njenom mišljenju, pružaoci usluga moraju biti odgovorniji kako bi materijali o seksualnom zlostavljanju dece mogli ne samo da budu brže otkriveni i uklonjeni, čime bi se izbeglo njihovo širenje, već bi se mogla povećati i prevencija. „Naravno da je važna zaštita podataka i privatnost korisnika interneta, ali zaštita podataka ne sme da postane zaštita nasilnika. Potpisala sam peticiju (Justice Initiative) za bolju zaštitu dece u Evropi i to treba da uradite i vi. I to ne kažem kao poslanica u Evropskom parlamentu, već kao majka dvoje dece. Jer svako zlostavljano dete je jedno dete previše", rekla je poslanica Valsman.
Više informacija na sajtu www.justice-initiative.eu