Da li ste se već našli u situaciji da deci objašnjavate zašto neko drugačije izgleda, drugačije priča i da li postoji bilo koja nacija, boja ili osobina koju pred detetom komentarišete negativno? Kako smo na vestima mogli više puta da čujemo loše primere tretiranja drugih nacija, pa čak i one pogubne, poželeli smo da pronađemo par dobrih saveta kako decu naučiti toleranciji prema različitim kulturama, verama, izborima još od malena… Evo tih saveta:
Lekciju počnite od stvari, ne od ljudi
Pre nego što odmah započnete priču o boji kože ili religiji, pokušajte da uvedete koncept različitosti i veoma maloj deci kroz predmete. Na primer, možete početi od bojica, koje su sve različitih boja ali su sve drvene bojice. Čak i supermarket može biti odlična prilika za objašnjavanje različitih nacija i kultura, biće dovoljno da prolazeći između rafova, pronalazite hranu striktno iz različitih zemalja. Na ovaj način decu zapravo pripremate da razumeju da je različitost norma.
Objašnjavajte jezikom adekvatnim za uzrast deteta
Sve je u prezentaciji, zato ona treba da bude na jeziku koji dete razume. Pružite mu onoliko informacija koliko može da prihvati i razume. Na primer, detetu od četiri godine neće objašnjavati istorijat islamske kulture, dok već sa detetom u prvim razredima osnovne škole možete diskutovati o kompleksinijim temama.
Uvedite druge kulture u život vašeg deteta
Možete koristiti knjige, igračke ili internet kako biste detetu predstavili različite jezike i kulture. Takođe kada kupujete knjige, zašto namerno ne odabrati onu u kojoj su likovi iz različitih krajeva sveta?
Razgovarajte o različitostima pre nego što tema uopšte dođe na dnevni red
Budite proaktivni kada raspravljate o različitostima sa decom. S obzirom da će dete verovatno primetiti da vaše nove komšije imaju drugu boju kože ili drugačiji oblik očiju od njega, najbolje je da već bude upoznato sa činjenicom da takve razlike postoje i da je to normalno nego da čekate da dete otvori temu u nekom nezgodnom trenutnku.
Koristite priliku kada se ukaže
Nemojte da ga ućutkujete kada vas pita o nečijem izgovoru, načinu oblačenja ili boji kože na javnom mestu i ispred te osobe. Deca su po prirodi radoznala naročito ako se radi o stvarima koje se razlikuju od njih samih. To uključuje i ljude. Ta radoznalost daje priliku za lekcije ovog tipa.
Budite prirodni
Budite dosledni svojim rečima, i vi sami pojam različitosti tretirajte kao normalnu, prirodnu stvar. Nemojte od toga praviti veliku polemiku i držati govore. Obično je dovoljno o tome pričati kao i divnoj odlici naše planete.
Vodite računa o tuđim osećanjima
Naša drugarica, mama šestogodišnjeg dečaka, nam je ispričala kako je na moru u Turskoj doživela malo neprijatnu situaciju kada je njen sin pokazao na ženu obučenu u kompletnu burku i pitao „Mama, šta to ona nosi po suncu?“ Prst je bio uprt u ženu i ona je sigurno mogla da pretpostavi o čemu se radi. Iako je bila malo nespremna, ona je ipak uputila blag osmeh ženi i objasnila sinu da je to zato što je ona muslimanka, i da je to njihov običaj. Sin je klimnuo glavom i za čas posla prihvatio to kao normalnu stvar a žena je sigurno osetila poštovanje i otpozdravila. Definitvno se slažemo da odrasli treba da pokažu poštovanje i da ovakava pitanja prihvate smireno.
Da li ste se vi nekada našli u sličnoj situaciji? Kao ste odreagovali? Da li su vaša deca svesna postojanja različitosti i kako to prihvataju?