Slika: elizabeth pfaff/flickr.com
Kada je pravo vreme za odvikavanje od pelena
Pitanje koje muči većinu roditelja posle prvog rođendana je kako dokučiti kada je dete zrelo za uspostavljanje ove navike i kako to što lakše i brže učiniti. Takođe, u predškolskim ustanovama se očekuje od trogodišnjaka koji prelaze iz jasličke ili se prvi put upisuju u mlađu vrtićku grupu da su završili odvikavnje od pelena. Stručnjaci se slažu da prerani pokušaji mogu uzrokovati nesigurnost i noćno mokrenje, a prekasni otpor i strah, što samo povećava brigu roditelja. Ako ne može pre kraja prve, a treba do treće, logično sledi da je pravo vreme negde tokom druge godine. Za većinu dece to je period između osamnaestog i dvadest četvrtog meseca, ali kako svako dete sazreva svojom brzinom, evo kratkog kviza koji može pomoći. Dete je zrelo za nošu ako pokazuje šest ili više navedenih načina ponašanja:
- Samo hoda i sedi.
- Obavlja nuždu u prilično pravilnim razmacima.
- Ume samo da svuče i navuče pantalonice.
- Zainteresovano je za odlazak odraslih u toalet ili nošenje gaćica.
- Pravi prepoznatljiv izraz lica i čuči kada vrši nuždu.
- Razume šta znače reči “kakiti” i “piškiti”.
- Ume da izvrši jednostavne naloge.
- Buni se na prljave pelene.
- Pelene su čiste i suve bar tri-četiri sata.
- Ne protivi se odlasku u toalet.
U suprotnom treba još malo sačekati. Voljno kontrolisanje telesnih funkcija zahteva od mališana da primete signale sopstvenog organizma i odlože izlučivanje na kratko, a sticanje kontrole je vezano za anatomsko sazrevanje i sposobnost učenja svakog deteta. Od stava roditelja mnogo zavisi kada i kako će se navika na čistoću uspostaviti.
Kada i kakvu nošu kupiti
Stručnjaci se slažu da oko prvog rođendana dete treba da dobije nošu, a roditelji mogu nenametljivo da je uvode u priču. Oni takođe smatraju da ne treba kupovati više od jedne noše, koju je najbolje držati u kupatilu. Tu se prirodno nameće razgovor o tome kako i odrasli idu da piške i kake, što dete prihvata kao normalan proces. U prodavnicama postoji mnogo različitih modela od najobičnijih, preko muzičkih koje signaliziraju da je posao obavljen, do pravih prestola ili prenosivih modela za putovanja. Ipak suštinska razlika je u tome da li roditelji kupuju nošu ili adapter za WC šolju. Neka deca se plaše velikog toaleta, jer im izgleda kao rupa u kojoj stvari nestaju, a ispušta i zastrašujuće zvukove kada se povuče voda. Zbog toga je češći slučaj da se prvo naviknu na upotrebu noše, pa kasnije na toalet. Za razliku od većine, postoje mališani koji odmah žele da budu veliki i neće na nošu. U tom slučaju uz adapter, treba obavezno nabaviti i plastičan stepenik, za penjanje i oslanjanje nogu, a koristan je i kada posle obavljene nužde dete treba da pristupi lavabou i opere ruke.
Kako se lako navići na nošu
Dete je spremno, ima šest i više zaokruženih odgovora na našem kvizu i noša je u igri. Nekoliko nedelja pred početak odvikavanja od pelena, treba mirnim glasom, obaveštavati dete pri presvlačenju da se piški i kaki u nošu. Nije loše pokazati mu čemu služi ova sprava, tako što sadržaj pelene «uđe » u nošu, a kasnije se isprazni u WC šolju. Ako se ne plaši zvuka vodokotlića, dete može da pomaže pri puštanju vode. To treba ponoviti i kada dete uspešno iskoristi nošu, važno je da samo vidi minuli rad!
Najbolje je početi od ranog jutra, jer ujtru obično prvo obavljamo nuždu. Dete treba staviti na nošu čim ustane, da posedi nekoliko minuta. Čitanje neke prigodne knjige, poput « Miška piška » u izdanju Kreativnog centra, ili poznata igra poput “tašenja” obezbediće da se ne ustaje pre vremena. Ne treba odmah očekivati velika dela, ali vremenom dete stiče naviku da posedi desetak minuta i uspeh neće izostati. Potom, roditelji treba da ponude nošu pre izlaska iz kuće i pre spavanja. Važno je oblačiti dete jednostavno, da može brzo samo da se skine pri upotrebi noše. Roditelj želi svaki put da ga pohvali, ali mora da nađe pravu meru jer i preterane pohvale mogu izazvati opterećenje. Nezgode će se dešavati, a za uspešno navikavanje na nošu važno je strpljenje odraslih, koji ne smeju vikati, ismevati niti kažnjavati dete.
Čistoća je pola zdravlja
Od samog početka je neophodno učiti dete osnovama higijene. Od prvog dana, posle noše treba ruke prati sapunom i toplom vodom. Raznobojni dečji sapuni mogu dodatno motivisati mališane da ne izbegavaju ovu obavezu. Važno je i dečacima, a naročito devojčicama objasniti da se posle nužde brišu od napred ka pozadi, a ne obrnuto, zbog prenošenja bakterija koje mogu izazvati urinarne infekcije. Bolje je odabrati beli toalet papir, bez mirisa, zbog smanjene mogućnosti iritacije. Sve ove navike koje steknu u ranom periodu deca će kasnije u životu po automatizmu ponavljati pri upotrebi toaleta.
Razumevanje i podrška za “Miška Piška”
Dok se u porodici dešavaju značajne promene treba odložiti navikavanje na nošu. Nije dobro započinjati odvikavanje od pelena kada dete dobije batu ili seku, porodica ide na odmor ili se roditelji razvode. Neki roditelji žele instant, vikend, navikavanje na nošu. Retkima to uspe, a ostali bez potrebe preopterete dete. Ne sme se vikati na dete dok sedi na noši.
Treba češće uključivati mašinu za veš i pokazati razumevanje, jer dete tek uči. Roditelji će prvo skinuti pelenu detetu dok je budno. Kada se navika uspostavi, a pelena posle dremke je suva, staviće upijajući podmetač na krevetac i spavanjem bez pelene u toku dana testirati kada da skinu i noćnu pelenu. Najčešće se noćna pelena skida malo kasnije, jer je potrebno prebaciti dete iz kreveca u normalan krevet zbog lakšeg pristupa noši. Mnoga deca imaju povremne nezgode do pete ili šeste godine.
Stručnjaci smatraju da je kazna apsolutno pogrešna tokom navikavanja na nošu i da samo može uplašiti dete i produžiti vreme učenja. Što se tiče nagrade, mišljenja su podeljena. Ipak, higijenske navike su nešto prirodno i normalno, tako da nagrade i preterane pohvale takođe mogu biti kontraproduktivne.
Vrtić Magnolija je privatna predškolska ustanova verifikovana od strane Ministarstva prosvete, usmerena ka pružanju nege i podršci pri obrazovanju i vaspitanju dece od jaslica do predškolskog uzrasta. Sve što rade u vrtiću Magnolija orijentisano je ka sveobuhvatnom razvoju mališana od najranijeg detinjstva. To postižu putem njihovog dinamičnog programa za predškolsko obrazovanje koji sprovodi kvalifikovano osoblje, vodeći pri tom računa da potrebe svakog pojedinačnog deteta budu ispunjene. U vrtiću „Magnolija“ kažu da im je važno da deca rade zajedno i međusobno i sa vaspitačima i razmenjuju iskustva koja im omogućavaju da postanu jake ličnosti i da vole sebe i druge. U okviru ostalih aktivnosti vrtića, deca imaju priliku da razvijaju i kreativne sposobnosti kroz programe slikanja, vajanja, muzike, crtanja i plesa kao i da nastave pravilan razvoj kroz program „Školica sporta“ koji se sprovodi u saradnji sa stručnim trenerom fizičkog vaspitanja.
Ako želite da boravak vašeg deteta u vrtiću bude nezaboravan kontaktirajte
Vrtić Magnolija, Lepota odrastanja Radoslava Grujića 7, 11000 Beograd Telefoni: 011 2456 479 011 2411 856 069 2154 587 E-mail: kontakt@magnolijavrtic.rs Website: www.magnolijavrtic.rs |