Koža je najveći organ ljudskog tela i zahteva redovnu negu kvalitetnim preparatima. Zahvaljujući sopstvenom zaštitnom kiselom omotaču, koža predstavlja biološku barijeru organizma i štiti nas od štetnog uticaja zagađivača, mikroorganizama i UV zraka.
Osnova održavanja zaštitnog kiselog omotača kože je njeno čišćenje preparatima bez alkalnih sapuna i negovanje preparatima koji imaju jednaku kiselost kao i zaštitni omotač, odnosno pH vrednost 5,5. Potreba adekvatnog održavanja zaštitnog omotača je veća kod beba i male dece, jer je njihova koža osetljivija na spoljne uticaje. Stručnjaci iz SebaMed-a nam objašnjavaju kako na pravi način sprečiti pelenski osip:
Kada se i zašto javlja pelenski osip?
Pelenski dermatitis ili osip od pelena je jedan od najčešćih problema kože beba. Obično se pojavljuje kod beba starosti od oko dva meseca, a najčešći je između devet i 12 meseci starosti. Čak i najbolja nega ne može uvek da spreči njegovu pojavu: često je osip od pelena uzrokovan rastom zubića, promenama u ishrani deteta ili čak pojavom dijareje.
Bebina koža je u području pelena crvena, ali pelenski osip ne uzrokuju pelene. Koža novorođenčeta vrlo je tanka i njen zaštitni sloj slabije razvijen, a izložena je štetnom delovanju mokraće i stolice koje sadrže niz štetnih materija i tokom dužeg kontakta s kožom izazivaju upalu kože, koja je za dete vrlo neprijatna, jer svako ispuštanje mokraće i stolice dalje iritira kožu i promene se pogoršavaju. Novorođenče mokri oko 12 puta dnevno, a stolicu ima gotovo nakon svakog podoja.
Osip se javlja kao crvenilo kože, ravnomerno ili na nekim područjima jače izraženo. Ukoliko se proces dalje nastavlja dolazi do pucanja kože. Pojave se crvena mesta sa mehurićima, dolazi do ljuštenja kože, bolne osetljivosti i svraba. Svaki ponovni dodir sa mokraćom i stolicom izaziva bol i nelagodu, i dete postaje plačljivo. Pelenski osip se javlja samo na području koje prekrivaju pelene, dok je ostala koža nepromenjena.
Šta je najbolja prevencija?
Dobra zaštitna krema sadrži titan dioksid i pantenol – dva važna sastojka koja obnavljaju oštećenu kožu, a koja se uz to lako razmazuje i koju koža brzo upija.
- Redovno menjanje pelena i nanošenje tankog sloja zaštitne kreme protiv ojeda na sva mesta koja mogu doći u dodir sa mokraćom, kao i na pregibe, ali je ne treba kombinovati sa bebi puderom jer se mogu stvoriti grudvice koje će dodatno iritirati kožu.
- Mehaničko čišćenje vlažnim maramicama treba svesti na upotrebu u situacijama kada ste van svog doma, jer je bebina koža tanka i osetljiva, pa se preporučuje da bebu okupate blagim sredstvom za kupanje.
- Nakon kupanja, dobro prosušite regiju koju će pokriti pelena, i tek kada se uverite da je bebina guza sasvim suva, nanesite deblji sloj kreme koji će zaštititi dete tokom spavanja.
- Dobra zaštitna krema sadrži titan dioksid i pantenol – dva važna sastojka koja obnavljaju oštećenu kožu, a koja se uz to lako razmazuje i koju koža brzo upija.
- Ne koristite kreme koje sadrže antibiotike ili kortizon, osim u slučaju jasne preporuke pedijatra ili dermatologa. U slučaju hroničnog ojeda obavezna je konsultacija sa pedijatrom.
Preporuka?
SebaMed medicinska kozmetika je prva svetska kozmetička linija koja ima pH vrednost 5,5. Svojim blagim aktivnim materijama SebaMed štiti kožu, pojačavajući njenu funkciju biološke barijere.
SebaMed dečji sapun je pravi izbor za pranje osetljive kože beba, jer sadrži prirodni hidrirajući kompleks, vitamin E i pantenol.
SebaMed bebi krem protiv ojeda i osipa je posebno namenjen oblasti ispod pelena. Sadrži titan dioksid, pantenol, bisabolol i alantoin. Kombinacija ova četiri aktivna sastojka smanjuje upalu, stimuliše regeneraciju oštećene kože i čini je mekom i elastičnom, dajući brz efekat lečenja i zaštite.
SebaMed medicinska kozmetika više od 50 godina predstavlja standard u nezi kože, pre svega kod dece i adolescenata. Rezultati primene, kao i procena efikasnosti i bezbednosti SebaMed medicinske kozmetike su objavljeni u preko 150 članaka u međunarodnoj stručnoj medicinskoj literaturi. |
Da li ste vi probali SebaMed?