Divan je dan, sunce sija, ptice cvrkuću…Ima li išta bolje od vožnje bicikla? Vožnja bicikla je odlična kombinacija rekreacije, svežeg vazduha i kvalitetnog vremena sa porodicom. Ali čekajte! Pre nego što probudite vaše bicikle iz zimskog sna, pročitajte šta sve treba da znate kako biste i vi i vaša deca bili sigurni na biciklu.
Pravi bicikl za dete
Dečiji bicikli se proizvode u više veličina, koje zapravo predstaljaju prečnik točka i to obično u inčima. Evo veličina dečijih bicikala, po uzrastu i visini:
Godine vozača |
Visina vozača (cm) |
Preporučena veličina točkova (inča) |
2 – 5 god. |
85 – 110 |
guralice |
2 – 5 god. |
85 – 100 |
12 |
3 – 5 god. |
95 – 110 |
14 |
5 – 7 god. |
110 – 120 |
16 |
7 – 9 god. |
120 – 135 |
20 |
9 – 11god. |
135 – 145 |
24 |
11+ god. |
145+ |
26 |
Izvor: totalbike.rs
On ili ona bi trebali udobno da stoje iznad poprečne šipke. Menjajte veličinu bicikla kako vaše dete raste jer je ono tako sigurnije. Evo kako da znate da li je veličina odgovarajuća:
- Stavite dete na bicikl tako da opkorači poprečnu šipku a da mu pritom noge budu čvrsto na zemlji.
- Razmak između deteta i poprečne šipke treba da bude između 2.5 i 7.6 cm.
Održavanje bicikla
Proveravajte sve bicikle najmanje jednom svake sezone, da bi bili dobro očuvani.
Obavezno proverite:
- gume – napumpajte ih do pritiska koji je preporučen i piše na gumi
- lanac – redovno ga uljajte i čistite od prljavštine
- ručke – podešavajte njihovu visinu rastu vašeg deteta i zategnite sve šrafove
- kočnice – proverite da li su žice iskrzane i zamenite pohabane papučice kočnica
- sedište – podešavajte visinu po potrebi
Pokrijte glavu
Ovo nije izbor. Nabavite kacigu! Ona mora da pokriva čelo i kaiševe treba zategnuti toliko da između njih i brade ima prostora za jedan prst.
Zapamtite, povreda glave može da znači povredu mozga! Zato je veoma važno nositi kacigu kad vozite bicikl. Međutim, kaciga vam ne daje za pravo da budete nemarni i ubrzate ali će vam bar delimično zaštititi lice, glavu i mozak u slučaju pada.
Nosite kacigu svaki put kad vozite bicikl, čak i kad su u pitanju kratke vožnje!!
Kada kupujete kacigu vodite računa o sledećem:
– Birajte svetle boje ili fluorescentne ukrase vidljive vozačima i drugim biciklistima.
– Tražite kacigu koja ima dobru ventilaciju.
Kaciga vam odgovara ako:
- ravnomerno stoji na glavi
- se ne pomera napred ili unazad
- ima jake kaiševe koji se čvrsto vezuju ispod brade
- kad je stavite na glavu naglo vučenje i okretanje ne može da je pomeri.
Ako ne možete sami da pronađete odgovarajuću kacigu, potražite pomoć u bilo kojoj radnji sa biciklima. Kada deca nose kacige, obavezno zategnite kaiševe i imajte u vidu da ne bi smela da nose šešir ili kapu ispod kacige.
Naučite decu da čuvaju svoje kacige. To znači da ih ne bacaju okolo jer ih to može oštetiti nakon čega ih neće štititi kao kad su bila nove. Kada se kaciga ošteti zamenite je novom.
Današnje kacige se prave u raznim bojama i veoma su lagane. Ako se vašoj deci ne sviđaju takve kakve su, mogu da ih ukrase sa omiljenim nalepnicama. Najbolje su reflektujuće nalepnice jer super izgledaju a i vidljive su vozačima kola. Ali, pokušajte da ubedite decu da su one „cool detalj“. Da je to stvarno tako možete se uveriti klikom na ovaj link: http://www.totalbike.rs/odeca/kacige
Deca ne bi trebala da nose kacige na igralištu ili dok se veru uz drvo jer bi kaiševi ispod brade mogli ozbiljno da ih povrede! Obavezno je skinite kada stignete u parkić.
Dobro otvorite oči
Dečiji bickli se prave od jeftinijih materijala i lako se lome. Potragu započnite u specijalizovanim prodavnicama bicikala ili na internetu. Tražite ležajeve umesto čaura na točkovima, točkove sa metalnim žicama a ne točkove iz jednog dela, plastične (ne metalne) blatobrane, i najmanje jednu zadnju ručnu kočnicu (za trenutke panike kada noga detetu sklizne sa pedale).
Odgovarajuća visina
Podesite sedište tako da kada su pedale na najnižoj tački kolena budu skoro ispravljena. Ručke podesite na visini na kojoj su dečiji laktovi malo manje otvoreni od 90 stepeni.
Odgovarajuća garderoba: budite moderni i budite zaštićeni!
Odeća koju deca nose kad voze bicikl je veoma važna:
- fluorescentna ili svetla odeća će pomoći deci da budu vidljiva na putu. Te boje se bolje vide od bele (izbegavajte tamne boje pogotovo u sumrak i zoru)
- nosite nešto što reflektuje svetlost kao što su reflektujuće trake
- lagana odeća će ih čuvati od velikog zagrevanja
- široke ili suviše dugačke panatalone mogu da se zapetljaju u lanac tokom vožnje
- ako vaše dete nosi ranac dok vozi, on bi trebao biti što lakši, kaiševi moraju biti dobro stegnuti i ne previše dugački da se ne upetljaju u žice točkova
- izaberite cipele koje se čvrsto oslanjaju na pedale. Papuče, visoke štikle i japanke nisu pogodne za okretanje pedala. Deca nikada ne bi smela da voze bosa!
Rukavice za bicikl im mogu pomoći da čvršće drže ručke a istovremeno će izgledati kul. Posavetujte ih da ne nose slušalice u ušima dok voze jer ih muzika ometa da čuju zvukove oko sebe, kao što je na primer sirena vozila.
Prelazak na dva točka
Kada je dete spremno da sa njegovog bicikla skinete pomoćne točkiće najbolje je da sa pločnika pređete na travnato polje sa blagim nagibom.
- Skinite pomoćne točkove i pedale ako nemate like-a-bike.
- Spustite sedište tako da su dečije noge čvrsto na zemlji kada sedi. Izaberite tačku na pola puta do vrha.
- Usmerite ga nizbrdo i držite bicikl dok dete seda na njega.
- Izaberite jasnu travnatu površinu udaljenu nekoliko metara i recite mu da podigne noge i klizi nizbrdo do cilja, koristeći noge da uspori ako želi.
- Malo ga pogurajte i idite iza njega da mu ne biste skretali pažnju.
- Izbegavajte da pomažete. Ponavljajte sve dok ne bude dete moglo da se spusti do cilja bez dodirivanja tla. Zatim produžite trasu.
- Vratite pedale i pustite dete da klizi nizbrdo sa nogama na pedalima.
- Onda probajte okretanje pedala, pa kočenje i na kraju okretanje. Podižite sedište kako dete napreduje.
- Uspeh proslavite sladoledom.
Igrajte igre: pomoćni točkovi su odlični za razvijanje određenih veština-okretanje pedala, kočenje čak i padanje-ali ne i za balansiranje ili okretanje, koji zahtevaju naginjanje kada se točkići skinu. Organizujte takmičenje u kočenju koristeći kredu za crtanje cilja i konzerve kao prepreke.
Pravila za vožnju bicikla na putu za stariju decu
Evo nekoliko pravila o bezebednosti koja svako dete treba da zna:
- Stanite ispred svih znakova STOP i poštujte semafore kao što to rade vozila. Propustite pešake, stanite na crveno svetlo, i budite posebno pažljivi na raskrsnicama.
- Uvek vozite u smeru kretanja vozila, nikada suprotno.
- Nikad nemojte voziti po sumraku ili noći.
- Uvek zastanite i pogledajte u oba smera kad izlazite iz dvorišta, uličice ili krivine.
- Vodite računa o kolima koja se okreću ili izlaze sa parkinga.
- Nemojte da vozite suviše blizu parkiranih kola. Zapamtite, vrata mogu iznenada da se otvore!
- Uvek hodajte pored bicikla preko pešačkog prelaza kod prometnih raskrsnica i pratite saobraćajne znake.
- Kada vozite u grupi, vozite jedan iza drugog.
- Kada obilazite ljude na ulici ili druge bicikliste uvek idite sa njihove leve strane i recite „Sa vaše leve strane“tako da znaju da dolazite.
- Nikada nemojte da delite sedište sa prijateljem ili da ga vozite na ručkama, samo jedna osoba treba da bude na biciklu tokom vožnje. Lako se gubi ravnoteža i možete uleteti u saobraćaj kada vozite nekoga.
- Ni u kom slučaju nemojte nositi slušalice u ušima dok vozite bicikl-važno je da čujete sve na putu.
- Nikada nemojte da ustajete dok vozite bicikl.
- Nikada nemojte da se zakačite na vozilo u pokretu.
- Nikada nemojte da promenite pravac ili traku a da prethodno niste pogledali iza vas i uvek koristite odgovarajuće znakove rukom.
Levom rukom signalizirajte:
- Skretanje ulevo – Nakon što ste pogledali iza sebe, ispravite ruku na levo i polako skrenite.
- Zaustavljanje – Nakon što ste pogledali iza sebe, savijte lakat usmerujući ruku ka dole u obrnuto slovo L i zaustavite se.
- Skretanje udesno – Nakon što ste pogledali iza sebe, savijte lakat držeći ruku naviše u slovo L i polako skrenite udesno. Ili nadesno ispravite desnu ruku.
Sigurnost je porodična stvar
Najbolji način da vaša deca nauče sve o sigurnoj vožnji bicikla je da i vi sami poštujete pravila saobraćaja i uvek nosite vašu kacigu. Idite u vožnju biciklima sa svojom porodicom jer ćete tako biti aktivni i provesti dragoceno vreme sa svojim najmilijima. Najmlađeg člana porodice prevozite uvek u sedištu i obezbedite ga odgovarajućom kacigom. Tako će naučiti od malena da je kaciga sasvim normalna stvar.
Za informacije o sedištima za bebe pogledajte članak Beba u sedištu za bicikl.
Kuda vi vozite bicikl sa decom? U kom uzrstu su vaša deca prešla na dva točka?
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.