Primetili ste sigurno kako se dobro osećate nakon lagane šetnje vikendom. Ne poričemo da je za dobro raspoloženje nakon šetnje delimično zadužena sreća zbog vremena provedenog sa porodicom ili zbog šopinga, ali suštinski, uspravan položaj i hodanje su urođeni čoveku i sasvim je prirodno da se dobro osećamo baveći se nečim što našem organizmu savršeno odgovara. Za „neverne Tome“ spremili smo i naučno potkovane razloge koji će ih ubediti da se pokrenu.
1. Šetanje smanjuje stres i povećava samopouzdanje!
Šetanje, bili mi toga svesni ili ne, pruža sasvim neočekivane psihološke koristi. Svako ko je nekad sav uzrujan otišao u šetnju „da se izduva“ i vratio se sasvim miran i pribran može da vam potvrdi ovu činjenicu. Istraživanja su pokazala da je šetnja dobra za raspoloženje — čak štaviše, može da otera depresiju jednako uspešno kao i antidepresivi, i to bez ikakvog štetnog dejstva. Hodanje poboljšava raspoloženje jer podstiče oslobađanje prirodnog hormona sreće — endorfina. Uz sve to, ako se još i pohvalite nekome koliko ste kilometara prešli bićete ponosni na sebe, jačajući tako vaše samopouzdanje.
2. 30 minuta hodanja na dan pomaže u gubljenju kilograma
Hodanje je jedna od najboljih vežbi za gubljenje kilograma — relativno je jednostavna (nije naporna ni za zglobove), potpuno besplatna i svakako se njome bavite svakodnevno! Za hodanje u svrhu fitnesa, počnite sa 20-minutnim šetnjama svakog dana. Ako vam je to previše, počnite sa kraćim hodanjem, ali postavite sebi kao cilj svakodnevnu šetnju od 30 minuta i polako produžavajte vreme provedeno u hodanju. Tokom 12-nedeljnog istraživanja u kome su učestvovale žene sa značajnim viškom kilograma, one koje su šetale po 30 minuta pet dana nedeljno, gubile su kilograme približno istim tempom kao i žene koje su hodale duplo duže – po 60 minuta pet puta nedeljno. Što znači da, kada izgradite snagu i izdržljivost, mođete da povećate brzinu i produžite šetnje kako bi ostvarile veće kardiovaskularne koristi po organizam.
3. Još razloga: niži krvni pritisak, bolji san i više energije
Osobe koje redovno šetaju ređe doživaljavaju srčani ili moždani udar, imaju niži krvni pritisak i viši nivo dobrog holesterola u poređenju sa onima koji ne vežbaju. Razlog je sasvim jednostavan: svakodnevne fizičke aktivnosti — u koje spada i šetanje — mogu da smanje krvni pritisak i loš holesterol, smanje rizik dobjanja raznih vrsta raka i ojačaju imuni sistem. Pored toga, na ovaj način se poboljšava kvalitet sna i održava energija organizma. Zapanjujuća je i statistika koja pokazuje da svakim satom koji provedete u šetnji produžavate svoj život za sat vremena!
4. Šetnja moze da bude veoma zabavna – samo nabavite pedometar i pozovite prijatelja
Praćenje koraka pedometrom može da bude ključno za uspeh u hodanju u sportske svrhe. Ova spravica pomaže u motivaciji jer beleži broj koraka koji ste napravili i razdaljinu koju ste prešli, pa na jednostavan način imate uvid u ono što ste već postigli. Ukoliko ne verujete u elektronske naprave, postoji i drugi način da postignete osećaj da je vežbanje lakše – jednostavno pozovite nekoga da vam se pridruži. Uz partnera za šetnju, sigurno ćete više uživati u hodanju i samim tim osećati manje napora.
5. Šetnja smanjuje potrebu za slatkim
Kad sledeći put osetite poriv za čokoladom, setite se da iako je tamna čokolada (sa barem 75 odsto kakaoa) dobra za srce, previše ove namirnice nikako nije dobro za vašu liniju. Žudnja za slatkišima ili grickalicamaje uvek loša vest za sve koji žele da oslabe. Istraživanja pokazuju da u trenutku žudnje za hranom ljudi najčešće pribegnu kaloričnim namirnicama, sa dosta šećera i masti. Najčešće je to čokolada. Šetnja se, sa druge strane, pokazala kao veoma efikasno sredstvo u smanjenju želje ne samo za slatkišima već i za nikotinom.
Da li vi redovno šetate? Da li se trudite da hodate sa porodicom ili sami? Smatrate li šetnju dobrim vežbanjem?