Da li ste ikada kupili igračku detetu i već posle 10-ak minuta se pokajali što ste baš to odabrali? Dešava se svakome! Ali, evo nekolik osnovnih pitanja koja treba da imate na umu kada sledeći put budete birali igračku. Slobodno podelite i sa rodbinom, naročito onom bez dece.
Da li je igračka pasivna?
Drugim rečima, zapitajte se da li sa tom igračkom može stvarno da se igra ili se ona uglavnom gleda. Ako je ovo drugo u pitanju, pređite na sledeću igračku.
Da li je u skladu sa uzrastom?
Da li je prerano da vaše dete ima tu igračku ili će je brzo prerasti? Ako je dete još uvek premalo za upotrebu igračke, nema svrhe da je držite u ormarnu dok ne poraste.
Da li igračka zahteva sklapanje kod svake upotrebe?
Ovo je naročito važno pitanje ako imate manjak prostora u kući i ne postoji deo koji je samo za igru gde bi sklopljena igračka mogla da stoji duže vreme. Iako igračke koje se upotrebljavaju tek s vremena na vreme imaju neki svoj šarm i faktor iznenađenja za posebne momente, sa druge strane, igračka koja uahteva dugo sklapanje i zazuzima značajno mesto na podu ili stolu ipak neće mnogo puta biti upotrebljena.
Koliko mesta će zauzeti u kući?
Ovo je dobro poznato onima koji nemaju dovoljno prostora u kući. U tim slučajevima, veličina igračaka jeste bitna. A opet, velike i glomazne igračke se najređe i koriste.
Da li je igračka jeftine izrade?
Svi sm omi za kupovinu jeftinijih igračaka, ali postoji razlika izmešu jeftinog i jeftino napravljenog. Ni ono što je jeftino nije dobra investicija ako je sumnjivo da će igračka potrajati neko vreme. Odlučite se za one koje mogu biti koristan poklon i za neko drugo dete.
Koliki je njen "potencijal igre" (Play Power)?
Autor ovog koncepta je stručnjak za igračke Ričard Gotlib koji bloguje na sajtu Global Toy News. Formula za izračunavanje potencijala igre je: Potencijal igre (PI) = radost + trajanje/cena. Drugim rečima, najveći potencijal imaju igračke koje donose najviše radosti po najmanjoj ceni. Klasične igračke kao što su lopta ili kocke spadaju u tu kategoriju. Takve igračke se koriste dugo jer su dobro napravljene i pogodne za sve uzraste. Ako razmislite o ovome biće vam jasno zašto se deca najduže igraju sa naizgled najjednostavnijim igračkama a ne sa skupocenim poklonima.
Šta biste vi još dodali? Koja igračka je bila pun pogodak a koja potpuni promašaj u vašoj kupovini?