Zabluda br. 1:
Ukoliko je hleb smeđe boje i u nazivu se nalazi reč “integralni”, sadrži mnogo biljnih vlakana i celo zrno žita.
Istina:
Prvi sastojak na etiketi ujedno označava i glavni sastojak u proizvodu. Ako se u sastavu nalazi “pšenično brašno”, “obogaćeno izbeljeno brašno” i slično, to znači da se u proizvodnji uglavnom koristilo belo brašno.
Zabluda br. 2:
Hleb sa imenima koja zvuče zdravo (100% prirodno ili sedam vrsta žita) su najbolji izbor.
Istina:
Samo zato što naziv hleba zvuči super zdravo, ne znači da to stvarno i jeste. Brašno je prirodan proizvod žitarica, što ne znači da je hleb napravljen od integralnog brašna. Isto tako, kada postoji broj vrsta žitarica u nazivu hleba, to i označava samo broj žitarica ali ne govori o tome da li je hleb od integralnog brašna ili ne.
Zabluda br. 3:
Ražani hleb je 100% od raži.
Istina:
Najzastupljeniji sastojak “raženog” hleba, neretko je belo pšenično brašno (Vlada u zadnje vreme nagoveštava nameru da ovo izmeni).
Savet za dobar izbor:
- Birajte 100% integralno
Ukoliko ste se odlučili za hleb od integralnog brašna, neka onda to stvarno i bude. Ako na etiketi piše integralno pšenično brašno, ne mora da znači da je samo ono korišćeno. Najbolje je da piše “100% integralno pšenično brašno” ili “100% proizvod od celog zrna žita”.
Birajte proizvode od celog zrna jer prirodno sadrže nizak nivo masti, 10-15 % proteina, visok nivo biljnih vlakana, minerala, vitamina i antioksidanata. Svi ovi elemenati koji se nalaze u proizvodima od celog zrna žita utiču pozitivno na zdravlje (kardiovaskularana oboljenja, dijabetes, gojaznost).
- Vodite računa o količini natrijuma
Većina “hlebastih” proizvoda u sebi sadrži natrijum koji je dodat da bi se kontrolisala aktivnost kvasca i sam ukus hleba. Ukoliko pojedete 3 parčeta hleba od celog zrna žita dnevno, svako parče može da sadrži i do 200 mg natrijuma. Tako ćete uneti 600 mg natrijuma , što je 1/3 ukupnog preporučenog dnevnog unosa.
- Količina je bitna
Bez obzira što ste se odlučili za “zdravu” opciju, integralni hleb, još uvek je uneta količina veoma značajna. “Zdravost” integralnog hleba se ogleda u količini vlakana, vitamina, minerala i povoljnijoj insulinskoj reakciji, dok je kalorijska vrednost integralnog i belog hleba slična. Hleb može biti različitog oblika što može otežati određivanje porcije. Da bi ste sebi olakšali poredite porciju=parče hleba sa veličinom svoga dlana a debljine malog prsta.
Savet više
- Hleb od integralnog brašna ne može da bude mekan kao beli.
- Ako je “integralni” hleb boje karamele, verovatno je dodat neki sastojak da ga oboji.
- Izbegavajte hleb uz testeninu, krompir ili pirinač.
- Integralni hleb ima veću zasićujuću moć od belog.
- Da ne biste preterali sa unosom hleba, najsigurnije je da ga jedete uz doručak, pošto u sklopu ručka ili večere često imamo testeninu, krompir ili pirinač.
- Umesto “kupovnog” belog hleba, bolji izbor je domaći beli hleb koji je bez aditiva i konzervanasa.
- Ne plašite se da pečete sopstveni hleb. Danas postoji toliko kuhinjskih pomagala ali i jednostavnih recepata koji obesmišljavaju izgovor da se kupovinom štedi vreme.
- Nije isto da li uzimate parče dvopeka ili parče hleba. Dvopek ima veću kalorijsku vrednost na 100g jer tokom pečenja gubi većinu vode.
Kako čuvati hleb?
Da bi uživali u svežem i ukusnom hlebu, najbolje je kupovati manju količinu koja će trajati dan ili dva. Na ovaj način takođe izbegavamo bacanje hleba.
Ako ipak kupujete veći hleb, pokušajte svežinu hleba da očuvate na sledeći način: Hleb isecite na pola pa na dalje secite kriške koje ćete pojesti sa bilo koje polovine. Pošto završite jelo, spojte preostale “polovine” i tako ih čuvajte. Ovako ćete sprečiti dodir hleba sa vazduhom i time sušenje.
Grčko iskustvo
Metalni štapić koji prolazi kroz sredinu integralnog hleba, drži ga svežim i ukusnim neobično dugo.
Moje iskustvo
Kao i mnogima, meni je svež, vruć i kvalitetan hleb dovoljan sam po sebi. Takvo parče hleba se može namazati puterom, maslinovim uljem ili mašču te posoliti sa nekoliko zrnaca soli uz štapiće paprike, komadiće paradajza i šolju jogurta.
“Pravi” integralni hleb kod mene nije lako pronaći u prodavnici pored kuće. Do njega se znači putuje a neretko je i skup. Zbog toga sam odlučila da uglavnom sama pečem hleb. Zamesim veću količinu testa, pa pečem samo onoliko koliko mislim da je dovoljno za dva dana. Ostatak testa čuvam u frižideru (može tako do sedam dana). Kada se hleb ispeče, odmah ga uvijem u platnenu krpu dok se ne ohladi, te ga potom čuvam u vrećici. Do sada nisam imala problema sa čuvanjem hleba jer jako brzo nestane. Kada mesim hleb, uvek to radim sa različitim vrstama žitarica (pšenica, raž, ovas ili meni omiljena heljda). Ukoliko imam samo pšenično brašno, ja ga “obogatim” dodatkom mekinja, samlevenog lana ili različitim semenakama.
Moj trik za pečenje hleba je u kesici za pečenje mesa. Kada odredim količinu testa koju želim da ispečem, tepsiju sa testom uvučem u kesu koju zavežem. Hleb pečem na 180-200°C, 45 minuta do sat vremena. Na ovaj način se sprečava da hleb ima prepečenu koricu a nedopečenu sredinu.
Recepti:
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti. Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |