Tokom proleća se javlja zamor i osećaj tromosti, međutim, konzumiranje svežeg voća i povrća će telo snabdeti potrebnim vitaminima.
Doručak
Za doručak se preporučuje konzumiranje namirnica bogatih ugljenim hidratima, pre svega, integralnim žitaricama. Ugljeni hidrati iz integralnih žitarica daju preko potrebnu energiju koja je u manjku tokom prelaznih perioda. Takođe je veoma bitno uneti dovoljno vitamina C kroz ceđene sokove ili sveže voće.
Predlozi za doručak:
-
Sendvič napravljen od integralnog hleba, premazanog sa malo putera ili maslinovog ulja i kriškom mladog sira, uz čašu limunade ili sveže ceđene pomorandže.
- O blagodetima ovsene kaše smo pričali i ranije, zato je probajte u kombinaciji sa voćem, ili šolju voća pojedite pre. Četiri kašike ovsenih pahuljica skuvajte u 1 ½ šolji vode, dodajte cimet, semenke (bundeva, suncokret, lan, susam), orašasto voće (badem, orah, lešnik) i voće po želji. Još predloga u tekstu Zašto i kako treba da jedete ovsenu kašu (+RECEPTI)
Ručak
Tokom ručka treba da preovladavaju sveže salate i termički obrađeno povrće. Na taj način će telo dobiti dovoljno vitamina, minerala i biljnih vlakana koji će braniti organizam od prolećnih alergija. Ovom povrću se dodaju proteini biljnog porekla kroz leguminoze ili životinjskog porekla kao riba, piletina ili ćuretina.
Predlozi za ručak:
- Ako volite ručak "kašikom", prolećna čorba sa zeljem će zadovoljiti vaše potrebe.
- Kocke za supu, možete zameniti sa dve kašike mlevenog sušenog povrća.
- Ukoliko ste za vreme ručka na poslu, probajte da napravite tart sa blitvom, spanaćem i sremušem dan ranije.
- Ako niste veliki ljubitelj ovčijeg kiselog mleka, koristite kravlje. Pita može da bude i laganija, ako se doda pavlaka sa manjim procentom mlečne masti, kao i mladi sir umesto sjeničkog.
Večera
Večera mora da bude lagana i bogata vitaminima i mineralima. Poslednji obrok treba da bude najmanje dva sata pre odlaska na spavanje.
Predlozi za večeru:
- Želite da napravite večeru nešto drugačije, probajte ove šnicle od koprive, jer je mesa bilo mnogo za vreme zimske trpeze.
- Grašak sa knedlama će deci biti interesantniji.
- Veliki ste ljubitelj mesa, ubacite ga slobodno. Neka to bude neko parče ribe ili posno meso, najbolje piletina ili ćuretina. Najbolje je da pripremate meso pečenjem ili kuvanjem.
- Jednostavan obrok može da bude i takozvani lonac. Izdinsta se meso, a potom doda sve povrće koje imate u frižideru. Prvo se stavi povrće koje se najduže kuva pa redom. Nalije se voda do željene gustina i začini po ukusu.
- Ako više volite pečena jela, prvo stavite komade mesa da se ispeku u rerni, a na pola vremena dodajte povrće koje imate. Prelivajte sa malo vode i začinite po želji.
- Tokom zimskih dana, konzumacija vode je smanjena zbog hladnog vremena. S toplijim vremenom treba voditi računa o dovoljnom unosu vode.
- Između obroka, zdravo i prijatno je jesti sveže voće. Proleće je vreme kada se telo budi, a ujedno i čisti od zaostalih štetnih materija u organizmu. Sveže voće i povrće je pravi izbor za detoksikaciju organizma.
Šta vi kuvate tokom proleća?
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan