Slika: Marc Doliner/flickr.com
Da li je pravo da baka i deka razmaze decu neotuđivo? Do izvesne mere, jeste. Oni su odradili svoje u smislu teškoća tokom vašeg detinjstva, odrekli se mnogo čega i posvetili svoj život vašem odgajanju. Sada je red na vas da odigrate težu ulogu, oni su zaslužili lagodnu ulogu, oni sebi mogu da dozvole taj luskuz da razmaze bebu. Treba, međutim, poštovati i neka razumne granice koje je potrebno unapred dogovoriti.
Kada treba dozvoliti bakama i dekama potpunu slobodu?
Veću slobodu treba dati bakama i dekama koji žive daleko od vas. Bake i deke koji dolaze u povremene posete i viđaju unuče svega dva ili tri puta godišnje, tokom praznika ili u specijalnim prilikama, ne mogu nikako da razmaze bebu, pa im treba pružiti svaku priliku da to pokušaju. Ukoliko beba propusti popodnevni san ili ostane budna i posle vremena kada obično ide na spavanje, prilikom jednodnevne posete vaših roditelja povodom bebinih šest meseci, ili, ako joj tetošu dok ste vi u poseti za vreme praznika, ne brinite. Neka svi uživaju u ovim retkim odstupanjima. I budite uvereni da će se vaša beba brzo potom vratiti u ustaljeni ritam.
Kada bake i deke žive blizu
Moguće je da vaši roditelji koji žive u istom gradu, a naročito oni koji žive u istoj kući, toliko razmaze bebu, da će veoma zakomplikovati život ne samo bebinim roditeljima već i njoj samoj. Mešoviti signali – na primer majka koja neće da u naručje uzme bebu svaki put kad zaplače, i baka koja to uvek bezuslovno čini, stvaraju kod bebe konfuziju i čine je nezadovoljnom, nervoznom i nesrećnom. S druge strane, beba će spremno naučiti da se osnovna pravila mogu menjati prema teritoriji: da može razmazati hranu svuda po bakinom stolu, ali ne i kod kuće.
Roditeljska pravila se ne smeju kršiti, to je veoma važno kada je vaspitanje dece u pitanju. Obzirom na to da roditelji žive sa svojim detetom i provode sa njim po ceo dan, oni su ti koji moraju da utvrde pravila o značajnijim stvarima – a bake i deke, bez obzira na to gde žive, moraju da ih poštuju, čak i ako se nužno ne slažu sa njima. U jednoj porodici, jabuka razdora može biti vreme za spavanje; u drugoj slatkiši i nekvalitetne namirnice u ishrani; u trećoj to što je deci dozvoljeno da gledaju na TV. Naravno, ukoliko roditelji žele da zauzmu čvrst stav po svim pitanjima, onda povremeno treba dozvoliti bakama i dekama da pregovaraju.
Međutim, izvesna sloboda, u stvarima koje su manje bitne, treba da bude dozvoljena čak i bakama i dekama koji stanuju u blizini. Pojedine želje baka i deka ne smeju se kršiti. Na primer želja da dete daruju poklonima koje roditelji možda ne bi odabrali – bilo zbog toga što su veoma skupi ili po mišljenju roditelja , neukusni. Kao i pravo da im ih daju češće nego što bi to mama i tata. Uopšte uzevši, da zadovolje unuke malim viškom svega – ljubavi, vremena, materijalnih stvari. Ali ne do te mere da to predstavlja intenzivno narušavanje roditeljskih pravila .
Ako bake i deke prekorače granice
Šta ukoliko baka i deka prekorače granice fer ponašanja? Šta ukoliko ignorišu ili se otvoreno ne slažu pravilima koja ste tako pažljivo uspostavili i dosledno pokušavate da sledite? Onda je vreme da započnete pošten razgovor. Neka razmena mišljenja ostane na lakom i ljubavlju ispunjenom nivou. Sve nesuglasice se mogu rešiti razgovorom i uzajamnim poštovanjem. Objasnite (čak i ako ste to već učinili ranije) kako želite da oni provode vreme sa mališanom, ali kako njihovo kršenje pravila koja ste ustanovili zbunjuje dete, narušava njegov ritam i porodičnu ravnotežu. Recite im da želite da budete fleksibilni u pogledu pojedinih pitanja, ali da u slučaju drugih, oni moraju da se priklone.
Autor: Dragan Antić, tata