Francuski nacionalni institut za potrošnju, specijalizovan za ispitivanje kvaliteta proizvoda, u svom časopisu 60 millions de consommateurs objavio je najnovije istraživanje krema za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom namenjenih deci. Kako ovaj časopis navodi i prenose glavni mediji u Francuskoj i Evropi, ispitani su prozvodi namenjeni bebama i deci 10 velikih brendova. Rezultat je da 6 od ispitanih 10 proizvoda nema zaštitni faktor obeležen na etiketi.
U čemu je trik?
Profesorka Loren Koifard (Laurence Coiffard), predsednik Evropskog istraživačkog centra u dermofarmaciji (CERD) objašnjava da su testovi rađeni na volonterima pokazali da je zaštitni faktor nekih formulacija precenjen zbog upotrebe antiinflamatornih supstanci.
Problem je u prirodi zaštitnih filtera. U proizvodima za bebe i decu se koriste mineralni filteri jer oni ne izazivaju alergijske reakcije, ali su i manje efikasni. Da bi se kamuflirali ovi nedostaci, u proizvode se dodaju antiinflamatorne supstance zahvaljujući kojima koža ne crveni pa se osećamo zaštićeno. U stvarnosti nije tako jer je znak upozorenja u vidu crvenila kože blokiran odnosno samo odložen. Tako proizvođač opravdava viši zaštitni faktor.
Nalaz da se zaštitni faktor povećava upotrebom antiinflamatornih supstanci je veoma zabrinjavajući jer nas ne štiti od sunca, sve što postiže je odlaganje reakcije na sunce. Jedini način da stvarno zaštitimo osetljivu dečiju kožu je adekvatno pokrivanje tokom izlaganja suncu i izbegavanje sunca u najtoplijim satima.
Šest od deset velikih marki degradirano
Rezultati Instituta objavljeni u izdanju br.484 iz juna meseca 2013, jasno pokazuju da samo 4 od ispitanih 10 proizvoda imaju zaštitni faktor koji pokazuje etiketa:
- Avène
- Mixa Solaire
- Vichy
- Alga Maris
6 poseduju znatno niži zaštitni faktor od onog prikazanog na etiketi:
- Clarins haute protection
- Klorane
- Mustela
- Nivea
- Bioregena
- Netessance
Stručnjaci Instituta naglašavaju da ovih 6 krema imaju zajedničko to da mineralnim filterima dodaju antiinflamatorne supstance i da je nemoguće reći da su sve kreme sa mineralnim filterima neefikasne i da ne odgovaraju etiketi.
U Francuskoj, Udruženje kozmetičkih kompanija (Febea) odbija da preduzme akciju pravdajući se suprotnim rezultatima istraživanja koje dolaze od proizvođača. Apeluje se na reakcije zdravstvenih organa, a potrošač je u međuvremenu zbunjen.
Da li vi verujete etiketama?
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.