Žene širom sveta ih obožavaju, a porodilišta nešto manje. Da biste se zvanično osposobili za ovaj „posao“ nije potrebna velika škola, najbolja je ona prirodna – da ste majka (mada nije neophodno), da volite rađanje i da ste svesni kroz šta jedna porodilja prolazi. Istraživanja pokazuju da prisutvo dule može da skrati dužinu porođaja i smanji upotrebu lekova, kao i stopu epiziotomije i carskog reza. Ko su dule i kako da i vi postanete jedna od njih?
Ko je dula i šta ona radi tokom porođaja?
Od kada je sveta, žene su bile okružene drugim ženama tokom porođaja i međusobno su se podržavale, kako na porođaju tako i u prvim danima sa bebom. Sve do XIX veka, ove žene su bile tradicionalne babice, bez treninga ili formalnog medicinskog znanja, ali su svoje veštine i znanja sticale od drugih žena, svojih baka, majki, tetki, sestara. Njihova uloga bila je da ženi pruže podršku, ohrabrenje i sigurnost, preseku pupčanu vrpcu nakon rođenja i da se pobrinu oko nege majke i bebe.
Tokom vekova, uloga tradicionalne podrške na porođaju se menjala. Tokom srednjeg veka, na primer, žene koje su praktikovale ove veštine bile su proganjane i vrlo često optuživane da su dušu novorođenčeta prodavale đavolu. (Tokom perioda lova na veštice, broj optuženih i pogubljenih žena bio je ogroman. Pretpostavlja se da je izmedju 600-900 žena ubijano u gradovima širom Evrope svake godine.)
U mnogim zemljama, još uvek većinu nege ženi tokom trudnoće i porođaja pruža tradicionalna pratnja na porođaju. I iako su babice na raspolaganju, žene su još uvek često okružene svojim majkama, sestrama i prijateljicama tokom porođaja. Neonatolog Klaus i pedijatar Kenel, vodeći autoriteti na polju rađanja i povezivanja majke i bebe, proučavali su antropološke evidencije iz 128 neindustrijskih zemalja i otkrili su da je u svim, osim u jednoj, žena koja pruža kontinuiranu podršku norma.
Reč dula (eng. doula) vodi poreklo od grčke reči i znači “žena koja služi”. Dana Rafael, antropolog za dojenje, prva je iskoristila ovu reč da opiše “jednu ili više individua, najčešće žensku, koja pruža psihološko ohrabrenje i fizičku asistenciju sveže porođenoj majci”. Kenel I Klaus su priširili ovu definiciju kako bi objedinili podršku koja se pruža majci i njenom partneru tokom porođaja i rađanja, kao i tokom inicijalnog postpartalnog perioda, odnosno nakon rođenja bebe.
Šta zapravo radi dula?
Dula na porođaju pruža podršku kroz sam porođaj ali i postporođajnom periodu što može biti od koristi, na primer, ženama koje ne žive blizu porodice i prijatelja. Takođe, u samim porodilištima, ni doktori a nekada ni babice ne mogu da budu sa svakom ženom tokom celog porođaja. Doktor se obično pojavi na kraju da „uhvati“ bebu, ali možda neće biti dostupan tokom celog perioda porođaja.
Opis posla dule uključuje sledeće:
- Pomaganje raznim tehnikama prilikom pripreme za porođaj, od masaže do pozicioniranja i podsećanja na disanje
- Davanje uputstava i podrške partneru tako da može da pruži odgovarajuću podršku
- Pružanje mirne i konstantne podrške tokom celokupnog porođaja
- Komunikacija sa bolničkim osobljem
- Asistiranje u početku dojenja
- Davanje prvih informacija o ishrani i nezi bebe i drugo.
Dula nije medicinski radnik niti služi da zameni babicu ili akušera. Ona je najčešće žena koja je već rodila, mada to nije preduslov. Ona poseduje strast za rađanjem i poverenje u ženinu sposobnost da rodi.
Brojne kliničke studije su otkrile da prisustvo dule na porođaju skraćuje vreme trajanja porođaja uz smanjenje komplikacija, smanjuje potrebu za indukcijom, forcepsom ili vakumom kao i stopu carskog reza. Smanjuje majčin zahtev za epiduralnom analgezijom i lekovima za umanjenje bolova. Istraživanja su potvrdila da prisustvo dule povećava uspešnost dojenja, smanjuje pojavu postporođajne depresije i povećava osećaj samopouzdanja majke.
Foto: dula sa mamom posle porođaja birthbuddy.wordpress.com
Dula pomaže ženi da dođe do informacija koje će joj pomoći da donese informisanu odluku, ona pruža kontinuiranu emocionalnu podršku kao i tehnike za fizičku udobnost poput masaže, zauzimanje položaja za rađanje, tehnika relaksacije. Dula na neki način ima ulogu zaštitnice žene i njenog sećanja na rađanje. Svakoj ženi ona pristupa kao individui, poštujući njene želje, pomaže joj, ohrabruje da istraje u procesu rađanja i da se što je moguće više približi ostvarenju svoje vizije kako treba da izgleda dolazak na svet njenog deteta.
Kako postati dula u Srbiji?
Udruženje Snaga rađanja i Porodično gnezdo (Škola roditeljstva ) organizuju prvu obuku za dule u Srbiji, koju vodi Réka Dézsi CD (DONA) iz Mađarske.
Kada postanete sertifikovana „Birth Doula“, stičete uvažen kredibilitet. DONA International sertifikat znači da ste postigli visoke internacionalne standarde i obezbeđuje budućim roditeljima i njihovom medicinskon timu da ćete se pridržavati najviših standarda ponašanja i etike.
To znači da ste obučeni da podržite ženu emocionalno, da ste edukovani da joj pomognete da izabere intervencije i informacije koje su joj potrebne tokom porođaja i rađanja.
Da biste dostigli DONA international sertifikat potrebno je da:
- Objedinite jedan dan obuke za Childbirth Educatora i tri dana obuke za Dulu
- Prisustvujete na 3 porođaja u toku 4 godine
- Pročitate 5 knjiga sa liste od 20
Dula sertifikovana od DONA international određena je inicijalima CD(DONA).
Obuka će se održati od 8. do 10. Juna 2012.god Beogradu.
Sve informacije na:
Mirjana Gnjatic
email: snagaradjanja@gmail.com
mob: +381 69 159 38 55
Preuzmite prijavu klikom na: Prijava – seminar za dule
Šta vi mislite o konceptu dule na porođaju? Kako je uvesti u naša porodilišta?