Pomozite detetu da usavrši pisanje

3min
Puno toga možete da uradite kod kuće da biste detetu pomogli da postane sigurno u pisanju, i to ne samo u rukopisu već i u načinu na koji izražava ideje i...

Započnite razgovor i prenesite ga na papir

Najvažnije je da razgovarate sa detetom o utiscima iz okoline kako biste ga podstakli da vam opiše ljude i događaje.

 

Sa manjom decom možete da pričate o njihovim crtežima i postavljate što više pitanja kako biste stimulisali razgovor. Pre nego što dete nauči slova možete vi zapisivati njegove priče, ali bez ispravljanja. Ako vam nešto nije jasno pitajte dete da vam objasni.

 

Kako dete raste, ohrabrite ga da piše svoje ime. Vežbajte zajedno, naglasite slova imena kada ih vidite u okolini i dete će ih zapamtiti. Još jedna zabavna stvar koju možete da uradite je da dečije crteže i priče zalepite u knjižicu.

 

Pripremite materijal

Za sve aktivnosti je potreban samo osnovni materijal: olovke, bojice ili flomasteri, sveske (sa linijama i/ili bez) ili papir, makaze i sl. Dobro bi bilo da odredite mesto za pisanje, to može da bude radni ili kuhinjski sto, važno je da svetlo bude dobro.

 

Budite dobar uzor

Za školarce je važno da vide i vas da pišete. Slobodno im pričajte o tome što pišete jer će tako shvatiti važnost pisanja i u kojim se sve situacijama koriste slova.

 

Ohrabrite dete da piše

Čak i ako samo žvrlja, ohrabrite vaše dete da piše što više može. Neka piše čestitke i razglednice familiji, pravi liste, piše priče ili dnevnik. Dobra vežba je i hvatanje beleški, na primer na putovanjima ili dok sluša neku pesmu, ali i prepisivanje reči pesme ili citata iz neke knjige koju čita/čitate. Prvo možete pisati zajedno, a ono će se onda i osamostaliti.

 

Podstaknite pisanje dnevnika

Pisanje dnevnika nije samo odlično za vežbanje pisanja već i za ispoljavanje osećanja. Neka dete piše o stvarima koje se dešavaju toga dana, o ljudima koje sreće, o stvarima koje želi da zapamti.

 

Nemojte pisati školske zadatke umesto deteta

Nemojte pisati radove umesto deteta niti prepravljati rad koji ono treba da preda kao domaći zadatak. Važnije je da dete nauči da uradi zadatak na vreme, preuzme odgovornost za završen rad i bude svesno da je on potpuno njegov. Ne bi bilo dobro da dobije jednu dobru ocenu za nešto što nije uradilo ili se osramoti pred učiteljem koji i nije tako naivan.

 

Pohvalite kad god možete i ne kritikujte previše

Neka vaš pristup učenju bude pozitivan i neka vam takvi budu i komentari. Koristite reči kao što su detaljan, originalan, kreativan, zanimljiv, mudar i sl. Obratite pažnju na ono što dete želi da kaže a ne na to kako je nešto reklo. Ne može sve odmah da bude savršeno pa je sasvim u redu da ignorišete manje greške.

 

I zapamtite, potrebno je vreme. Nemojte požurivati dete već mu dopustite da ide svojim tempom. Naravno, naoružajte se strpljenjem. Potrebno je dosta vežbe pa uradite sve što je u vašoj moći da se dete ne obeshrabri. Vaš trud će se sigurno isplatiti i pomoći detetu u školi.

 

Napisano u sardnji sa tempocentar.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *