Ekcem ili atopični dermatitis je zapaljenje kože izazvano kombinacijom naslednih faktora i određenih spoljašnjih uzroka (alergija, psihološki faktori, iritirajuće supstance).
Javlja se između drugog i šestog meseca života. Na početku je uočljiv na licu (obrazi, čelo, brada), nekada i po vratu i grudima; tokom narednih meseci može se skoncentrisati pre svega oko očiju, iza ušiju, na prevojima (unutrašnjost lakta, iza kolena, na pulsevima). Posle druge godine stanje se obično poboljšava zadržavajući se najduže na kožnim prevojima ruku i nogu. Površina kože zahvaćena dermatitisom je crvena, perutava, zadebljana, postaje tvrda i suva; svrab je veoma jak.
Ekcem je hronično oboljenje sa periodima potpunog izlečenja rana, pre svega leti na moru, i periodima pogoršanja, za vreme zime i tokom vetrovih dana. Pogoršanje se obično primeti i posle infekcija, pre svega respiratornih organa (prehlada).
Šta raditi?
- Izbegavajte penušave i mirišljave sapune. Koristite “deterdžente bez sapuna” u koje spadaju uljani preparati za kupanje, posebni sapuni za suvu kožu (u obliku sapuna ili tečni).
- Kupanje ili tuširanje ne treba da bude duže od 10 minuta u vodi temperature između 34 i 36°C. Nakon toga obrišite dete tapkanjem peškira (bez trljanja) i namažite odmah kremu ili emolijentno mleko.
- Ponavljajte mazanja kremom i nekoliko puta na dan kako bi koža bila uvek vlažna.
- Održavajte kratke nokte kako bi izbegli samopovređivanje.
- Za lečenje crvenih, veoma suvih delova i onih koji neprestano svrbe pedijatri nejčešće prepisuju kreme koje sadrže kortizon. Ove kreme se nanose obično 2 puta dnevno u trajanju od 4-5 dana. Nemojte ih nikako uzimati sami i obavezno se javite lekaru ukoliko tretman ne deluje na crvenim delovima. To može da znači da je prisutna sekundarna infekcija koja ne dopušta suzbijanje ekcema. Danas su na tržištu prisutne mnoge kreme bez kortizona i antibiotika, one su odlične jer nemaju neželjene efekte i mogu se koristiti neograničeno.
- Oblačite detetu pamučnu ili lanenu odeću (donji veš je najbolje da bude bele boje), uklonite etikete. Odeća ne treba da bude uska (pripijena) a zimi treba izbegavati vunu (to se odnosi i na kape i šalove koji je najbolje da budu od novih sintetičkih materijala koji dobro greju). Pri izboru cipela dajte prednost koži.
- Noću stavljajte posteljinu od pamuka, tanje pidžame od pamuka i nemojte previše pokrivati dete kako se ne bi znojilo.
- Perite na 60°C i uključite dugo ispiranje; ne koristite biološke deterdžente niti omekšivače.
- U kući održavajte temperaturu između 18-20° (ne višu jer može doći do samozagrevanja koje izaziva povećanje znojenja a znoj nadražuje kožu i izaziva svrab) i vlažnost vazduha između 40% e il 60%.
- Preduzmite mere zaštite od grinja: dete sa atopičnim dermatitisom je pod rizikom da razvije osetljivost na grinje iz prašine.
- Izbegavajte prisustvo pasa i mačaka u kući ako je to moguće.
- Nemojte davati detetu da koristi tempere prstima ili bilo koje druge iritirajuće supstance.
- Izbegavajte kontakt sa osobama koje imaju herpes, varičelu ili neku kožnu infekciju.
- Dete može da ide na bazen ali ga namažite hidratantnom kremom pre kupanja. Čim izađe isperite ga ispod tuša i ponovo nanesite istu kremu.