Evo kako umereno konzumiranje alkoholnih pića pomaže našem organizmu

3min
Kada pričamo o alkoholu, najčešće nam pada na pamet koliko je njegovo konzumiranje opasno. Svakako, ukus i moć opuštanja koju alkoholna pića poseduju su ljudima često primamljiv. Da li je...

Stručnjaci tvrde da umerenim konzumiranjem alkoholnih pića možemo pomoći našem organizmu. Pod pojmom „umereno konzumiranje“ podrazumevamo jednu (za žene) do dve čaše alkoholnog pića (za muškarce) dnevno.

 

Kako alkoholna pića utiču na organizam?

Mnoga istraživanja su pokazala da crno vino pozitivno utiče na sprečavanje pojave masnih naslaga na zidovima arterija, krvnih sudova i srca, pomaže snižavanju krvnog pritiska, sprečava pojavu kamena u bubregu i žuči i sve to jer je bogato antioksidansima. Antioksidanasa ima najviše u koži grožđa, koja učestvuje u proizvodnji crnog vina. Sa belim vinom pak, to nije slučaj. Prilikom proizvodnje, sa belog grožđa se uklanjaju koža i semenke, ali to ga ne čini ništa manje lekovitim. Pokazalo se da belo vino pomaže u smanjenju glavobolje i mučnine, doprinosi sprečavanju pojave raka dojke i bolesti pluća.

 

U zimskim danima kuvano vino je veoma popularno, a preporuka je da se tada konzumiraju voćna vina, kao što je kupinovo. Kupinovo vino ima pozitivne efekte na anemiju.

 

kuvano vino

 

Alkohol širi krvne sudove, a hladnoća ih skuplja, pa je dobro da se povede računa prilikom konzumiranja kuvanog vina u hladnijim danima.

 

Još jedna od čestih „poslastica“ u toku zimskih dana je i kuvana rakija. Rakija, šljivova ili komova, spada u žestoka pića, a pokazala se kao veoma korisna u kućnoj medicini. Mnoge bake je koriste za snižavanje temperature, a stavlja se i u obloge. To je zato što visoka koncentracija alkohola pomaže uništavanje bakterija i čisti organizam.

 

Alkohol nikako ne treba koristiti kao lek, niti se sme mešati sa lekovima koje je prepisao vaš lekar! Ako želite da probate neki alternativni lek koji sadrži alkohol, OBAVEZNO se posavetujte sa lekarom.

 

Pivo drugačije nazivaju i „tečnim hlebom“. Ono se pravi od prirodnih sastojaka, a 90% piva je voda, pa se može smatrati dnevnim doprinosom unosu tečnosti. Ne sadrži masti, ima visok procenat proteina i ugljenih hidrata koji potiču iz ječma. Zbog kvasca, pivo sadrži i malu dozu vitamina grupe B. Iako često posežemo za pivom u toku toplih letnjih dana, treba voditi računa – pivo sadrži alkohol, koji dehidrira telo, pa možemo postići suprotan efekat!

 

Umerena konzumacija može pomoći u sprečavanju mnogih bolesti, od kardiovaskularnih do raka. Takođe, alkohol opušta telo, smanjuje nivo stresa, a pomaže i u sprečavanju mnogih psihičkih oboljenja, kao što je demencija.

 

 

sljivovica

 

Alkohol u narodnoj medicini

  • Vino od gaveza – pomaže kod plućnih bolesti.
  • Rakija i liker od zelenih oraha – pročišćava želudac, jetru i krv, otklanja slabost želuca i truležne bakterije iz creva, uravnotežava viskoznost/gustinu krvi.
  • Vino sa rusom – Rusa je lekovita: pročišćava krv, leči žučnu kesu, jetru i bubrege; poboljšava vid, sprečava nastajanje sive mrene i održava zdravom rožnjaču oka; deluje preventivno protiv hemoroida završnog dela debelog creva i bolova u mokraćnoj bešici; izrazit je njen pozitivan uticaj na kožne bolesti.
  • Kapi za hipotireozu – u vodku ili domaću rakiju stavi se 15 borovih mladih šišarki. Mlade šišarke sadrže eterična ulja, bogate su vitaminom C, sadrže lekovitu aromatičnu smolu i veliki broj antioksidanasa. Imaju alkalno dejstvo.
  • Vinjak sa cimetom i medom pomaže u uklanjanju simptoma prehlade.

 

Naučnici su došli do podataka da kada je reč o smrtnosti – najveći rizik od prerane smrti imaju osobe koje nikada u životu nisu pile alkohol. Njihova je smrtnost čak i veća od onih koji piju na redovnoj bazi, a najmanja je za one koji popiju tu i tamo, od jedne do tri čašice dnevno. 

Stručnjaci naglašavaju da to pravilo važi samo za one koji znaju svoje granice i kojima ispijanje alkohola ne znači i napijanje, već samo čašica za opuštanje. U suprotnom, svakodnevno opijanje vodi nizu zdravstvenih (i društvenih) problema. 

 

Autor: Dragan Antić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *