Slika: The Shopping Sherpa/flickr.com
Slede neki od razloga i naučnih činjenica u prilog tome:
- Zajednička porodična večera = bolji porodični odnosi – na jednom američkom univerzitetu je 71% tinejdžera izjavilo da razgovor i provođenje vremena sa članovima porodice smatraju najboljim delom porodične večere. Mlađoj deci redovni zajednički obroci pružaju osećaj sigurnosti i pripadnosti porodici.
- Porodični obroci vode ka biranju zdravijih namirnica – istraživanje iz 2000-te godine ukazuje da deca između devete i četrnaeste godine koja imaju porodične večere, konzumiraju manje gaziranih sokova i pržene hrane. Njihova ishrana je bogatija važnim hranljivim materijama poput kalcijuma, gvožđa i biljnih vlakana. Glavni istraživač tvrdi da je zdrava ili zdravija ishrana neretko jedna od tema zajedničke večere te tako pozitivno utiče kod izbora hrane tokom poslednjeg dnevnog obroka.
- Obroci sa porodicom pospešuju bolje ocene – istraživanja ukazuju da deca koja imaju između pet i sedam porodičnih večera nedeljno će verovatnije dobijati bolje ocene. Ovo je rezultat razgovora o školi tokom večere i primljenih roditeljskih saveta tokom nje.
- Porodične večere vode ka dubljem osećanju sreće i zadovoljstva – istraživanjem na 5000 dečaka i devojčica se utvrdilo da su im uz redovne porodične večere veće šanse da budu emotivno jaka, da imaju dobro mentalno zdravlje, da su prilagodljiva te da imaju dobro ponašanje i komunikacione veštine.
- Zajednički obroci napravljeni kod kuće ograničavaju veličinu porcije – prosečan restoranski obrok sadrži 60% više kalorija od jela napravljenog kod kuće. Razlog tome su prevelike porcije.
- Porodična večera – recept za dobro zdravlje dece – kada porodica ima zajednički obrok, manje je verovatno da će dete biti gojazno pošto jede redovno, raznovrsno i domaće kuvano a ujedno može i samo da pomogne u pripremi jela i postavljanju stola.
- Porodična večera – oslobađa od stresa – istraživanje iz 2008 godine govori da zajednička večera pomaže i roditeljima (zaposleni IBM kompanije) da smire tenziju i nervozu posle dugih sati provedenih na poslu.
Nesumnjivo je potrebno da večera bude količinski i kalorijski ograničena zbog smanjenih energetskih potreba tokom noći. Naš subjektivni osećaj često je upravo suprotan, pa nas obilni večernji obroci vode ka lošem varenju, povećanoj težini i nesanici. Stručnjaci tvrde da proteini treba da preovladavaju u večernjim obrocima.
7 ideja za večeru
Tradicionalno jelo u novom ruhu:
Umesto guščijih jaja koristite obična (kokošija), jednom izostavite njih a drugi put sir:
Bogata salata sa cveklom i jajima
Uz parčence integralnog hleba dobijate laku a brzu večeru:
Salata sa fetom, pršutom i kukuruzom
Pita sa sirom ide idealno uz ovu supu:
Kada kuvate pasulj neka to bude malo viš te jedan deo ostavite da biste drugi put napravili brzu večeru:
Salata sa sardinama i pasuljem
Za kompletnu večeru ovom jelu samo dodajte salatu:
Riba se lako vari, začinite je po ukusu i ispecite u rerni te poslužite uz ovakav prilog:
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti. Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |