Prema statistikama, deca se smeju više od 400 puta u toku dana a odrasli samo 15! Dečija sposobnost da se svemu dive, nađu nešto interesantno i postavljaju pitanja o životu i svetu je neverovatna i vredna divljenja a opet, odrasli kao da to zaborave. Ili više ne znamo kako, ili smo odviknuti i istrenirani da „dečije ponašanje“ nije dobro za uklapanje u svet odraslih. Zbog tog „uklapanja“ često prihvatamo ono što „treba da se radi“ i u tom procesu se sve više i više udaljavamo od stvari koje volimo i naših pravih strasti. Gubimo smisao za istraživanjem i lutanjem – prestajemo da budemo deca.
Slika: mattzor/flickr.com
Ali, šta ako bismo se barem na trenutak vratili u „dečiji svet razmišljanja“ – razmišljanja koje nam dozvoljava da svuda vidimo mogućnosti, koje bi nas sprečilo da se uplašimo ili ističemo, da padamo ili radimo bilo šta drugo osim da volimo život? Šta ako bismo se više fokusirali na sve ono dobro što bi moglo da se desi a ne na negativno? Naši životi bi bili drastično drugačiji! Pokušajte da primenom sledeća tri koraka ponovo probudite dete u sebi i vratite „WOW“ faktor u svoj život:
Vratite se u svoje uspomene
Vratite se u vreme kad ste bili dete. Šta ste voleli da radite? O čemu ste sanjali? Ko su bili vaši heroji? Gde ste i kako provodili vreme? Kada smo bili deca, radili smo stvari koje smo voleli jer smo manje brinuli šta drugi misle o tome. Upuštali smo se u razne avanture samo zato što nam je to bilo zabavno i znali smo da je u redu. Razmislite o stvarima koje su vas činile srećnim bez uplitanja drugih ljudi da vam govore šta treba da radite. Mnoge od tih stvari vi još uvek volite. Napravite vašu listu, razmislite o tim stvarima, ponovo se povežite sa vašim strastima. Ovo je prvi i neophodan korak kako biste prešli na sledeće: akciju.
Radite stvari koje vam znače
Sa spiska svih stvari i mogućnosti odaberite jednu ili dve. Ako ste voleli da igrate, idite na ples. Uzmite časove ili samo odvrnite muziku i zaigrajte u kući. Ako ste voleli da pišete, da rešavate ukrštene reči, čitate stripove, sanjarite, trčite, glumite ili bilo šta drugo, počnite sa tim ponovo. Svima nama su stvari koje smo radili kao mlađi značile i uglavnom smo bili dobri u njima. Svi mi i dalje imamo interesovanje i veštine da ponovo te stvari unesemo u naš život u nekom obliku. Redovno beležite ono što vi želite da vratite u svoj život i uradite to!
Ućutkajte “glas razuma” u glavi
Najveći razlog zašto, barem naizgled, ne uživamo u životu žarom kojim to rade deca jeste taj što mi imamo „glas razuma“ u našoj glavi koji voli da nam govori šta i kako treba da radimo. Ako razmišljate da ponovo probate nešto što ste radili u mladosti, glas razuma vam može zadati glavobolje. On će vam govoriti da je život ozbiljan, izazovan i težak. Iako je sve to istina, mi vodimo svoj život. Život koji ima igru i zabavu u sebi, onaj koji podrazumeva da radimo ono što volimo i u životu i na poslu, je bolji, radosniji, ispunjeniji i uspešniji. Uzrok mnogih naših „ja to ne mogu“ ili „ne smem“ ponašanja je unutrašnji kritičar i stručnjak koji želi da igra na sigurno i prati tuđa pravila. U momentima kada se osećate kao da neko želi da vam uzme san iz ruku, vežbajte da vašem unutrašnjem glasu naredite da se skloni i ućuti.
Život je jedan i pun je divnih momenata koje treba da cenimo i slavimo. Ali, učeni smo da zabava nije odgovorno ponašanje. Učeni smo da odrastamo i da se ponašamo ozbiljno i disciplinovano, kao odrasli. Ali zašto? Zašto odustati od tačke gledišta prema kojoj je život zabavan, ispunjen novim i uzbudljivim mogućnostima?
Izazivamo vas da probate sledeće: Kada se nađete u situaciji u kojoj osećate da ste pod stresom i da ste napeti, zapitajte se šta bi dete uradilo u tom slučaju. Možda će odgovor na to pitanje biti upravo ono što i treba da uradite u tom trenutku.
Možemo uneti više zabave, radosti i avanture u naš život a sa tim i više lepih trenutaka, sreće i uzbuđenja. Ako se setimo šta smo voleli kao deca i nešto od toga vratimo u svoje živote, možemo da ponovo zapalimo našu ljubav prema životu i iznenadimo sebe rezultatom i svim onim što će biti.
Šta ste vi voleli da radite kad ste bili mlađi? U čemu ste uživali i šta biste voleli ponovo da radite ponekad?