Beba plače kada je gladna, žedna, kada joj je vruće ili hladno, kada joj se spava. Plač predstavlja bebin način komunikacije sa roditeljima ali, koliko god to bilo normalno i razumljivo, postoje očajne situacije u kojima izgleda da ništa ne može da pomogne. A beba, plače li plače. Ovo plakanje može da bude veoma naporno kako za roditelje, tako i za bebu. Zapamtite, važno je da ni u jednom trenutku ne izgubite strpljenje.
Ako ne uspete odmah da primite bebinu poruku pokušajte da prođete sve dole navedene razloge kako biste videli šta može da pomogne.
- Beba je gladna. Ovo se lako rešava, dovoljno je da je nahranite.
- Pelena je puna. Proverite pelenu i pogledajte da beba nije crvena, obavezno koristite zaštitnu kremu pri svakom menjanju pelene.
- Beba ima gasove. Znaćete da li beba ima gasove i samim tim grčeve u stomaku gledajući pokrete nogu. Dete ih obično povlači na gore približavajući kolena stomaku. U ovoj situaciji možete da podignete bebe kako bi uspela da podrigne ili da nežno masirate stomačić. Pomaže i lagana vožnja bicikle bebinim nožicama dok je na leđima.
- Oseća nelagodnost. Pogledajte da mu se ruke ili noge nisu zakačile za odelce ili da ne leži na nečem neudobnom. Proverite da bebi nije toplo ili hladno, što ćete znati pipajući ručice. Generalno pravilo je da beba treba da ima isti broj slojeva kao i vi, plus još jedan, obično je to ćebence. Ako izlazite napolje ne zaboravite odgovarajuće čarapice i kapicu.
- Hoće da sisa. Bebe se opuštaju sisanjem, što ne znači da treba da je hranite do iznemoglosti jer će u jednom trenutku sigurno povratiti, već da treba da je smirite davanjem cucule ako ne ume samo da nađe svoj prstić ili šačicu.
- Potreban joj je zagrljaj. Nekada nema nikavih problema a beba ipak plače. Veoma je moguće da ona samo želi vaš zagrljaj i utehu. Ako joj je vaše maženje i paženje potrebno dužim delom dana biće vam od koristi nosiljka ili marama za bebe koja će vam osloboditi ruke i pružiti priliku da nastavite sa drugim obavezama dok je beba šćućurena na vašim grudima.
- Plače zato što ima zdravstveni problem. Ako beba neprestano plače i ništa ne pomaže trebalo bi da kontaktirate lekara. Izmerite temperaturu i pregledajte mu celo telo u potrazi za simptomima.
- Hoće da je ostavite na miru. Bebe su veoma osetljive na mamino raspoloženje i, ako se vama vrišti i postajete veoma nervozni jer beba ne prestaje da plače, nalazite se u začaronom krugu koji je nemoguće prekinuti. Ili predajte bebu drugoj odrasloj osobi ili je spustite na bezbedno mesto (kao što su kolevka ili krevetac) i idite u drugu prostoriju na nekoliko minuta. Udahnite duboko i smirite se pre nego što se vratite kod bebe da ponovo pokušate da je razumete.
Naučno je dokazano da bebe razvijaju do 25% više inteligencije ako su im potrebe uslišene brzo i efikasno. Sve što bi trebalo roditeljima je da odmah razumeju svoju bebu. Ali, u današnjem modernom svetu ništa nije nemoguće. Konkretnu pomoć roditeljima pruža WhyCry® prevodilac plača koji sa 98% sigurnosti utvrđuje da li je vaša beba gladna, da li joj se spava ili je nešto boli, ili joj je samo potrebna pažnja. WhyCry® Mini pomaže i olakšava roditeljima da razumeju svoju bebu i na pravi način reaguju na njene potrebe pokazujući joj tako da su uvek tu za nju.
Ovom spravicom pozabavio se i Discovery Channel, pogledajte o čemu se radi (You Tube link – na engleskom).
VAŽNO: Nemojte nikada da tresete vašu bebu. Potresanje celog bebinog tela je veoma opasno i može dovesti do oštećenja mozga i Sindroma trešene bebe (Wikipedia: SBS – Shaken baby syndrome), pa čak i do smrti. Zapamtite, plač bebi ne može ništa ali jak potres da!
Da li vam se desilo da ne znate šta ćete dok je beba plakala bez prestanka?