Montessori metodologija – pomozi mi da to uradim sam

3min
Cilj Montesori metode je negovanje dečije ličnosti, indirektno podsticanje interesovanja za različite oblasti, a učenje zadržati prirodnim procesom. To znači podsticati prirodnu želju za...

Verovatno su mame sa dužim stažem upoznate sa metodama koje je italijanska pedagogica Marija Montesori početkom 20. veka postavila na osnovu dugogodišnjeg iskustva i rada s decom. Ja se tek upoznajem i želela sam da novim mamama i tatama skrenem pažnju na Montesori program.

 

 

Mnoge škole i vrtići širom SAD i Evrope gotovo 100 godina rade po Montesori programu, a i kod nas ima vrtića koji mogu da se pohvale ovim edukativnim programom.  Roditelji takođe mogu da se drže ovih principa u vaspitanju i obrazovanju svojih mališana. Oni treba da omoguće detetu različita iskustva, da mu posvete pažnju, da se prema detetu odnose s poštovanjem, bez manipulacija. Treba da omoguće detetu slobodnu volju, ali i  da ga savetuju kada je ono neodlučno. Na taj način, dete postepeno stvara vlastitu odgovornost i postaje samostalno.

 

 

Cilj Montesori metode je negovanje dečije ličnosti, indirektno podsticanje interesovanja za različite oblasti, a učenje zadržati prirodnim procesom. To znači podsticati prirodnu želju za učenjem, a ne puko usvajanje činjenica. Dečiji mozak upija informacije iz svog okruženja i oblikuje se utiscima koji su mu na raspolaganju. Zato okruženje treba da bude bogato materijalima koji detetu pomažu da usvoji bazična znanja, pa učenje predstavlja prirodnu i prijatnu aktivnost za dete. Montesori okruženje organizovano je tako da decu privlači da istražuju, biraju, probaju  i da pri tom razviju svoje prirodne sklonosti.

 

Šta roditelji mogu da urade?

 

  • Podržati osamostaljivanje, kao jednu od jakih potreba deteta. Ako uočite detetovu potrebu da nešto samo uradi, potrebno je da mu se ta aktivnost pokaže lagano, korak po korak i onda dozvoliti detetu da vežba tu aktivnost bez prekidanja. Zato nemojte „pomagati“detetu tako što ćete raditi umesto njega – zavezati pertle ili ga nahraniti. Za razliku od vas, njemu je bitan proces, a ne samo cilj. Dete koje pokušava da neki teret iznese uz stepenice radi to koncentrisano i predano, a sam teret iznet na vrh stepenica za njega nema nikakav značaj.
  • Uključiti dete u svakodnevne aktivnosti kao što su kuvanje, čišćenje, kupovina, popravka jer one poboljšavaju detetovu motoriku, koordinaciju i koncentraciju. Detetu se prvo kaže šta će se raditi, pokaže mu se polako i tako da jasno vidi kako se nešto radi i onda se pusti da to uvežbava.
  • Obezbediti okruženje sa igračkama, knjigama, didaktičkim materijalima, posudama i činijama za ređanje, sortiranje, presipanje. Prilagoditi prostor uzrastu tako da dete može da dohvati svoje stvari , prilagoditi veličinu stvari koje dete koristi.
  • Voditi dete sa sobom na različita mesta kako bi imalo priliku da stekne bogato iskustvo – na pijacu, u prodavnicu, šetnju parkom, šetnju gradom.
  • Kada se dete za nešto zainteresuje, ne prekidati ga tako što ćete mu predlagati kako nešto da radi već ga pustite da samo otkrije i proba.
  • Pustiti dete da hoda svojim tempom pri šetnji, da pravi pauze, razgleda oko sebe. Pustiti dete da se penje, trči, igra u pesku, leži na podu, hoda po ogradi, jer se time ispunjavaju prirodne fizičke potrebe.

 

Za decu preko 3 godine važi i sledeće

  • Objasniti detetu da svaki predmet ima svoje mesto i da nakon korišćenja treba da ga vrati na mesto
  • Obezbedite dovoljno vremena da se mališan druži sa drugom decom, starijom i mlađom.
  • Odgovarajte strpljivo na postavljena pitanja, koliko god ona izgledala dosadna i koliko god se ponavljala.
  • Detetu jasno objasniti razliku između onoga što je dobro – da deli igračke, da se zahvali, da zamoli kada nešto želi, i što nije dobro – udaranje, svađanje, ružne reči, i onda pustiti dete da to primenjuje, bez kritika, kazni i opominjanja.

 

Sigurna sam da svako od nas radi sa svojom decom najbolje što ume, a da bi ste umeli još bolje, učite i primenjujte, pokažite i sebi i deci da je učenje neprestana i lepa aktivnost. I kako bi Marija Montesori rekla „Pružite detetu šansu da ispuni svoje mogućnosti i postane nezavisna, sigurna i izbalansirana ličnost.“

 

Slike: www.howwemontessori.com

 

Autor teksta: Milena Popović, on line business mama, vlasnik www.optimistshop.etsy.com i suvlasnik sajta www.kolaci-beograd.rs.

 

Više o poslasticama koje pravi Kolači Beograd saznajte na njihovom sajtu. Oduševite goste dezertom sjajnog izgleda i savršenog ukusa, a sebe poštedite dodatne obaveze. Kolači Beograd vrši isporuku na kućnu adresu. www.facebook.com/KolaciBeograd

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *