Šta nam dete u stvari govori kad kaže “Ne volim školu!”

3min
Otkrivamo neke od glavnih uzročnika otpora prema...

Roditelji školaraca sigurno su barem jednom čuli rečenicu "Ne volim školu!". Mnogi roditelji reaguju ljutnjom, čuđenjem, negiranjem ili onim rečenicama koje se prenose sa kolena na koleno: “Od kolevke…“, „Imaš samo jednu obavezu, a ja te hranim, oblačim…“, „Kad sam ja išao u školu bio sam najbolji…“.

Umesto da dete uveravate da je u školi baš dobro, zastanite i razmislite o tome da ono zaista najbolje zna kako se oseća. Ono je verovatno svesno činjenice da u školu mora da ide pa se rečenica „Ne volim školu“ može pogledati sa druge strane i razumeti kao poziv u pomoć: „Pomozi mi da zavolim/prihvatim školu!“, navodi sajt roditeljstvo.com.

Prihvatiti dete sa njegovim/njenim dilemama i osećanjima uveliko će pomoći da problem, ako postoji, i rešite. Pokazivanje razumevanja za ovu, ne tako čudnu, rečenicu daće vašem detetu osećaj sigurnosti da je prihvaćeno iako nije ispunilo očekivanja (ako su postojala). Postanite slušalac i saučesnik u rešavanju problema, to je uostalom sve ono što dete od vas traži.

Neki od glavnih uzročnika ovakvog otpora, u pedagoškoj literaturi, svode se na sledeće:

Prekretnica u načinu učenja

Dete do 6. ili 7. godine uglavnom uči kroz igru, ono zapravo nesvesno uči, usvaja svakodnevno različite sadržaje i informacije. Igra u prvim godinama života pruža zadovoljstvo, radost i sreću, razvija kreativnost, maštu i logičko razmišljanje. To je takozvano prirodno učenje. Za razliku od igre, čiji primarni zahtev nije učenje kao takvo, škola nameće učenje kao svrhu samom sebi. Dete ne razume zašto određene stvari mora da zna i kreira stav da je takvo učenje bez cilja, svrhe i da znanjem dobija – samo ocenu u dnevniku.

 

Odnos nastavnika/učitelja prema učeniku

Iako mnogobrojne reforme nastoje da smanje apsolutno superiorni odnos nastavnika naspram učenika, to baš u praksi i nije čest slučaj. Niti može biti, jer uloga nastavnika u tom slučaju ne bi mogla da bude u potpunosti ispunjena. Polaskom u školu, dete spoznaje neravnopravnost takvog odnosa: učenik nastavniku govori Vi, nastavnik se učeniku obraća sa Ti, nastavnik zna, učenik ne zna (dok ga nastavnik ne nauči), nastavnik određuje odnose u učionici, itd… Ovaj „odnos snaga“ je potencijalni problem za veliki broj dece i nije retko da škola postane mesto u kojem se dete oseća nelagodno. Pročitajte više na ovu temu u tekstu Pomozite detetu da se slaže sa nastavnicima.

 

Školski programi

Neki udžbenici sadrže mnoštvo podataka i faktografskih činjenica koje, ne samo da je zaista teško zapamtiti već i oduzimaju mesto u memoriji za neke korisne informacije. Memorisanje bez određenog smisla guši kreativnost i izaziva odbojnost. Iako postoje različiti kreativni školski programi, još uvek se često susrećemo (naša deca, pa i mi) sa ovakvim i sličnim zahtevima školskih programa. Pročitajte i tekst Kako dete od malena naučiti da uči.

 

Koncepcija školskog dana

Priznaćete, i nama „velikima“ zamorno je sediti 45 minuta i slušati monolog, pa nakon odmora od 5 minuta ponovno sediti 45 minuta i slušati monolog, ovog puta iz drugog predmeta, i tako nekoliko puta dnevno. Čak i ako je dete izuzetno zainteresovano za npr. engleski i biologiju, nakon časa matematike i književnosti biće već pomalo umorno i neće učestvovati na času kako se to od njega/nje očekuje. Nemogućnost da izrazi svoju nezainteresovanost za neki sadržaj (a da pri tome ne bude osuđeno) zaista je frustrirajuća. Koncepcija nastave u kojoj dete interaktivno učestvuje i bolja struktura predmeta po danu, zasigurno bi pomogli da se dete oseća opuštenije i da se zaista interesuje za sadržaj.

 

Odnos sa drugim učenicima

Deca mogu i često budu izuzetno okrutna prema drugoj deci. Biti jedinka u grupi od 20 ili više učenika nije lak zadatak ni za koga. Dete koje je po prirodi introvert ili koje se teže uklapa u grupu, koje teže uspostavlja kontakt sa vršnjacima, sigurno će imati neugodnosti od tih istih vršnjaka. Razgovarajte sa svojim školarcem o njegovim školskim kolegama, pa mu zatim pokušajte pomoći. Na primer, organizujte malu privatnu zabavu, proslavu rođendana, ili o tome razgovarajte sa učiteljem/nastavnikom. Nastavno osoblje ima mnogo iskustva i zasigurno od njih možete dobiti dobar savet, a tu je i školski pedagog.

Bez obzira na razlog izrečene rečenice iz naslova ovog teksta, pružite svom školarcu razumevanje za problem i već ćete biti na pola puta ka rešenju.

 

Osnažite dete da ide u školu bez straha i stresa

Zamislite da tačno znate šta da kažete detetu kada primetite probleme sa učenjem, da znate da mu pomognete u usvajanju veština koje će mu pomoći da lakše uči. Ne, rešenje nisu samo privatni časovi. Uloga roditelja u ovim situacijama je veoma važna i ne može se prebaciti na drugoga. Potrebno je da dete oseti VAŠU podršku i razumevanje u teškim trenucima. I zapamtite, to što dete želi da "pobegne" od škole i zadataka ne znači da ono ne želi da uči već da NE ZNA KAKO

Ako biste voleli da vaše dete:

  • može da se samomotiviše, skoncentriše i bude proaktivno u učenju kako bi postiglo svoj potencijal
  • nauči da isplanira svoje obaveze i ponaša se odgovorno prema postavljenim ciljevima
  • iskazuje poštovanje prema vama i prema nastavnicima
  • zna da reguliše svoja osećanja i rezilijentno je
  • zna da se oslobodi od stresa
  • postiže da formira trajno znanje

naš vebinar “Kako da dete ide u školu bez ztraha i stresa” je za vas.

Đačko doba može da bude lepo i zabavno, ali i jako stresno. Želimo da osnažimo roditelje znanjem i veštinama koje će im omogućiti da detetu pruže ciljanu podršku i znaju kako da nastupe u izazovnim školskim situacijama. Za lakšu i opušteniju svakodnevicu cele porodice.

 

 

WEBINAR: "KAKO DA DETE IDE U ŠKOLU BEZ STRAHA I STRESA" 

 

DATUM: utorak, 27.09.2022.
VREME: 18h
MESTO: ZOOM platforma – dobićete link nekoliko dana pre početka webinara 
UZRAST DECE: osnovna i srednja škola

 

CENA: 1.900 RSD – PRIJAVITE SE OVDE

 

PROGRAM: 

 

18h – "ŠTA SE KRIJE IZA DETETOVOG STRAHA OD ŠKOLE I KAKO DETE MOŽE DA GA SAVLADA"

Jelena Rakić Kamenica, prof. spskog jezika i književnosti, autor aplikacije “Nivo srca”, više od dvadeset pet godina iskustva u profesuri, autor brojnih predavanja, autor "Vodiča za svesno roditeljstvo", autor radionica “Čarobne reči” i promocija posvećenih porodici i vaspitanju, mama i baka

Kako poruke roditelja utiču na sliku deteta o sebi i nivo straha koji oseća? Kako naučiti dete da izgradi samopoštovanje, samokontrolu, samopouzdanje i samorad? Kako prepoznati potisnut i zamaskiran strah iza ljutnje, stida, lošeg apetita, slabe koncentracije…?

 

19h – "VEŠTINE NA KOJE SE STVARNO TREBA FOKUSIRATI U TOKU ŠKOLSKE GODINE" 

Vinka Radojković, trener za komunikaciju i svesno roditeljstvo, NBI™ savetnica, autor knjige za razvoj emocionalne inteligencije kod dece "Knjiga koja te razume", autor programa za roditelje "Svesni roditelj" i mama

Naučite kako da radite sa detetom na planiranju, organizaciji, rešavanju problema, samostalnosti, emocionalnoj regulaciji, donošenju odluka, preuzimanju odgovornosti, rezilijentnosti… kao i zašto su baš ove veštine važne za uspešnu školsku godinu.

 

20h – "KAKO UČITI MUDRO ZA MANJE STRESA U ŠKOLI" 

Časlav Mančić – međunarodni master-trener i direktor kancelarije u Srbiji globalne kompanije DOOR Training & Consulting, i tata. Ima preko 30 međunarodnih sertifikacija kao trener u mnogim oblastima (komunikacija, kreativnost, glotodidaktika, upravljanje projektima itd.) Više od tri decenije drži obuke i konsultacije u oblasti stress-management-a. 

Naučite da prepoznate stres kod vašeg deteta i kako da mu pomognete da pronađe strategije za prevazilanje stresa. Otkrijte kako pomoći detetu da poboljša koncentraciju i kako mudro učenje može da olakša školsku godinu – tako što osnaži dete do nivoa na kome ume da uči uspešnije, i samim tim – opuštenije.

 

NAPOMENA: Svim prijavljenima će biti dostupan snimak webinara u narednih 30 dana. Svakako, preporučujemo da prisustvujete i lično jer ćemo odgovarati i na vaša pitanja. 

 

Ovaj vebinar je za Vas ako:

  • Želite bolje da razumete ponašanje vašeg deteta
  • Želite da znate kako da prepoznate uzroke straha od škole i zašto se on javlja
  • Želite da imate rekacije koje će stimulisati vaše dete i ne dovoditi vas u sukob
  • Želite da pomognete detetu da razvije prave metode učenja
  • Želite da naučite tehnike oslobađanja od stresa kod dece
  • Želite da poboljšate koncentraciju kod vašeg deteta
  • Želite da vaše dete ima bolji odnos prema radnim obavezama i školi
Prijavite se ODMAH na WEBINAR: Kako da dete ide u školu bez straha i stresa klikom na ovaj LINK ili na sliku u nastavku. 
 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *