Savet nutricioniste: Kako postiti na zdrav način

Vreme je posta. Religijska pozadina nije samo duhovno čišćenje organizma nego i telesno. Iskreno se nadamo da ćemo uz duhovno čišćenje, očistiti i telo od teške hrane koja se jela tokom...

Da bi iz posta izašli i telesno osveženi a ne samo duhovno, treba obratiti pažnju na sledeće:

  • Biti umeren – zbog toga što u ovom periodu izbacujemo proteine životinjskog porekla (sem ribe) smatramo da time unosimo manje hranljivih materija i da ih možemo nadoknaditi ugljenim hidratima. Imajte u vidu da 1g proteina nosi 4kcal isto kao i 1g ugljenih hidrata pa će neumereno povećanje unosa ugljenih nidrata neminovno dovesti do gojenja.
  • Obezbediti raznovrsnu hranu
  • Koristiti proizvode od integralnih žitarica – ovako se osigurava duža sitost
  • Unosite proteine biljnog porekla – post je period kada se od proteina životinjskog porekla unosi samo riba. Zato je važno obezbediti proteine biljnog porekla. Ovi proteini se najvše nalaze u mahunarkama, orašastom voću i semenkam ali i u celim zrnima žitarica. Namirnice biljnog porekla ne sadrže u svom sastavu sve amino kiseline. Zato je važno te namirnice kombinovati.

 

Doručak – za ovaj obrok možete da skuvate zrno pšenice, ovsa, heljde ili prosa u kombinaciji sa nekim suvim voćem, orašastim voćem i semenkama (dodajte cimet ako želite sladak ukus). Ako više volite slano, posolite i dodajte kašiku putera od suncokreta, susama, oraha, badema, lešnika ili kikirikija. Ovako obezbeđujete potrebnu energiju ali i unosite proteine. Hleb od integralnog brašna namažite sa nekim od navedenih putera i obavezno dodajte povrće.

 

Ručak i večera – kada ne pripremate ribu, treba obezbediti dodatne proteine. Ukoliko pravite testeninu sa prelivom od povrća, dodajte obavezno nešto orašastog voće i semenki. Sarmu od kiselog kupusa, vinovog lista ili zelja punite kombinacijom zrna žita, semenki i orašastog voća. Na sličan način možete praviti i pitu te tako obezbediti unos proteina biljnog porekla.

 

  • Proizvodi od soje – pružaju raznovrsnost i proteine a i razbijaju monotoniju.
  • Obezbedite dovoljno voća i povrća – ono ne samo da sadrži obilje vitamina i mineralnih materija, nego i biljna vlakna koja obezbeđuju dužu sitost.
  • Osigurajte kalcijum – pošto se u ovom periodu ne unose mlečni proizvodi, treba obratiti posebu pažnju na ovaj mineral. Kalcijuma ima u semenkama, mahunarkama, bademima, zelenom lisnatom povrću, sušenim smokvama i sardinama.
  • Povedite računa o unosu gvožđa – znamo da je gvožđe iz namirnica životinjskog porekla najiskoristljivije, te u doba posta treba povesti još više računa o unosu namirnica biljnog porekla koje sadrže gvožđe. To su: kakao, beli pasulj, sočivo, semenke susama i bundeve i spanać. Ne sme se zaboraviti da se ove namirnice sa visokim sadržajem gvožđa unose sa namirnicama bogatim vitaminom C (sveže voće i povrće) da bi se obezbedila što bolja iskoristljivost.
  • Obezbedite ribu 3 puta nedeljno na svojoj trpezi

 

Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *