Koji su najčešći uzročnici upale grla kod predškolske dece?
Ubedljivo prvo mesto drže virusi. Ima ih mnogo vrsta, a među njima nema unakrsnog imuniteta, pa se neretko dešava da isto dete ima nekoliko infekcija u par meseci! Virusi daju slične tegobe, ali su različiti, pa eto problema!
A bakterijske upale grla?
Kod predškoske dece šansa da je bakterija uzrok zapaljenja grla je ispod 5 odsto! Dakle, manje od 5 mališana od 100 onih koje imaju crveno (upaljeno) grlo ima bakterijsku infekciju.
Da li beličaste tačkice ili skrame u grlu znače da se radi o angini koja traži hitnu antibiotsku terapiju?
NE – naprotiv!
Beličaste skame ili tačkice u grlu snažno govore u prilog upravo virusnim infekcijama, a ne bakterijskoj angini. Kod streptokokne angine su žućkaste (gnojave) promene u grlu, a ne beličaste!
Ovde treba da napravimo malu ogradu – radi se o deci koja nemaju imunodeficijenciju – izuzetno retku grupu bolesti kod koje dolazi do drastičnog smanjenja otpornosti organizma prema infekcijama usled poremećaja u imunološkom sistemu deteta.
Da li je visoka temperatura pouzdan znak bakterijske upale grla?
NIJE!
Ako dete živne kad visoka temperatura padne, aktivno je i veselo – i to govori u prilog VIRUSNOG zapaljenja grla.
Da li treba da se uradi bris ?
Bris treba uraditi ako se sumnja na bakterijsku infekciju grla. Bris grla je jednostavna analiza koja daje dobru informaciju o uzročniku crvenog grla, brzi bris na streptokoke je odličan način da se za 15 do 20 minuta vidi da li ima bakterija u grlu!
Bris grla se radi pre eventualnog započinjanja antibiotske terapije!
Zašto se ipak javlja povišena telesna temperatura, iako se radi o virusnoj upali?
Zato što virusi prouzrokuju infekciju koja ide sa povišenom telesnom temperaturom. Nije bakterija “privilegovana” da uzrokuje povećanje temperature kod dece – to virusi daleko češće rade kod dece nego bakterije!
Zašto se ponekad javlja i bol u uhu?
Postoje dve situacije koje uzrokuju otalgiju (bol u uhu): prva je zapušenje nosa, koje dovodi do zarobljavanja sekreta u srednjem uhu, a to jako boli (pošto je nadražena bubna opna “iznutra”). Druga situacija je ređa, ali je moguća – da se bol iz grla “refleksno” prenese na uhu.
Da li bol u uhu znači da je to počela upala srednjeg uha?
NE – to ne mora da znači da je dete dobilo bakterijsko zapaljenje srednjeg uha, ali ako se nos ne pročisti i sekret u srednjem uhu ne eliminiše – može se i to desiti!
A da se ipak preventivno kod upale grla da antibiotik – da li može da smeta ?
Svaki lek ima neželjena dejstva, pa i antibiotici: proliv, povraćanje, a ponekad i kandidijaza usta (nagomilavanje gljivice – kandide) koje može da bude baš neprijatno i da potraje.
Antibiotici narušavaju izuetno važnu ravnotežu među dobrim bakterijama u crevima (mikrobiota) koje su IZUZETNO važne za imunitet deteta! Da, antibiotici smanjuju imunitet dece, i to ne samo u crevima, pa ih ne treba davati bez dobrog razloga!
Dokaže se da je virusna infekcija (bris je negativan), ali dete ima visoku temperaturu i gušobolju – kako mu pomoći, koji lek prvo da damo – ibuprofen ili paracetamol?
Paracetamol je dobar analgetik i antipiretik, ali je ovde Ibuprofen „prva borbena linija“ i preporuka većine pedijatara, ali i brojnih pedijatrijskih udruženja, a evo zašto:
- Ibuprofen je odličan analgetik i antipiretik – dakle, brzo ublažava bol i obara visoku temperaturu. Zapaljenje (upala) sluzokože grla (i nosa kad je zapušen) je glavni uzrok svih tegoba, a ibuprofen ima i antizapaljenski (antiinflamatorni, protivupalni) efekat, pa tako smanjuje otok sluzokože nosa i grla i pomaže detetu da „kupi vreme“ i pobedi virus! Paracetamol je dobar analgetik i antipiretik, ali NEMA antiinflamatorno (antizapaljesnko) dejstvo. Dakle, ibuprofen „jednim udarcem ubija TRI muve“ i bol i povišenu temperatutu i upalu!
- Efekat nastupa ranije i traje duže u poređenju sa paracetamolom.
- Ibuprofen ima isti bezbednosni profil kao i paracetamol!
- Predoziranje paracetamolom (intoksikacija) može dovesti do smrtnog ishoda, a to nije zabeleženo kod predoziranja ibuprofenom! Ovo naravno ne znači da treba preterivati sa dozama ibuprofena – nikako ne treba prekoračivati preporučenu dozu, kao ni skraćivati intervale davanja bez konsultacije sa lekarom
- Kada se daje prvi put, većina dece na njega odlično reaguje – manje je dece koja nemaju poboljšanja tegoba, kada se poredi sa paracetamolom.
- Ibuprofen je odličan izbor (uz otpušavanje nosa – dekongestiju) za lečenje bola u uhu – otalgije, pošto je ovde važan (pored analgetskog) i protivupalni (antizapaljenski) efekat, koji pomaže u eliminisanju sekreta iz srednjeh uha!
- Kad kod upale grla postoje znaci prehlade ili gripa, ibuprofen je takođe lek izbora, a ovo važi i za onu decu koja imaju glavobolje.
Mogu li se ibuprofen i paracetamol davati istovremeno?
Ne treba davati oba leka istovremeno!
Odnedavno postoje preporuke za naizmenično davanje ibuprofena i paracetamola (u preporučenim intervalima kad istekne dejstvo jednog leka, a ponovo se javi veoma visoka temperatura), ali to treba raditi isključivo uz konsultaciju sa pedijatrom.
Kako se ibuprofen daje deci?
Najbolje je da doziranje, intervale davanje i dužinu trajanja terapije odredi (prepiše) lekar, a kada ga roditelji sami kupuju, OBAVEZNO treba pažljivo pročitati putstvo za upotrebu leka ili se konsultovati sa farmaceutom.
Izvor: mojpedijatar.co.rs