Slika: Ryan Polei/flickr.com
Porodični sastanci su jedan od alata pozitivnog roditeljstva koji pomažu deci da nauče različite socijalne i životne veštine. Neke od njih su:
- Aktivno slušanje;
- Postavljanje radoznalih pitanja;
- Rešavanje problema;
- Rešavanje konflikta;
- itd.
Evo i nekoliko pravila organizovanja porodičnih sastanaka:
- Oni se mogu organizovati od jednom nedeljno do jednom mesečno, u zavisnosti od obaveza članova prodice.
- Porodični sastanak ne bi trebalo da traje duže od 30 minuta što zavisi od starosti vaše dece.
- Sa ovim sastancima možete početi kada bar jedno od deteta ima 4 + godina.
- Ukoliko želite da održite ovu tradiciju u svojim životima, obavezno unapred zakažite porodične sastanke za narednu 2017. godinu .
Pravila ponašanja na porodičnom sastanku
Na porodičnom sastanku možete da otvorite teme kao što je rivlastvo između braće i/ili sestara, nepoštovanje postavljenih pravila u kući, organizacija kućnih poslova, kao i dogovor gde ćete ići na zimovanje ili letovanje. Ukoliko postoji neki konflikt, bolje ne rešavati ga odmah kada se desi i kada ste pod uticajem intenzivnih osećanja ljutnje i povrđenosti, nego kada se “ohladite”. Porodični sastanak je odlično vreme kada treba prodiskutovati sa detetom/decom o tom neprijatnom događaju.
U toku sastanka najvažnije je ne osuđivati i ne napadati druge članove porodice (pa ni decu), već kroz postavljanje radoznalih pitanja otkriti razloge određenog ponašanja, kao i koje su potrebe drugih članova porodice. Na kraju, pokušajte da dogovorite neki novi sistem i plan sa kojim možete svi u porodici da živite. Isprobajte taj novi plan u narednih (na primer) dve nedelje. Ako ne funkcioniše, onda na sledećem porodičnom sastanku možete ponovo prodiskutovati o tome i napraviti novi plan koji ćete ponovo testirati.
Jako je važno da je taj sastanak namerno zakazan i uvek u isto vreme (na primer svake druge subote u 13h) kada ste sigurni da su svi članovi domaćinstva prisutni. Obeležite u svom kalendaru taj sastanak za narednu 2017 godinu i trudite se da ga tretirate kao i svaki drugi ozbiljan poslovni sastanak koji samo ima više topline i razumevanja.
U tu svrhu poklanjam vam porodičan planer sa 12 korisnih alata pozitivne discipline koji će vam pomoći da sa mnogo strpljenja, doslednosti i blagosti pristupate vaspitavanju svoje dece. U planer možete upisati važne datume, svoje porodične obaveze i putovanja, ali i porodične sastanke. Možete ga odršampati i postaviti na mesto gde mogu svi da vide i gde ne mogu da ga “promaše”. Pored toga, za svaki mesec 2017. godine imate po jedan savet kako pristupiti i komunicirati sa svojim detetom/decom sa ciljem da razvije važne životne i socijalne veštine.
Preuzmite planer OVDE
Autor: Nikolina Milosavljević, psiholog, psihoterapeut sp, sertifikovani međunarodni trener za programe “Dovoljno dobar roditelj” i “Pozitivna disciplina”, savetnik i trener za roditelje.
Više o radionicama koje redovno organizuje saznajte na sajtu www.koucingzaroditelje.rs
Kontakt telefon: 065 20 300 17 |