Kako da poboljšate komunikaciju sa vašim adolescentom

3min
Jako je teško porazgovarati sa tinejdžerom i verovatno se svakodnevno pitate gde grešite i kako da uspostavite kontakt. Pre nego što padnete u očaj isprobajte naše proverene savete. Oni će vam...

Jako je teško uhvatiti tinejdžera i porazgovarati. Čak i kada ga ugledate u kući on verovatno nema vremena i verovatno se svakodnevno pitate gde grešite i kako da uspostavite kontakt. Pre nego što padnete u očaj isprobajte naše proverene savete. Oni će vam pomoći da strategijski poboljšate komunikaciju i zaboravite na okretanje leđa ili lupanje vratima.


  • Provodite vreme sa vašim tinejdžerom! Ovo može biti jako komplikovano jer vaše dete naravno želi da svako slobodno vreme provede sa svojim društvom. Napravite kompromis – družite se sa detetom za vreme obroka ili uveče pred odlazak na spavanje. Tinejdžeri pred spavanje skidaju svoje “ maske“ pa je i najveća verovatnoća da će vam se tada otvoriti. Druga solucija je druženje u kolima kada vas dete zamoli da ga negde odvezete. Ali u toj situaciji budite oprezni, nikako ne smete dozvoliti da vas tinejdžer tretira kao ličnog šofera.
  • Poštujte dečiju privatnost! Tinejdžeru dajte onoliko prostora i privatnosti koliko je i vama potrebno. Ukoliko se uspaničite da ne znate šta se sa njim dešava možete  povremeno da mu pretresete sobu u fazi spremanja domaćinstva, ali dnevnik i poverljive papire nikako ne čitajte. To već prelazi granicu poštovanja. Ukoliko pokažete da poštujete njegovu privatnost, vaše dete će samo doći da vam se poveri.
  • Slušajte! Umesto da stalno pričate i „zvocate“  trudite se da više slušate i osluškujete situaciju. Ukoliko ne budete previše nametljivi i preterano zaštitnički orjentisani, vaše dete će početi da uči da samo rešava svoje probleme, čak će biti voljno, na vašu veliku radost, i da potraži savet od vas.
  • Verujte u svoje dete! Iako ćete se često zapitati: „ Gde smo pogrešili?“, ne očajavajte. Imajte vere da će vaše dete, i ako nešto uradi pogrešno, sledeći put umeti bolje. Deca moraju da uče iz svojih a ne iz vaših grešaka. Takođe, imajte u vidu da sve ono što vas iritira kod vašeg deteta može biti samo faza koja će proći.
  • Pružajte ljubav i držite otvorena vrata! I kada ste jako ljuti dete mora da zna da je voljeno. Isto tako, pravi je izazov pružiti detetu ljubav a da se ono ne oseća kao da ga ta ljubav guši. Takođe, dete mora da zna da uvek može da zakuca na vaša vrata i računa na vašu pomoć. Ukoliko ste isfrustrirani radi ponašanja vašeg tinejdžera, ni pod razno ne smete zatvoriti vrata komunikaciji. Ukoliko ste vi taj koji odbija da priča sa detetom, to je onda pasivna agresija i tako možete naneti psihičke udarce vašem detetu.


Ukoliko roditelji znaju da naprave zdrave granice i puste dete da na miru odrasta to može pozitivno da utiče na formiranje njegovog samopouzdanja, identiteta i socijalnih odnosa. I imajte u vidu da ljubav, empatija, razumevanje, međusobno poštovanje i zdrava komunikacija nikome nisu naneli zlo.

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *