Predstojeći izuzetni događaj za celokupnu komplementarunu medicinu u Srbiji a posebno za Srpsku homeopatsku zajednicu – trodnevni seminar Dr. Radžana Šankarana u Novom Sadu, od 19 do 21. oktobra, me je naveo da se zapitam u kojoj meri profesija roditelja utiče na profesionalni izbor njihove dece? Evo zašto.
Dr. R.Šankaran i Dr. P.Šankaran – “Kakav otac takav sin”
Homeopata broj jedan u svetu, Dr. Radžan Šankaran (1960) iz Indije je druga generacija homeopate u svojoj porodici. Njegov otac Dr. P. Šankaran (1922-1979) je takođe bio poznati indijski homeopata, predavač na Homeopatskom fakultetu u Bombaju i po Radžanovim rečima njegov prvi uzor u životu.
Dr R. Šankaran je u braku sa drugim poznatim indijskim homeopatom Dr. Divijom Čabra (1969) i imaju dvojicu sinova, Sohama i Sahaja Šankarana.
Za sada su interesovanja starijeg Sohama, koji ima 15 godina, roboti, čitanje i gluma. Kad odraste želi da postane ili mađioničar ili vlasnik sopstvene kompanije koja će se zvati Kvantum Roboti. Mlađeg Sohaja, koji ima 12 godina, za sada interesuje arheologija, fudbal i tek von do. Iako se čini da treća generacija Šankarana, za sada odoleva generacijskim i roditeljskim uticajima da za svoju životnu profesiju izaberu homeopatiju, biće zanimljivo videti da li će tako biti i kada budu zaista donosili tu životnu odluku.
Majka Divija Čabra i sinovi Soham i Sahaj Šankaran
Nije potrebno biti psiholog pa da se zaključi da profesija roditelja utiče na profesionalni izbor njihove dece. Većina nas vidi u svom okruženju da mnogi ljudi biraju profesiju koja je identična ili slična izboru roditelja. Najčešći primeri tog višegeneracijoskog ponavljanja profesije u Srbiji su lekari, advokati i glumci. Kako to obično ide? Po mišljenju mnogih to deluje tako što deca odmalena bivaju izložena brojnim uticajima roditeljske profesije, zbog čega ponavljaju roditeljske profesionalne izbore, po principu poznatog iskustva. Drugim rečima “šta bi drugo deca glumaca mogli da budu, ako su celo detinjstvo proveli pored svojih roditelja u pozoristu, na snimanjima, kod kuce gde se roditelji spremaju za svoje uloge, itd.?”
Najčešći primeri tog višegeneracijoskog ponavljanja profesije u Srbiji su lekari, advokati i glumci.
Evo šta na tu temu kažu psihološka istraživanja. U svojoj knizi “Kakav otac takav sin”, autori Rut Samson i Baford Stefler, zaključuju da profesija oca predstavlja jedan od najvažnijih socioekonomskih faktora koji utiču na izbor profesije potomaka, zbog toga što otac utiče na doživljaj šta je za svakog pojedinca moguće u životu, kao i svega onoga šta u životu predstavlja uspeh. Takođe su brojna istraživanja pokazala da očevi u velikom procentu diskutuju o izboru profesije sa svojom decom i očekuju da njihova mišljenja budu uvažena. Druga istraživanja pak pokazuju da su deca u prva tri faktora koja su ih opredelila za izbor profesije stalno stavljala uticaj porodice, a pre svega oca. Sve to zajedno upućuje na zaključak da se deca, kroz identifikaciju sa roditeljima, a pre svega oca, posebno kada su dečaci u pitanju, često nesvesno opredeljuju za izbor profesije koja je identična ili slična roditeljskoj profesiji.
Autor: Tatjana Šešum, psihoterapeut, homeopata, praktičar cvetnih esencija i mama. www.floriterapija.com
Sve informacije o seminaru Dr. Radžana Šankarana pogledajte na linku: udruzenjehomeopata.com
Kakvo je vaše mišljenje u vezi roditeljskog uticaja na profesionalni izbor potomaka?