Kako da budete pravičan roditelj

3min
Svaki roditelj daje sve od sebe da vaspita svoje dete najbolje što ume. Međutim, odgajanje dece nije laka stvar i puno je situcija u kojima roditelji ne znaju da li su korektno odreagovali, da nisu...

Svaki roditelj daje sve od sebe da vaspita svoje dete najbolje što ume. Međutim, odgajanje dece nije laka stvar i puno je situcija u kojima roditelji ne znaju da li su korektno odreagovali, da nisu bili previše strogi i da li su uopšte pravični prema detetu. Fer odnosi vam mogu olakšati roditeljstvo i pomoći vam da izgradite odličan odnos sa vašom decom. Evo kako da budete fer roditelj:


[shortslider ids=’48450, 48451, 48452, 48453, 48454, 48455, 48456, 48457, 48458, 48459, 48460′ titles=’Budite fer tako što ćete insistirati na vaspitanju, Pokažite razumevanje, Potrudite se da detetu objasnite vaše potupke, Pokažite da ste fer u kažnjavanju, Stavite se u poziciju deteta, Budite pravični i prema sebi, Postavite granice, Očekujte da dete uvek da najbolje od sebe, Učite ih o ravnopravnosti polova, Objasnite ko postavlja pravila, Vodite se ljubavlju’ descs=’Iako verovatno ne postoji dete koje bi se složilo da je disciplinovanje uopšte fer ono je ipak važan deo odgajanja deteta. Roditelj koji ne insistira na disciplini i vaspitanju svoga deteta pokazuje u suštini nepravičnost prema mališanu. Zadatak roditelja je da dete nauči razlici između dobrog i lošeg, nauči ga samodisciplini i pokaže mu doslednost. Morate znati da disciplinovanje deteta nije nepravično, ono što može biti nepravično je način na koji disciplinujete dete.

Slika: Photos By Zoe/flickr.com.

|Razumevanje je u puno slučajeva osnova za pravičnost, a ono nedostaje u mnogo situacija. Ovo važi za roditeljstvo isto kao i na poslu ili u odnosu sa prijateljima. Ako vaš šef uradi nešto što nije fer dobro znate kako se osećate. Isto tako se može osecati i vaš mališan u određenim situacijama.

Slika: Awen Photography/flickr.com.

|Koliko je važno da vi pokažete razumevanje za dete toliko je važno i da ono shvati vaše postupke. Veliki broj roditelja se ne trudi da dovoljno objasni detetu svoje odluke. Iako nije svaki put moguće objasniti detetu naše reakcije ipak ćemo ukloniti osećanje nepravde kod deteta puno puta ako se potrudimo da nas ono razume. Međutim, potrebno je da kao roditelj budete obazrivi i koliko god želeli da vas dete razume ne zaboravite na važnost vaspitanja i discipline.

Slika: Kris Kesiak Photography/flickr.com.

|Kada dete uradi nešto pogrešno, prirodna reakcija svakog roditelja je ljutnja. Važno je da ne dozvolite da ta ljutnja upravlja vašom rekacijom. Ako dozvolite da ljutnja upravlja kažnjavanjem ne samo da ćete biti nepravični, već i poptuno neproduktivni. Vaše dete neće iz toga ništa naučiti. Možda nije uvek moguće kontrolisati sopstvene reakcije ali ono što vam može pomoći je da ne iskazujete kaznu odmah. Ostavite uvek malo vremena za razmišljanje. Ovo će vam pomoći da odlučite fer kaznu za ono što se desilo.

Slika: AngryJulieMonday/flickr.com.

|Sagledavanje situacije iz drugog ugla pomaže u velikom broju slučajeva. Stavite se zato na detetovo mesto kad god možete. Na primer, ako se zasladite čokoladicom ispred deteta a ne ponudite ga sigurno možete da zamislite da će ono osetiti nepravdu. To znači da ste ili morali da podelite ili se počastite kada dete nije tu. Naravno da nije uvek lako, ali stavljenjem stvari u drugu perspektivu lako ćete shvatiti kako biste se vi osećali da je situacija obrnuta.

Slika: ckaroli/flickr.com.

|Veliki broj roditelja nije dovoljno pravičan prema sebi. U svoj toj želji da se bude fer prema detetu oni zaborave da je roditeljstvo težak posao i da ne postoji savršen roditelj. Najgore što možete da uradite je da sebe mučite što ste pogrešili u nekom trenutku. To će vas lako dovesti u situaciju da u budućnosti budete ili previše blagi ili previše strogi. Pokušajte da naučite iz svojih grešaka jer se one samo tako neće ponavljati.

Slika: Dr DAD (Daniel A DAuria MD)/flickr.com.

|Vreme odlaska u krevet, odgovornost u kući, školski zadaci – sve ovo treba da učite decu imajaći granice u vidu. Šta znači “kasno” za tinejdžera? Kada se rade domaći zadaci? Na koji način pomaže dete u kući? Koje kazne (ili posledice) očekuju dete ako prekrši pravila? Ne možete i nemojte kriviti dete za kršenje pravila koja nisu nikada objašnjena.

Slika: Mommyof4Ruggies/flickr.com.

|Kada shvatite da vaše dete ne daje sve od sebe, bilo u školi ili u igri, saznajte zašto. Porazgovarajte sa detetom, ali samo ako ste sigurni da nećete izgubiti živce tokom razgovora. Ako je dete popustilo u školi možda ima problema sa drugarima ili sa učiteljima, možda ste propustili prve znake popuštanja još u prethodnom razredu i sl. Dajte sve od sebe da otkrijete šta se dešava i onda mu pomozite da reši problem.

Slika: woodleywonderworks/flickr.com.

|Ne misleći na to da vaš dečak treba da nauči da kuva i čisti ili da vaša devojčica treba da zna da koristi alat, promeni gumu i održava kola, pokazujete im da život nije jednak prema osobama različitog pola. Iako ne možete sprečiti da nekada dožive razočarenje i nepravdu na ovom polju, ipak im možete otvoriti um i pripremiti ih za budućnost. Ne samo da ćete vi tako biti fer prema njima i dati im jednake šanse, već ćete ih naučiti da se tako ponašaju i prema drugima.

Slika: Ballacorkish/flickr.com.

|Odvojite vreme za decu i vodite razgovore sa njima još od malena. Pokažite im da su važan deo porodice ali ih naučite da postoji određena hijerarhija. Dete mora da zna da nije ono glava porodice i da ne određuje ono pravila ponašanja. Ako mu to ne objasnite niste fer ni prema njemu ni prema ostalim članovima porodice. Ovo će mu omogućiti i da bolje shvati granice.

Slika: bordenphoto/flickr.com.

|Najvažnija stvar u pravičnosti je da sve radite s ljubavlju. Bez obzira koliko ste ljuti ili koliko ste grešaka napravili, radite sve da vaše dete zna i razume koliko ga volite. Deca koja rastu sa saznanjem da ih roditelji vole odrastu u dobre ljude. A sigurno je to cilj roditeljstva, da odgojite zrele i dobre ljude.

Slika: judacoregio/flickr.com.’]


Da li mislite da ste vi pravičan roditelj?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *