Šta treba da znate da biste izabrali pravi ranac za vaše dete

3min
Ponuda rančeva je raznolika i ima ih u raznim oblicima, veličinama i bojama, od različitih materijala a pomažu deci svih uzrasta ne samo da ponesu knjige već i da iskažu svoj lični stil. Ipak...

Problemi koji mogu da se jave

Doktori i fizioterapeuti preporučuju da deca ne nose više od 10% do 15% svoje ukupne težine u rancu, ali današnja deca obično nose više. Kada se taj teret još i nepravilno nosi javljaju se problemi.

 

Naime, težak ranac nepravilno postavljen na ramenima može da povuče dete unazad. Da bi održalo ravnotežu dete se savije napred u kukovima ili iskrivi leđa što može da dovede do neprirodnog krivljenja kičme i bolova u leđima, ramenima i vratu. Deca koja nose ranac preko samo jednog ramena mogu da se iskrive na jednu stranu da bi nadomestili višak tereta. Kod njih mogu da se pojave bolovi u donjem i gornjem delu leđa i istegnuća ramena i vrata.

 

Nepravilno nošenje ranca takođe može da dovede do lošeg držanja. Devojčice i mlađa deca su posebno rizična grupa zbog manje korporature.

 

Takođe, rančevi sa uskim i tesnim tregerima mogu da se urežu u ramena i smetaju cirkulaciji i nervima. Ovakve vrste tregera mogu da doprinesu osećaju trnjenja, peckanja i slabosti u rukama i šakama.

 

Kupovina odgovarajućeg ranca

Pri kupovini odgovarajućeg ranca roditelji bi trebali da obrate pažnju na određene karakteristike koje će sprečiti probleme. Najbolji rančevi, naročito za mlađu decu, treba da :

 

Budu lagani – Lagan ranac ne dodaje težinu na teret koji dete nosi (npr., koliko god da su moderni, kožni rančevi su teži nego platneni)

 

Imaju dva široko postavljena tregera – Uski tregeri mogu da se useku u ramena.

 

Imaju postavljena leđa – Ne samo da pružaju dodatni komfor nego i štite decu od uboda oštrih predmeta koji se nalaze unutar ranca (olovke, lenjiri, sveske itd.)

 

Imaju kaiš oko struka i više pregrada – ovi dodaci pomažu ravnomerniji raspored tereta preko celog tela.

 

Ako dete zna kako da pakuje i koristi ranac problema neće biti. Prvo što možete da uradite da biste mu pomogli jeste da smanjite teret. Koliko god da je ranac dobro napravljen bolje je nositi manje stvari u njemu. Idealno je da dete ne nosi više od 10%, 15% svoje težine.

 

Pametno korišćenje ranca

Najveća odgovornost što se tiče pakovanja i sigurnosti leži na deci ali i vi možete da pomognete:

  • Postarajte se da deca ne trpaju nepotrebne stvari u ranac već da nose samo ono što je potrebno toga dana. Imajte u vidu da su i laptop i mobilni telefon samo dodatna težina, ako nisu neophodni bolje je da ostanu kući.
  • Koristite sve pregrade u rancu, pritom stavljajući teže stvari, npr. knjige, najbliže leđima.
  • Pravilno podizanje ranca je takođe važno da bi se izbegle povrede. Kao i sa svim teškim stvarima deca bi trebala da se saviju u kolenima i uhvate ranac sa obe ruke i podignu ga na ramena.
  • Pobrinite se da deca koriste oba tregera preko ramena. Torbe koje se nose na jedno rame ili dijagonalno preko tela nedovoljno raspoređuju teret za razliku od torbi sa 2 široka tregera i stoga mogu da dovedu do istegnuća mišića. Takođe dovoljno zategnite tregere ranca da on bude što bliži telu, na sredini leđa a ne da visi.

 

Možda je potrebno prilagoditi ranac ili redukovati težinu ukoliko se dete:

  • muči da ga stavi na leđa ili skine
  • ima bolove u leđima
  • naginje napred dok nosi ranac

 

Ukoliko vaše dete ima bolove ili oseća trnjenje i slabost u rukama ili nogama obratite se vašem lekaru ili fizioterapeutu.

 

Napisano u sardnji sa tempocentar.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *