Istine i zablude o atopijskom dermatitisu koje svaka mama treba da zna

Reč „atopija” potiče od grčkih reči „a” što znači „bez” i „topos” što znači „mesto”. Izraz „bez mesta” savršeno opisuje ovu bolest koju je teško razumeti. Danas samo...

Moja beba može da dobije atopijski dermatitis u jaslicama. NETAČNO

Atopija je genetska predispozicija za razvoj alergija, poznata kao porodična istorija bolesti. Kod gotovo 80% dece sa ekcemom roditelji su isto patili od te bolesti.

 

Atopija nastaje usled duboke promene kožne zaštitne barijere koja ima funkciju da reguliše hidrataciju kože. Dolazi do nedostatka specifičnih lipida kao što su ceramidi i esencijalne masne kiseline, tako da funkcija kožne barijere biva oslabljena. Kao posledica tih promena, koža gubi vodu, postaje suva, a alergeni i iritativni faktori lakše prodiru u kožu, pa je pogodna za upale i nadraženost. Atopijskoj koži potrebno je pomoći da vrati lipide kako bi se ponovo uspostavila funkcija kožne barijere.

 

Vaša beba nije dobila ove promene na koži ni od koga niti ih može preneti drugoj deci. 

 

Bebe koje jednom dobiju atopijski dermatitis imaju ga za ceo život. NETAČNO

Ne postoji trajan i jednokratan lek za atopijski dermatitis, ali to ne znači da će vaše dete zauvek imati iritiranu i upaljenu kožu koja svrbi. Uz pravilnu rutinu nege, ovaj problem se poboljšava. Kod neke dece, atopijski dermatitis prođe do druge godine.

 

 

 

Bolest se obično javlja nakon doba od tri meseca (a ponekad i pre)  i može trajati nekoliko meseci do nekoliko godina, zavisi od deteta.

 

Kod nekih ljudi, atopijski dermatitis je dugoročan (hroničan) kožni problem koji zahteva konstantnu negu. Atopija koja izaziva jak svrab se javlja na određenim delovima tela, zavisi od godina. Kod dece se obično može videti na obrazima, prednjem delu kolena i na laktovima. Kod nešto veće dece ugroženi su vrat, zglobovi, noge, laktovi i kolena kao i guza. Kod odraslih se upale često javljaju na kolenima, laktovima i zadnjem delu vrata.

 

Kod beba koje imaju atopijski dermatitis može se razviti i astma. TAČNO

Više od dve trećine dece sa atopijskim dermatitisom imaju respiratorne simptome, zato je astma češća kada se u ranom dobu pojavi ekcem.

 

Opasnost može biti dodatno pojačana ukoliko je majka pušač. Procenjuje se da se kod oko 20% dece sa atopijskim dermatitisom može razviti astma.

 

Šta jedem dok dojim ima uticaja na atopijski dermatitis. TAČNO.

Neka istraživanja su pokazala da je stanje ekcemne kože bolje kod beba koje sisaju kada majka prestane da pije mleko i jede jaja. Takođe, bebe koje sisaju najmanje 4 meseca su znatno ređe obolevale od atopije a naročito ako njihove mame nisu pile mleko.

 

Ako vas brine da ono što vi ili što vaše dete jede, možda loše utiče na ekcem kod bebe, razgovarajte sa svojim pedijatrom i nutricionistom.

 

Što ređe kupam dete to bolje za atopiju. NETAČNO

Kratke dnevne kupke sa mlakom vodom i nežnim preparatima deluju umirujuće na kožu. Nemojte preterivati sa sapunom i izbegavajte penušave kupke. Nakon kupanja isperite kožu dobro kako biste uklonili sve preparate i nanesite nežnu kremu za dobru hidrataciju.

 

Lipikar Syndent pakovanja

Vrlo suvoj koži sa oštećenom kožnom barijerom potrebno je nežno sredstvo za čišćenje bez sapuna, hidratantno i prilagođeno potrebama kože. Probajte LIPIKAR SYNDET AP+ koji deluje protiv iritacija kože i svraba na način da koži vraća lipide. Lipikar Syndet AP+ odmah smiri osetljivu kožu, jača kožnu pregradu i utiče na ređe pojavljivanje faza pogoršavanja suvoće kože, zahvaljujući inovativnom aktivnom sastojku Aqua Posae Filiformis. On pomaže delovanju na odlučujuće faktore kod kože sklone atopiji: ponovno uspostavlja i stabilizuje ravnotežu kožnog mikrobioma i obnavlja i čuva zaštitnu funkciju kožne barijere. Proizvod je primeren za izrazito suvu kožu beba, dece i odraslih, kožu sklonu svrabu i atopiji.

 

Neka opšta koja treba slediti kod kupanja su: 

  • Kupanje ne sme trajati duže od 5-10 minuta na maksimalno 35 °C (vruća voda izaziva svrab). Dodavanje nekoliko kapi ulja za kupanje prijatno je za kožu.
  • Dati prednost tuširanjima (čak i za bebe čim mogu stajati).
  • Zamenite kupanje kratkim čišćenjem sa malo vode ili mlekom za čišćenje ako koža pati od izrazite suvoće.
  • Upotrebite sindet ili ekstra hidratantni gel bez sapuna za blago ispiranje kože.
  • Izbegavajte upotrebu krpice za pranje.
  • Isperite i osušite bez trljanja tela, već ga tapkajte pamučnim peškirom.
  • Hidrirajte kožu dok je još vlažna.

 

Puno je faktora koji aktiviraju izbijanje i nije ih moguće sprečiti. TAČNO

Mogu biti povezani sa okolinom, hranom ili čak emocijama – iako to nije moguće objasniti, emocije mogu igrati značajnu ulogu u učestalosti i ozbiljnosti napada ekcema. Izbijanje zuba, kao i bolesti uha, grla i nosa takođe mogu aktivirati izbijanje ekcema kod beba.

 

Ali, kao prvo, pazite da ne pomešate uzročnike koji dovode do faze pogoršanje ekcema sa temeljnim uzrokom atopijskog dermatitisa: strukturni nedostatak zaštitnog sloja kože.

 

Nadalje, reakcije na otežavajuće faktore razlikuju se od osobe do osobe.

 

Najčešći otežavajući faktori su sledeći:

  • Prašina, grinje i polen koja se i inače nalazi u vazduhu
  • Sapuni, sredstva za pranje veša i kućni proizvodi za čišćenje
  • Duvan i zagađenje
  • Vrućina (+ znojenje) i vrlo suv vazduh
  • Odeća koja nadražuje: vuna, sintetička tkanina itd.
  • Kućni ljubimci
  • Emocionalni stres
  • Izbijanje zuba
  • Promene u temperaturi
  • Hrana koja izaziva alergije
  • Kupanje u moru ili bazenu
  • Međutim, bolje je nadzirati upalu na prvi znak ekcema umesto da pokušavate iskoreniti faktore iz okoline.

 

Na pogoršavanje stanja atopijskog dermatitisa utiču svi ovi različiti spoljašnji faktori, ali na kožu sklonu atopijskom dermatitisu takođe utiču:

  • OŠTEĆENA LIPIDNA PREGRADA: promenjena funkcija kožne pregrade može uticati na izuzetno suvu kožu koja je osetljiva na agresivne spoljašnje faktore i izaziva svrab.
  • NEURAVNOTEŽEN MIKROBIOM: u odnosu na zdravu kožu, koža sklona atopijskom dermatitisu ima manju raznolikost bakterija koje čine mikrobiom.

 

 

 

Mikrobiom je ime za grupu mikroorganizama i bakterija koji nastanjuju naše telo i nalaze se na površini kože. Kroz inovativnu studiju La Roche-Posay je uspeo da dokaže da je sastav mikrobioma atopične kože značajno izmenjen tokom intenziviranja simptoma.

 

 

Ako moje dete ima atopijski dermatitis, bolje je da nosi pamučnu odeću. TAČNO

Zbog iritacija na koži, dete će se najbolje osećati u malo široj odeći od pamuka. Nemojte detetu oblačiti stvari od vune ili bilo kog materijala koji izaziva svrab. Perite odeću pre nošenja i koristite nežne deterdžente i omekšivače koji ne sadrže jake mirise, boje ili alkohol. Tražite proizvode koji imaju oznaku „hipoalergeno“ ili „za osetljivu kožu“.

 

Ako moje dete ima atopijski dermatitis ne sme da ide u vrtić. NETAČNO

Atopijski dermatitis nije zarazan pa ne predstavlja prepreku društvenom životu. Zato ova deca mogu u vrtić!

 

Ako moje dete ima atopijski dermatitis velika je verovatnoća da ima i alergiju na neku hranu. TAČNO

Brojna naučna istraživanja pokazala su da postoji čvrsta veza između atopijskog dermatitisa i alergija na hranu. Neka istraživanja pokazuju da čak 60% dece koja imaju klinički dokazani atopijski dermatitis ujedno imaju i alergiju na neku namirnicu. Postoji 8 namirnica koje najčešće izazivaju alergije kod dece, a to je zapravo najčešće kravlje mleko, to je pšenica, to su jaja, orašasti plodovi, soja, riba, školjke.

 

Uopšteno najčešća alergija u dečijem dobu, kada govorimo o alergijama na hranu, je alergija na kravlje mleko. Nju može imati otprilike 2 do 7 % dece. Dobra stvar je to što od dece koja navrše recimo 3 godine, uglavnom 90% njih više nema pomenutu alergiju. 

 

Ispitajte da li i na šta postoji alergija kod vašeg deteta i primenite saznanja na njegovu ishranu. Obratite pažnju na sastojke svih namirnica koje koristite jer je vrlo složen sastav hrane danas i moramo biti jako dobro edukovani da bi se znali boriti sa tim.

 

Treba dati prednost celovitoj hrani, namirnicama koje imaju niski alergeni potencijal, dakle žitaricama, vrlo široko, namirnicama iz grupe povrća, voća. Meso, riba, jaja to je sve po pravilu dozvoljeno, osim ako naravno nemamo verifikovanu alergiju. Dakle to bi bio jedan temeljni pristup.

 

Atopijski dermatitis se znatno pogoršava zimi. TAČNO

Setite se samo kako vam se usne osuše usta tokom zime kada je vazduh suv. Taj isti suvi vazduh utiče i na atopijski dermatitis vašeg deteta. Najbolje je da redovno negujete kožu nežnim sredstvima. Sa boljim vremenom kada je i vlažnost u vazduhu veća, situacija se lagano smiruje i prirodno.

 

U borbi protiv atopijskog dermatitisa je važno biti istrajan. TAČNO

Jako je važno biti odlučan i ne odustati od tretmana! Uvek imajte na umu sledeće savete:

  • Gotovo dve trećine propisanog tretmana ekcema nikada se ne upotrebe ili se od njih prebrzo odustane, iako su najefikasnije rešenje za jaku suvoću i upalne lezije.
  • Strah od krema sa kortizonom ili neobaziranje na ponovno pojavljivanje novih crvenih fleka može rezultirati hroničnim generalizovanim ekcemom.
  • Važno je zatražiti pomoć kada vam vaše stanje predstavlja problem ili ako tretman ne deluje.
    Dermatolozi pomažu ljudima da bolje razumeju tretman i mogu ga prilagoditi tako da ga možete bolje pratiti.
  • Ne ustručavajte se da pokažete dermatologu kako nanosite kremu tako da on/ona može imati uvid u to da li je vaša tehnika prikladna za lečenje stanja vašeg deteta.

 

POSETITE I STRANICU “INFORMACIJE O ATOPIJI

Cilj  Internet stranice „Informacije o atopiji“ je da kroz savete, članke i video zapise pomogne pojedincima, deci i njihovim porodicama da bolje razumeju ovu bolest kože i poboljšaju svoje zdravlje i kvalitet života. Pronađite informacije pomoću kojih možete bolje razumeti i boriti se protiv kože sklone atopiji na www.laroche-posay.rs 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *