Prekidanje nekoga dok govori, čak i kada je to iz pozitivnih pobuda, sagovornik može tumačiti ili kao nepristojnost (u blažoj varijanti), ili čak kao bezosećajnost (u najgoroj varijanti). U mnogim slučajevima, to će ga sprečiti da podeli sa vama svoja osećanja.
Prekidanje nekoga dok govori, čak i kada je to iz pozitivnih pobuda, sagovornik može tumačiti ili kao nepristojnost (u blažoj varijanti), ili čak kao bezosećajnost (u najgoroj varijanti).
Interesantno je da kako je ovaj problem rešen u komunikaciji radio amatera. Tamo je isprepletani razgovor bio veliki problem, jer nisu postojale neverbalne informacije koje bi jednog sagovornika obavestile kada je drugi završio govor (zato se nisu međusobno videli). Taj problem je rešen uvođenjem jednostavnog sistema u kome se kaže „gotovo“ (engl.over) kada je jedna strana završila govor. Ovaj princip je zadržan do današnjih dana.
Drugi primer je običaj američkih Indijanaca da koriste „štap za priču“ kao sredstvo protiv upadanja u reč. Da biste govorili morali ste da imate štap. Štap za priču imao je funkciju pauze u modernoj komunikaciji i to je izgledalo tako što bi Indijanac, kada je izrekao ono što je želeo, predao štap sagovorniku. U običnoj komunikaciji između ljudi, obično je pauza ta koja poručuje završio sam, ti si na redu. Drugim rečima, negujte pauzu tako što ćete sačekati nekoliko sekundi pre nego što odgovorite na ono što je rečeno.
Vežba neupadanja u reč
Danas možete popraviti svoju socijalnu kompetenciju radeći na veštini slušanja. Iako je veština slušanja jedna složena komunikaciona veština, danas biste mogli da vežbate tehniku neupadanja u reč sagovorniku.
Dakle, bez obzira sa kim danas komunicirate, vaš zadatak je da se uzdržite od upadanja u reč. Ukoliko vam to pođe za rukom tokom celog dana,nagradite sebe nekim sitnijim zadovoljstvom na kraju dana. Ukoliko vam se desi da upadnete u reč sagovorniku samo jedanput u toku celog dana, oprostite sebi ali se nemojte nagraditi. Ukoliko vam se to desi više od jedanput, obratite pažnju kada i zašto vam se to dešava i donesite odluku da to popravite narednih dana. To možete uraditi na više načina. Predlažemo vam da zamolite svog sagovornika da vam bude saveznik u odvikavanju od ove ružne navike, tako što će vam skrenuti pažnju na nju svaki put kada se to desi, a vi ćete se sa svoje strane izvinuti i sačekati svoj red.
Da li vi imate skolonost upadanja sagovorniku u reč? Da li je ima neko iz vaše okoline? Da li primetite ovu osobinu i kako reagujete kada vas neko prekida?
Odlomak iz knjige “Boji život iz dana u dan”
Autori: Olga Hadžić i Tanja Šesum
Knjiga “Boji život iz dana u dan” sadrži 300 prelepo ilustrovanih strana i organizovana je kao kalendar, tako da se primenjuje najmanje 31 dan. Koncipirana je kao laka pomoć svakome ko želi da se inspiriše. Obezbedite sebi bolji život! Knjigu možete poručiti u Savetovalištu Komunikacije na broj telefona 0641144424 po ceni od 1200 rsd + ppt troškovi. |