Rukovodilac projekta Prof. dr Sergej Ostojić, sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu je istakao razloge tome: “Naši građani, nažalost, nemaju adekvatno znanje o značaju fizičke aktivnosti i ishrane u prevenciji brojnih bolesti. Svetska iskustva pokazuju da se brojna stanja mogu sprečiti adekvatnom aktivnošću i zato želimo da što pre utičemo na promenu načina ponašanja dece, ali i odraslih. Formalno obrazovanje u ovoj oblasti još nije uvedeno u adekvatnoj meri i verujemo da će vodič koji pripremamo biti veoma značajan za podsticanje svih kategorija stanovništva da vode aktivan način života. Brojni su naučni radovi koji dokazuju da fizički aktivna deca stasavaju u aktivne ljude i dokazani su brojni benefiti vežbanja. Želimo da stručnjaci, ali i roditelji, postanu svesni da je rekreacija uslov za zdraviji razvoj.”
Ovaj program obuhvata istraživanje o informisanosti stanovništva, edukovanje građana i pripremu vodiča o fizičkoj aktivnosti i ishrani na osnovu naučnih dokaza.
Projekat obuhvata 50 osnovnih i srednjih škola sa područja cele Srbije, 10 radnih organizacija, kao i 5 domova za stara lica. U njemu učestvuju mnogi profesori fizičke kulture i lekari među kojima su Prof. dr Sergej Ostojić, Prof. dr Jagoda Jorga, Medicinski fakultet Beograd, Prof. dr Višnja Đorđić, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Novi Sad, Prof. dr Snežana Radisavljević, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Beograd, Doc. dr Maja Batez, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Novi Sad, Doc. dr Ivana Milanović, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Beograd, Dr Predrag Božić, Zavod za sport i medicinu sporta a oni su ujedno i predstavili sam projekat.
Cilj ovog projekta je:
- na osnovu istraživanja utvrditi činjenično stanje to jest kakav je životni stil opšte populacije,
- edukacija o fizičkoj aktivnosti i pravilnoj ishrani.
Mišljenje sa terena, Prof. dr Višnje Đorđić je da su naša deca radoznala te izuzetno spremna da uče i prime informacije o osnovama fizičke aktivnosti i pravilne ishrane.
Prof. dr Snežana Radisavljević je istakla da se edukacijom dece, između 1. i 4. razreda osnovne škole, o ishrani i fizičkoj aktivnosti obogaćuje njihov rečnik i postiže stvarni efekat.
Dr Ivana Milovanović je naglasila da edukacija počinje od malih nogu, te da je važno menjati svest i navike u vezi fizičke aktivnosti i ishrane.
Prof. dr Sergej Ostojić je pojasnio da fizička aktivnost ne podrazumeva samo odlazak u fitnes klubove ili imanje fiskulturne sale. Svakodnevno pešačenje do posla ili pijace, korišćenje stepenica umesto liftova, spremanje po kući podrazumeva svakodnevnu fizičku aktivnost. Dok učitelji i nastavnici fizičke kulture u nedostatku sale, maštom i inovacijom mogu održati čas.
“Sredinom 2017. godine biće predstavljen stručni vodič o fizičkoj aktivnosti i pravilnoj ishrani, koji će građanima na jednostavan način dati upustva i preporuke u skladu sa poslednjim svetskim saznanjima u ovoj oblasti.” Do tada prema preporuci Prof. dr Ostojića treba da se pridržavamo uravnotežene a raznovrsne ishranu.
Podrška projektu od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva omladine i sporta i pokrajinskog Sekretarijata za visoko obrazovanje i naučno-istraživačku delatnost, daje veliku ozbiljnost i rešenost u popravljanju zdravlja građana Srbije.
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti. Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |