Zdrava ishrana i umereno telesno vežbanje tokom trudnoće mogu sprečiti prekomerno debljanje trudnice ali pozitivno deluju i na bebu kod koje mogu smanjiti rizik od prekomerne telesne težine ili gojaznosti kasnije u životu, pokazala su nova istraživanja.
Foto:abarefoot/Flickr
U istraživanju je učestvovalo 49 žena u 16. do 20. nedelji trudnoće, koje su imale programe hodanja niskog ili umerenog intenziteta. Obe grupe su takođe dobile plan obroka koji je baziran na smernicama za trudnice sa gestacijskim dijabetesom.
Sa druge strane nalazila se kontrolna grupa koja nije bila pod programom vežbanja niti je imala posebne programe ishrane.
Sve žene uključene u studiju su imale normalnu telesnu težinu pre trudnoće, istakli su istraživači u izveštaju. U odnosu na žene iz kontrolne grupe, one u grupama koje su vežbale i hranile se po posebnom programu imale su manju verovatnoću da će dobiti prekomerene kilograme, tvrde istraživači. Dva meseca pre porođaja, 28 posto žena koje su bile u srednje intenzivnom programu vežbanja dobile su na kilaži oko 4,4 kilograma, u poređenju sa 7 posto onih u kontrolnoj grupi.
Deca rođena od majki iz svih grupa imala su sličnu porođajnu težinu, što sugeriše da sprečavanje prekomerenog debljanja tokom trudnoće ne utiče na težinu novorođenčadi.
Međutim, istraživači su naglasili da je trudnoća važno razdoblje u određivanju detetovog zdravlja kasnije u životu, a prevencija prekomerene telesne težine u trudnoći može smanjiti detetov dugoročni rizik od gojaznosti.
Žene imaju mnogo koristi od telesne aktivnosti tokom trudnoće, a vežbu u trudnoći preporučuju i mnoge profesionalne organizacije. Međutim, većina trudnica je relativno neaktivna, a to može doprineti prekomerenoj telesnoj težini u trudnoći, koja je povezana sa povećanim rizikom od gojaznosti i za majku i za potomstvo.
“Mitovi o ishrani u trudnoći mogu biti pogrešni. Na primer, buduće majke treba da znaju „jesti za dvoje“ ne znači jesti dva puta više, nego dva puta zdravije” – tvrdi Ruchat, te dodaje – “Povećanje od samo 200 do 500 kalorija dnevno u drugom i trećem tromesečju se preporučuje, ovisno o indeksu mase tela. Što je žena teža, to će joj biti potrebno manje dodatnih kalorija u vrijeme trudnoće.”
Prije početka novog režima ishrane ili vežbanja, stručnjaci preporučuju da se svaka trudnica posavetuje sa doktorom ili drugim zdravstvenim radnikom.
Trudnoća i telesna težina
Potpuno je zdravo i normalno dobiti na težini u trudnoći – do jedne granice. Preterano debljanje u trudnoći može biti opasno i za majku, ali i za bebu. Donosimo preporuke Američkog udruženja za žensko zdravlje i reprodukciju o tome koliko bi svaka trudnica trebalo da dobije na kilaži.
- Žene koje su imale normalnu telesnu težinu pre trudnoće: 11 do 14 kg
- Žene koje su imale ispodprosečnu telesnu težinu pre trudnoće: 13 do 18 kg
- Žene koje su imale prekomernu težinu pre trudnoće: 7 do 11 kg
- Žene koje su bile gojazne pre trudnoće: 5 do 10 kg.
Koliko ste kilograma vi dobili u toku trudnoće? Da li posebno pazite na ishranu i da li vežbate?
Izvor: roditeljstvo.com
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.