Da li ste znali da u Francuskoj, i bebe uče da kuvaju? Kako piše Pamela Drukerman, autorka knjige o načinu na koji francuzi podižu decu “Odgajati Bébé” (engl. Bringing up Bébé), deca u Francuskoj počinju da pomažu mamama u pravljenju kolača već od prve godine!
Drukermanova ističe da Francuzi smatraju da decu treba naučiti strpljenju! A šta je bolje od pravljenja kolača, jer moraju da sačekaju da se ispeče i ohladi pre nego što ga probaju? Takođe, na taj način deca uče brojanje, merenje i razlomke. U knjizi se spominje trogodišnja ćerka autorkine prijateljice iz Francuske, koja potpuno sama pravi kolač sa jogurtom (gâteau au yaourt). Ona objašnjava da je to jedan od prvih recepata koje tamošnja deca uče da savladaju, jer su uputstva laka, a kao merica se koristi prazna čaša za jogurt.
Evo kako Drukermanova opisuje francuski pristup vaspitanju kroz kuvanje:
„U Francuskoj je pravljenje kolača ritual koji se ponavlja svake sedmice. Praktično svaki put kada posetim neku francusku porodicu tokom vikenda, oni ili prave kolač ili serviraju neki koji su napravili u prvom delu dana.
U početku sam mislila da to rade zato što sam im došla u goste, ali sam uskoro shvatila da to nema veze sa mnom. U Parizu kao da postoji vikend turnir u pravljenju kolača. Zapravo, od perioda kada deca mogu sama da sede, mame počinju ih uključuju u svakonedeljno pečenje kolača. Nije da ova deca nabacaju malo brašna i pognječe par banana, o ne! Oni razbijaju jaja, sipaju šoljice šećera, i sve to mute natprirodnom samouverenošću. I tako samostalno naprave čitav kolač.
Prvi kolač koji većina dece nauči da pravi je upravo gâteau au yaourt. Lagan je, nije presladak, a u njega se mogu dodati limun, čokoladne mrvice, šumsko voće ili kašika ruma. Prilično je teško da vam omane“, navodi ova nadahnuta novinarka. |
“Pečenje” karaktera
Možda ćete pomisliti da je svo ovo pečenje samo jedan od načina da se poklekne pred svim tim kolačima. Ali nije. Čitav postupak uči decu da se kontrolišu. S obzirom na to da se sastojci moraju stavljati u određenoj količini i određenim redosledom, takođe je i odlična lekcija za jačanje strpljenja. Isto tako, oni ga ne smažu čim ga izvade iz rerne, kao što bi većina nas uradila. Kolači se prave ili ujutru ili u rano popodne, a jedu se kao goûter – francuska popodnevna užina. A budući da desert birate sami, možete se odlučiti za recept sa zdravijim sastojcima. Kako bilo, makar jedete domaću hranu, u koju znate šta ste stavili, kao i da nema svih onih štetnih dodataka koji se stavljaju u industrijske namirnice.
Kolač sa jogurtom (gateau au yaourt)
Adaptiran recept iz knjige Bringing Up Bébé
Sastojci:
- 2 čaše (6 oz, odnosno 180 ml) jogurta (zadržite čaše za merenje ostalih sastojaka)
- 2 jaja
- 2 merice šećera
- 1 kašičica vanile
- malo manje od 1 merice ulja
- 4 merice brašna
- 1 ½ kašičica praška za pecivo
- 1 merica čokoladnih mrvica ili 2 merice šumskog voća (po želji)
- pavlaka, po želji
- šećer u prahu, po želji
Kako se pravi:
Zagrejte rernu na 190 C. Obložite okrugli pleh prečnika 23 cm papirom za pečenje. U većoj činiji, pomešajte jogurt, jaja, šećer, vanilu i ulje. U drugoj činiji pomešajte brašno i prašak za pecivo. Suvu mešavinu dodajte vlažnoj smesi i mešajte dok se ne sjedine. Dodajte čokoladne mrvice ili voće. Prebacite smesu u pleh. Pecite 35-45 minuta, odnosno dok ne dobije zlatnu boju i ne postane elastično. Pustite da se ohladi.
Ukoliko želite, pospite šećerom u prahu ili servirajte sa pavlakom.
Nastavak teksta pročitajte u prvom broju časopisa “Kuvajmo s decom”.
Kuvajmo s decom – časopis koji okuplja porodicu oko šporeta
„Kuvajmo s decom“ u svakom broju donosi preko 30 strana recepata za jela koja deca i roditelji mogu da spremaju zajedno. Gastro-urednik izdanja i autor recepata, Lepi Brka (Nenad Gladić) autor poznate kulinarske emisije „Gastronomad“. Teme koje obrađuju novinari i kolumnisti časopisa „Kuvajmo s decom“ vezane su za zdravu ishranu, kulinarstvo i roditeljstvo:
- učenje dece pripremanju hrane,
- uspostavljanje zdravih navika kod dece u ishrani,
- ishrana beba,
- odnos prema kuvanju i kućnim poslovima kao temelj vaspitanja,
- kuvanje kao aktivnost koja podstiče kreativnost i maštu,
- gajenje hrane (začina, povrća) i razvijanje ljubavi prema prirodi i ekološke svesti,
- upoznavanje dece sa različitim svetskim kulturama kroz internacionalnu kuhinju.
Misija časopisa je:
- Promovisanje zdrave ishrane,
- Uključivanja dece u porodične obaveze i druženja roditelja sa decom kroz afirmaciju kuvanja kao svakodnevne korisne i povezujuće aktivnosti.
- Širenje pozitivnih vrednosti kao što su dečja samostalnost, odgovornost, kreativnost, samopoštovanje.
- Usvajanje korisnih veština – planiranje obroka, odabir namirnica, kuvanje, čišćenje kuhinje, gajenje hrane, koje će deci koristiti tokom života.
Časopis „Kuvajmo s decom“ će izlaziti tromesečno a štampano izdanje prate i video klipovi na kojima Lepi Brka priprema obroke sa klincima različitih uzrasta – od predškolaca do tinejdžera, a koji su dostupni za gledanje na Youtube kanalu „Kuvajmo s decom“.
Nakon izlaska svakog broja, planiran je niz promotivnih aktivnosti: predavanja i radionica za decu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama kao i za njihove roditelje. Prva će se održati 2. novembra u okviru 12. Campina Puddis dečjeg sajma, na štandu Metalca, gde će Lepi Brka i mališani kuvati zajedno.
Autor: Ema Tatić