Bez iznenađenja na putovanju

3min

Kako vas ništa ne bi iznenadilo ponesite sa vama torbicu lekova koje vam je preporučio pedijatar. Generalno: antipiretik, kremu protiv ojeda, proizvod protiv ujeda insekata, dezinfekciono sredstvo za spoljnu upotrebu, hanzaplast, sterilnu gazu, toplomer, ledeni sprej u slučaju padova. Ovako opremljeni bićete spremni u slučaju … Mučnine u autu Posle prve godine mogu se pojaviti […]


Kako vas ništa ne bi iznenadilo ponesite sa vama torbicu lekova koje vam je preporučio pedijatar. Generalno: antipiretik, kremu protiv ojeda, proizvod protiv ujeda insekata, dezinfekciono sredstvo za spoljnu upotrebu, hanzaplast, sterilnu gazu, toplomer, ledeni sprej u slučaju padova. Ovako opremljeni bićete spremni u slučaju …







Mučnine u autu


Posle prve godine mogu se pojaviti mučnine tokom vožnje. Evo i nekoliko saveta za prevenciju, iako ni jedan od njih, nažalost, nije potpuno efikasan.


  • Ne treba kretati na put neposredno posle jela.
  • Nemojte detetu davati da pije pred polazak.
  • Ukoliko je gladno dajte mu da gricka suvu hranu (keks).
  • Ako je moguće neka vožnja bude lagana bez naglih trzaja. Pravite česte pauze.
  • Provetravajte automobil i izbegavajte prisustvo jakih mirisa (goriva, ali i parfema i deodoranasa).


Ako se i tada mučnina ponovo javi, obratite se vašem pedijatru jer vam samo on može preporučiti lek adekvatan uzrastu vašeg deteta kao i potrebnu dozu.


Opekotine


I pored mera opreza može se desiti da vaše dete izgori na suncu. Njegova nežna koža će postati crvena, zategnuta i boleće čim je dodirnete. Sklonite ga sa sunca i namažite mu kremu protiv opekotina. Nakon toga izbegavajte dalje izlaganje suncu sve do potpunog zaceljenja. Ako ipak izađete obucite ga i držite u hladovini, pripremajući mu i hladne obloge ukoliko bude potrebno.

Pažnja: ako dete ima temperaturu, i ako je veća površina kože u plikovima obratite se pedijatru.

Ujedi insekata

Vrlo su česta pojava leti i najbolje ih je sprečiti. Stavite zaštitnu mrežu za komarce na kolevku ili krevetac i izbegavajte uključeno svetlo u sobi deteta, i to od zalaska sunca pa na dalje. Tokom šetnji ne zadržavajte se u predelima sa stajaćom vodom, u blizini procvalog žbunja, ili drveća sa zrelim plodovima.


Ako do uboda ipak dođe znajte da većina insekata izaziva blage ujede, bezopasne za dete. Oteklinu i iritirano mesto možete lečiti pakovanjima leda ili specijalnom kremom koju će vam pedijatar preporučiti pre polaska.

Ako mališana ujede pčela, prvo što treba da uradite jeste da izvadite žaoku, a da pri tom ne gnječite okolnu kožu kako se otrov ne bi još više raširio. Pčele, osice i stršnjenovi , mogu da izazovu alergijske reakcije više ili manje izražene.


Ukoliko ima više ujeda preporučljivo je da se obratite hitnoj pomoći . Naročito ako se pojave i velike crvene mrlje po raznim delovima tela, ako se dete hladno preznojava, ako je bledo i teško diše.


U slučaju krpelja Ako je došlo do uboda, odstranjivanje krpelja iz kože treba da se uradi bez čupanja, gnječenja i kidanja. Krpelj se mora odstraniti sa kože! Najbolje je da se to uradi u nekoj od zdravstvenih ustanova (ambulanti, domu zdravlja, odeljenju za kožne bolesti i dr.). Ukoliko ste daleko od ambulante važno je da znate sledeće:


Pre vađenja ne treba stavljati nikakva hemijska sredstva (etar, alkohol, benzin, ulja i dr.). Krpelja treba odstraniti pincetom, hvatanjem rilice (usni aparat) što bliže koži, a odmah zatim dezinfikovati mesto uboda. Ukoliko sami ne uspete da odstranite krpelja, ili rilica ostane u koži, obavezno se obratite lekaru!


Imajući u vidu da je skoro svaki treći gradski krpelj zaražen Borelijom mesto uboda mora da se posmatra najmanje mesec dana. Pojava crvenila dokaz je zaraze uzročnikom lajmske bolesti i mora da se leči. Blagovremena terapija antibiotikom dovodi do potpunog izlečenja!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *