Naučite dete veštini slušanja

3min

Igre za najmlađe   Već znate da je svakodnevno čitanje detetu neophodno za razvoj jezičkih sposobnosti. Iskoristite ovaj trenutak za igru „dranja“. Knjige za malu decu su napisane jednostavnim jezikom i karakteristično za njih je da se određene reči puno puta ponavljaju. Iskoristite ovu osobinu i kažite detetu da glasno ponovi određenu reč koju ste […]

Igre za najmlađe

 

  • Već znate da je svakodnevno čitanje detetu neophodno za razvoj jezičkih sposobnosti. Iskoristite ovaj trenutak za igru „dranja“. Knjige za malu decu su napisane jednostavnim jezikom i karakteristično za njih je da se određene reči puno puta ponavljaju. Iskoristite ovu osobinu i kažite detetu da glasno ponovi određenu reč koju ste izabrali. Primetićete odmah da pažljivo sluša.
  • Još jedna korisna igra, ovoga puta bez čitanja, je čuveno „Kuc, kuc. -Ko je?“. Sakupite plišane životinje na gomilu, kažite detetu da se okrene i menjajući glasove kucajte posebno sa svakom od njih. Kada dete pita „Ko je?“ vi se predstavite opisima izgleda određene životinje. Opisujte sve dok dete ne pogodi koja životinja kuca.
  • Veoma korisna pesmica je i „Kad si srećan“ koja od deteta zahteva da pravilno ponavlja određene akcije. Možete početi sa svima nam dobro poznatom verzijom a onda povremeno i menjati „instrukcije“ kako biste proverili da dete sluša.

 

Igre za malo stariju decu

 

  • Malo veća deca mogu da pokušaju igru “Zatim” za koju su potrebne dve osobe. Jedno dete počne rečenicu koja se završava za “zatim”. Drugo dete završava rečenicu. Na primer, prvo dete kaže “Dečak uzima igračku, i zatim ..”, drugo dete: “… je stavlja u kutiju”.
  • Veoma zanimljiva igra za sve uzraste je “Ko sad govori?”. Izaberite omiljnu dečiju seriju ili film i pustite ih da malo gledaju. Recite im zatim da zatvore oči i nasumice govorite „sad“ da bi oni slušali video i mogli da kažu ko priča. U ovoj zabavnoj igri deca neće ni shvatiti da uče da slušaju.
  • Dobra igra za grupu dece je i „Zbuni vođu“. Igra se tako što se prvo izabere vođa kome zatim druga deca naizmenično postavljaju pitanja istovremeno birajući reč koja ne može da se koristi. Na primer: „Koliko imaš godina? Ne možeš da kažeš 10.”, vođa onda može da odgovori “Napuniću 11 godina na moj rođendan.”
  • Naravno, super igra za grupu dece je i “Gluvi telefon”. Ovu klasičnu igru možete promeniti tako što ćete na kraju dodeliti malu nagradu ako je rečenica tačna. Napravite probu i počnite.

 

 

Slušanje je veoma važna veština koju bi svako dete trebalo da savlada. Ove jednostavne a zanimljive igre imaju i dobru stranu da ih odvoje od televizora i video igrica. Pomoćiće im da još kao mali usvoje znanja koja će ih pratiti kroz ceo život.

 

Da li imate utisak da vas vaše dete nekada ne čuje? Koliko vi njega slušate kada vam nešto priča?

 


 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *