Problem celulita je češći kod žena i može se pogoršati tokom trudnoće. Masnoća i celulit nisu isti, ali povećanje masnoća, što je uobičajeno tokom poslednjeg tromesečja, može dovesti do celulita. Celulit takođe nije bolest ili poremećaj, ali može napraviti veliku zabrinutost. Celulit se pojavljuje na butinama, kukovima, guzi, nadlaktici i gornjem delu leđa.
Posle trudnoće, takođe se može pojaviti i na stomaku. Drugi termin za celulit je “narandžina kora”, jer koža na tim mestima liči kori narandže.
Celulit je uzrokovan talogom vode, masti i ostalih otpada koji se skupljaju u džepovima ispod kože. Smatra se da je usporavanje procesa uklanjanja otpadnih tela odgovorno za ovo stanje. Drugim rečima, postoji veza između toksičnosti tela i celulita.
Snažna razgradnja, konstipacija, slaba funkcija jetre, slaba cirkulacija krvi, psihički stres, hronični umor, nesanica i sedeći način života neki su uzročni faktori.
Evo nekoliko načina kako se možete rešiti neprijatnog celulita u trudnoći:
#1 Masaža
Posle trudnoće, žene bi trebalo da uživaju u luksuzu dugih i opuštajućih masaža. Znamo, sada ćete sigurno pomisliti, kako nemate vremena za to, ali uvek se nađe, ne brinite.
Preporučuje se masaža kada su mišići opušteni. Dugi pokreti treba da se koristite za protok krvi i limfnog toka.
Možete koristiti kombinaciju ulja, sa uljima badema, maslinovog ulja i ulja semenki susama za lečenje celulita. Organsko ulje čisti kožu olakšavajući uklanjanje toksina. Sandalovo ulje podstiče opuštanje i štiti kožu, jer je snažan antiseptik. Ova kombinacija je najkorisnija u ublažavanju naborane kože. Ulja pomažu kod vraćanja normalne ravnoteže, tona kože i mišića i izuzetno su hranljiva.
Lagana masaža tokom trudnoće pomoći će povećanju cirkulacije krvi i limfe. Poboljšana cirkulacija smanjuje rizik od celulita. Kao dodatni bonus, masaže u trudnoći obično vam pomažu da bolje spavate i ublažite stres.
Lagano utrljajte ulje na mestima gde je vidljiv celulit. Krenite masiranje štipanjem, kako bi krv došla do površine. Drugi način je da uhvatite kožu obema rukama,kao da cedite peškir.
#2 Četkanje kože
“Četkanje” kože pomaže kod uklanjanja toksina. Počnite od stopala i krenite prema gore. Zatim četkajte od donjeg dela do ruku. Idite preko ramena i nazad. Lagano četkajte grudi i stomak. Možete to učiniti sami pre kupanja i odlaska u krevet.
Četka kojom četkate kožu treba da bude od prirodnih čekinja. Možete ih kupiti u mnogim radnjama i obično su pravljenje od četinara.
#3 Prirodni piling za celulit
Ponekad celulit možemo uspešno da skinemo i sami kod kuće pilingom. Možete koristiti mnoge sastojke iz vaše kuhinje, a jedan od njih jeste kafa.
Kod smanjenja celulita posle porođaja , kafa vam može dati sjajne rezultate. Masaža i piling pomažu koži kod protoka krvi/limfnog toka, a kofein u kafi ima sjajno dejstvo zatezanja. Ako ništa drugo, kafa jako lepo miriše i ovaj piling će ljuštiti kožu.
Trebaće vam:
3 kašike šećera
2-3 kašike kokosovog ulja
1/4 šoljica kafe
Pomešajte sve sastojke kako bi se stvorila konzistencija poput kreme i čuvajte u staklenoj posudi.
Masirajte kožu nekoliko minuta koristeći čvrst pritisak i operite na kraju kao i obično. Koristite tretman 2 do 3 puta nedeljno.
Ako nemate vremena za pravljenje ovih kremi, jer su mame i te kako zauzete, postoji veliki broj gelova i krema za celulit. Ovi proizvodi su veoma efikasni, obzirom da svojim sastojcima zatežu kožu i uspešno eliminišu celulit. Takođe, ove kreme pomažu mikrocirkulaciju, čime se omogućava snabdevanje potkožnog tkiva hranljivim stvarima. Osim toga, kreme veoma efikasno ubrzavaju eliminaciju štetnih stvari metabolizma.
Koriste se vrlo jednostavno, na isti način, kao i prirodne kreme za celulit, jednostavnim utrljavanajem u kožu.
#4 Ishrana
Izbacite hranu koja utiče na pojavu celulita u trudnoći. Nemojte konzumirati brzu hranu, prženu hranu, masno meso, sireve, kobasice, marinade i visoke kalorijske konditorske proizvode.
Takođe, izbegavajte namirnice koje sadrže veštačke arome i boje.
#5 Voće i povrće
Jedite više voća i povrća. To je nisko kalorična hrana, a bogata vitaminama, mineralama, sadrži vodu, vlakna i antioksidanse. Više sirovog povrća na tanjiru, posebno kupus, zelenu salatu i drugo zeleno povrće, pomoći će vam da dobijete više vlakana i hranljivih stvari.
Takođe se preporučuje da dodate više voća vašoj ishrani. Voće sadrži celulozu, što je važno za strukturu ćelija i zdravu kožu.
#6 Vežbe
Praktikujte vežbe. Prenatalna yoga je veoma korisna i može vam pomoći kod otečenih gležnjeva, kao i da vas drži u formi i spreči pojavu celulita tokom trudnoće na vašem telu . Takođe, možete raditi lagane kardio vežbe kao što je hodanje ili low- aerobika. Trening snage sa ručnim tegovima može pomoći kod toniranja gornjeg i donjeg dela tela.
#7 Čuvajte svoje telo dobro hidriranim
Akumulacija toksina može pogoršati stanje celulita u trudnoći. Zato je važno isprati štetne toksine iz tela. Dobro hidrirano telo će moći efikasno eliminisati sve toksine iz organizma.
Pijte vodu i zdrave napitke (sveže voćne sokove ili zdrave supe od povrća) u redovnim intervalima (od 2 do 3 litra dnevno). Izbegavajte prerađene sokove, gazirana pića i alkoholna pića koliko god možete. Pratite kakva je prognoza vremena te prilagodite garderobu temperaturnim uslovima.
Zašto nastaje celulit u toku trudnoće
Bezbroj žena tvrdi da nikada nisu imale problema sa celulitom – sve do prve trudnoće (ponekad druge ili treće). S druge strane, mnoge žene će priznati da su imale malo celulita pre nego što su zatrudnele, ali bilo kako bilo – mnoge žene znaju da njihov celulit postaje preteran tokom i nakon trudnoće.
Prvo, loše vesti: vaše telo tokom trudnoće radi sve što je u njegovoj moći da stvori okolnosti koje stvaraju celulit. To se dešava iz razloga jer sve ono što je super za bebu je takođe odlično i za celulit.
Dobre vesti? Poput gotovo svih stvari nakon trudnoće, stanje je povratno.Tako je i sa celulitom – možete se apsolutno vratiti na izgled bez celulita.
Ali prvo da vidimo zašto trudnoća uzrokuje pojavu celulita.
Vašoj bebi treba masnoća
Vaše telo mora imati masnoće tokom trudnoće. Tokom poslednjeg tromesečja, vaše telo misli da vam je potrebno više kalorija za bebu, više nego što možete razumno konzumirati u jednom danu.
Celulit i masno tkivo jesu dve različite stvari, vaš porast masti će doprineti pojavi celulita tokom trudnoće, ali to ne znači da biste zato trebali da izbegavate da jedete.
Ponovo ćete izgubiti masnoću nakon trudnoće – ali za mnoge žene, celulit ostaje čak i nakon što se masnoća rastopi.
Zbog čega je to to tako?
Dakle kao što smo rekli , celulit se ne tiče masnoća. Masti ponekad mogu gurnuti na površinu vaše kože, što može učiniti celulit više vidljivim – ali to nije uzrok problema. Uzrok problema je kombinacija nekoliko faktora.
Prvi je pojačano stanje hormonske aktivnosti.
Stvaranje novog ljudskog bića – unutar ženskog tela, izaziva kontinuiranu kaskadnu hormonsku aktivnost (progesteron, relaksin, estrogen itd.). Promene u hormonima, često utiču na pojavu celulita. To se takođe može dogoditi i ženama (bez obzira na starost) kada počinju kontrolu rađanja i kada žena počne sa uzimanjem određenih lekova koji utiču na štitnu žlezdu i/ili hormone.
Drugi ključni faktor koji doprinosi pojavi celulita tokom trudnoće je stanje mišićne gustine
Mišići ženskog tela postaju opušteniji i “mekši” kroz faze trudnoće. U tom stanju atrofije mišići gube “ton” i čvrstoću koju su imali pre trudnoće – a koža koja leži na vrhu svih tih mišića ima manje potpore pod njima.
Važno je imati na umu – da to se događa bez obzira na količinu telesne masti koju nova majka može imati. Dakle, prilično je uobičajeno videti majku koja ima idealnu težinu, koja izgleda vitko – ali u gaćama ili kupaćem kostimu – ima veoma izražen celulit.
Trudnoća ubija vaš entuzijazam za vežbanje
Za mnoge žene, trudnoća je prilično težak period. Možda imate ozbiljnu jutarnju mučninu, umorni ste sve vreme, imate bolove, gorušicu ili ste previše zabrinuti oko svega tokom trudnoće i nakon porođaja.
Ukoliko volite da trčite, možda nećete imati volju za trčanjem, ili vašem stomaku neće biti baš prijatno. Budući da ste odustali od trčanja tokom trudnoće, a to je vaša normalna vežba, nemojte odmah odustati i od vežbanja.
To znači da bilo koji vid fizičke aktivnosti biće koristan za vas. Evo šta možete učiniti za vaše mišiće.
- Pre svega: razgovarajte sa svojim lekarom i proverite jeste li uzimali prave hranljive stvari i dobar broj kalorija tokom trudnoće.
- Razmislite o nekim lakšim vežbama koje možete raditi tokom trudnoće koja će zadržati mišiće u butinama, nogama i bokovima.
Možete da se konsultujete sa lekarom koji vid vežbi bi bio najbolji za vas u danima tokom trudnoće.
Na kraju, nakon što ste se porodili i oporavili, trebalo bi da fitnes bude vaša svakodnevna navika, ne samo za sebe, nego i da postavite sjajan primer za svoju bebu, tako da možete biti najzdravija i najsposobnija mama.
Možete prirodno ponovno izgraditi one slabije slojeve mišića bez obzira na stanje života u kojem se nalazite – i možete se rešiti celulita povezanog sa trudnoćom.
Sada kada znate da celulit tokom i nakon trudnoće, može efikasno da se reši, uživajte u vašim danima trudnoće i prvim danima nakon rođenja vaše bebe. Celulit je svakako pojava koje se možete rešiti. Dakle, pravilna i detaljna primena naših saveta, i bićete super mama.
Autor: Dragan Antić, tata