Iako vam sigurno izgleda da ste konstantno sa krpom u rukama ima stvari koje verovatno redovno zaobilazite, zaboravljate ili vam ni ne padne na pamet da ih treba očistiti. Da vam se to ne bi desilo i danas, evo liste stvari koje takođe treba očistiti s vremena na vreme. Pogledajte šta smo izdvojili i dodajte u komentarima stvari koje smo zaboravili.
[shortslider ids=’ 54321, 54322, 54323, 54324, 54325, 54326, 54327, 54328, 54329, 54330, 54331, 54332, 54333, 54334, 54335′ titles=’Zavesa u kupatilu, Otirači u kupatilu, Mašina za pranje veša i sušara, Mašina za pranje sudova, Tašna, Vaš radni sto, Četkice za šminkanje, Jastuci, Jorgan, Telefon, Daljinski upravljač, Tepih i tepison, Kauč, Ručke na vratima, Sudopera’ descs=’ Velika većina zavesa za kupatilo se savršeno pere u mašini. Dovoljno je da ih operete jednom mesečno,a možete dodati malo izbeljivača, zavisno od uputstva na vašoj zavesi.
Slika: dandeluca/flickr.com.
|Otirač u vašem kupatilu spada u stvar koju koristite svakodnevno ali koju verovatno ne perete dovoljno često. Pomislite samo koliko tu ima prljavštine. Perite ih na visokim temperaturama i kupite nekoliko da biste ih češće menjali.
Slika: Jake Gagne/flickr.com.
|Da biste vašim mašinama produžili vek trajanja nije dovoljno da se uzdate u činjenicu da je mašina čista jer pere svaki dan a sušara zato što u nju ide samo čist veš. Čistite je/ih na svaka 3 meseca i sve će biti u redu. Dovoljno je da pustite kratko pranje sa 200ml sirćeta da bi ste uklonili kamenac i čudne mirise (ako ih ima). Nakon ovoga vaša mašina će prosto zablistati.
Slika: eblaser/flickr.com.
|Vadite redovno ostatke hrane, prođite vlažnom krpom dno mašine i obavezno očistite sve strane. I ovde možete koristiti sirće, zaboravite na hemikalije. Dovoljan je jedan ciklus pranja i sušenja (mašina treba da bude prazna). Ovaj proces ponovite jednom mesečno.
Slika: wsimmons/flickr.com.
|Sigurno ste bezbroj puta pogledali u tašnu i pomislili koliko je puna svega i svačega. U suštini, ima mnogo više od toga, ono što vam treba i ono što vam ne treba, ali i ono što uopšte ne želite da znate da je tu. Dovoljno je samo povremeno sređivanje. Ako imate naviku da menjate tašne iskoristite taj trenutak i da izvrnete unutrašnje platno, istresete ga i prođete lepljivim valjkom za odeću. Za kožne tašne možete koristiti proizvode za pranje kože ali i dečije vlažne maramice.
Slika: bardgabbard/flickr.com.
|Naročito onaj na poslu. Onaj gde pišete, na koji sve stavljate i gde nekada i jedete. Najbolje rešenje je da na njemu držite što manje stvari i svakog petka ga prebrišete. Iskoristite trenutak i očistite i vaš kompjuter i miša. Biće vam potrebno pakovanje kompresovanog vazduha i jedna krpica.
Slika: ecooper99/flickr.com.
|S obzirom da su četkice za šminkanje obično na dnu nesesera i pune raznoraznih ostataka, pravi su izvor prljavštine. A čiste se veoma lako! Dovoljno je da ih operete blagim dečijim šamponom u mlakoj vodi. Osim što će biti čiste, radiće kao nove.
Slika: wei li graphic designer/flickr.com.
|Sigurno redovno menjate posteljinu, ali kada ste poslednji put oprali jastuke? Jastuci se peru najmanje dva puta godišnje ili češće ako je potrebno. Ukoliko je već prošlo dosta vremena ubacite ih u mašinu već ovog vikenda. (Većinu jastuka je moguće oprati u mašini, pogledajte etiketu za detaljna uputstva.)
Slika: emily @ go haus go/flickr.com.
|Ako koristite zaštitne navlake za jorgan, nije ga potrebno prati toliko često. Navlake je potrebno menjati i prati jednom nedeljno a jorgan najmanje dva puta godišnje. Idealno bi bilo i nakon dužeg ležanja usled bolesti.
Slika: Deron Bauman/flickr.com.
|Sigurno ga puno koristite a malo čistite, ako ste ga ikada i očistili. Pređite ga odgovarajućom vlažnom maramicom, upotrebite štapiće za uši oko dugmeta, skinite fotrolu i očistite i nju kako treba.
Slika: vernieman/flickr.com.
|Još jedna stvar koju svakodnevno imate u ruci a uvek zaboravite da je očistite. Upotrebite štapiće za uši, vaticu i alkohol. Korisne su i vlažne maramice za dezinfekciju ako vam je sa njima lakše.
Slika: espensorvik/flickr.com.
|Da li znate šta se sve krije u vašem tepihu? Koliko samo puta prođete tuda cipelama, koliko vam hrane padne na njega, ako dodate i kućnog ljubimca svašta ćete tu naći! Usisavanje je prva i najosnovnija stvar, ali nije dovoljna. Možete ukloniti površnu prljavštinu ali da biste tepih dubinski očistili najbolje je da bar dva puta godišnje pozovete profesionalce.
Slika: mattwalker69/flickr.com.
|Pređite vaš kauč posebnim dodatkom na usisivaču svake nedelje. Sklonite jastuke sa naslona i prođite svuda. Ako je kauč od kože, nabavite posebne kreme za održavanja i čišćenje i proverite na mestima koja nisu vidna kako deluju na boju.
Slika: urbaneapts/flickr.com.
|Dobro znate koliko često moramo da peremo ruke, ali verovatno ni ne razmišljate o kvaci koju stalno dirate. Dobra vest je da je dovoljno jedno prelaženje tečnošću ili maramicama za dezinfekciju.
Slika: Sean MacEntee/flickr.com.
|Možda je i čistite svako veče, ali da li ste razmišljali o odvodnim cevima? Najbolje od svega je što ceo postupak može da bude potpuno ekološki. Sve što vam treba je soda bikarbona. Sipajte 200-300g sode bikarbone u odvod, dodajte 100ml sirćeta i malo limuna. Ostavite da deluje nekoliko minuta dok se čuje reakcija i isperite toplom vodom.
Slika: Rachel Zack/flickr.com. ‘]
Šta biste od ovoga trebalo prvo da očistite?