Polomljeni ili naprsli puderi, osušeni karmini i stare olovke za usta su samo neki od ne tako glamuroznih stvari koje najverovatnije možete naći u vašem neseseru. I dok vam naprsli poklopac ne može ništa, upotreba šminke koju vučete okolo previše dugo može da izazove infekcije očiju ili pucanje i sušenje kože. Saznajte koliko često treba da menjate vaše kozmetičke proizvode.
Kozmetika ne traje zauvek! Evo šta treba da bacite i kada, zajedno sa savetima koji će vam pomoći da održavate vaše proizvode čistim i sigurnim.
Baciti ili ne baciti
Ako neki proizvod ima trajanje kraće od 30 meseci mora da bude označen datumom koji vam govori rok trajanja. Na pakovanjima kozmetičkih proizvoda ovo je označeno simbolom otvorenog pakovanja sa brojem i slovom M(meseci). Najveći broj proizvoda je napravljen tako da njegov rok trajanja daleko prelazi vreme koje je potrebno da se on potroši. Ali, ako proizvod promeni boju ili poprimi neprijatan miris bolje ga je baciti. Znači, baciti sve što ne izgleda ili ne miriše isto kao kad ste ga kupili. Tečni puder koji se odvaja npr. možda nije opasan ali vam sigurno neće dati zadovoljavajuće rezultate. Maskaru treba da zamenite na svaka 4 do 6 meseci jer ne samo da se vremenom može osušiti već tube i četkice mogu da budu pune bakterija.
Potrudite se da vam šminka traje
Brinite se o vašoj kozmetici na pravi način i trajaće vam duže! Evo osnovnih pravila:
- Operite ruke pre svakog kontakta sa proizvodom
- Čuvajte šminku i kreme na zatvorenom i suvom mestu, daleko od sunčeve svetlosti
- Dobro “zavrnite” poklopce
- Perite aplikatore i četkice redovno uz potpuno sušenje pre upotrebe.
Mislite na četkice i aplikatore
Četke koje koristite za nanošenje šminke bi trebalo očistiti nakon svake upotrebe. One koje služe za oči možete obrisati čistom maramicom ali je važno da ih operete 2 puta godišnje.
Aplikatori i četkice za nanošenje šminke su obično veoma delikatni proizvodi i važno je da sapun kojim ih perete bude veoma blag kako je ne biste oštetili.
Naravno, postoje i odgovarajući proizvodi namenjeni baš tome ali vam može poslužiti i bebi šampon. Izbegavajte bilo šta što je previše jako i imajte u vidu da ćete njima dodirivati vaše lice.
Za pranje je dovoljno da nasapunjate vrhove prstiju, provučete četkicu, isperete je i stavite uspravno u čašicu da se potpuno osuši. Veoma lak proces, dovoljno je da ne zaboravite.
I na kraju neseser
Nemojte da zaboravite da i vaš neseser treba da bude čist, iako vam to možda izgleda nemoguće. Izbacite povremeno sve iz njega, prevrnite ga i pređite vlažnom maramicom. Možete koristiti i blagi deterdžent (šampon i sl.) Ako budete redovni neće vam se više događati one neprijatne mrlje suve šminke po njemu.
Koliko često obnavljate vašu kozmetiku? Poštujete li rokove trajanja proizvoda koje stavljate na kožu?
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.