Kako očuvati zdravlje u trudnoći

3min
Trudnoća je vreme kada ne pazite samo na svoje, već i na zdravlje vašeg deteta. Saznajte kako da sačuvate vaše zdravlje i iznesete trudnoću šampionski, bez...

Očuvanje zdravlja tokom trudnoće obuhvata većinu pravila uobičajenog zdravog života, ali ima stvari kojih se morate pridržavati samo tokom ovih posebnih meseci. Ovde su izdvojeni neki od saveti za zdrav život u trudnoći, i navedeno šta bi sve trebalo izbegavati dok ona traje.

 

Vodite računa o ishrani – zdravlje na usta ulazi!

Kažu da u trudnoći jedete za dvoje, i to je istina, ali to ne znači da treba da duplirate količinu masne, brze hrane i slatkiša!

 

Udovoljite svojim snažnim, naprasnim željama za neobičnim kombinacijama hrane s vremena na vreme, ali imajte na umu da trudnoća nije vreme kada treba da se hranite loše. Obezbedite dovoljnu količinu vitamina, minerala i zdravih kalorija sebi i svojoj bebi kroz unos svežeg voća i povrća, kvalitetnog mesa, žitarica…

 

Hranu temeljno očistite, a meso treba da prođe dobru termičku obradu.

 

Izbegavajte ove namirnice:

  • sirova ili nedovoljno termički obrađena riba, meso i jaja;
  • suhomesnati proizvodi;
  • nepasterizovano mleko i određene vrste sireva (bri, kamamber, gorgonzola);
  • paštete.

 

Gojenje je u trudnoći potpuno uobičajeno, i nikako nemojte držati dijete!

 

Kako (i da li) biti fizički aktivan u trudnoći?

Trudnoća jeste posebno, drugo stanje, ali to ne znači da sve vreme morate ležati – niste bolesni. Zdrava i jaka žena treba da se dovoljno kreće i bude aktivna i u trudnoći, ali sa smanjenim intenzitetom. Lagani pilates u trudnoći nije loš, ali neke vežbe treba otpisati:

  • one gde se leži na leđima (posle 16. nedelje);
  • kontaktni sportovi;
  • jahanje, gimnastika i ronjenje.

 

Bolovi u leđima su u trudnoći uobičajeni, ali ih ne treba pojačavati zahtevnim vežbama. Ukoliko je bol prejak, zaputite se u proverene, specijalizovane zdravstvene ustanove, i napomenite da ste trudni tokom pregleda. Cenovnik za fizikalnu medicinu varira od jedne do druge ustanove, pa proverite šta je ono što vama odgovara, a zdravlje u ovakvom trenutku, definitivno treba da bude na prvom mestu.

 

Na svaki način izbegavajte povrede i ne naprežite se, jer je u trudnoći lečenje otežano. Veliki broj lekova se ne sme uzimati tokom drugog stanja, a u trudnoći se ne rade ni rendgenski pregledi.

 

Taktički izbegavajte stres!

Smatra se da je stres okidač za veliki broj bolesti savremenog čoveka, poput nervoznih creva, a neki idu toliko daleko da kažu da je organizam pod stresom u velikom riziku od kancera.

 

U trudnoći ćete biti nervozniji i osetljiviji, u sklopu velikih promena kroz koje vaše telo prolazi, ali izmestite se u potpunosti iz situacija koje vam ne prijaju. Kada dobro poznajete sebe i znate šta čini da se loše osećate, to neće biti toliko teško.

 

Ako osetite da vam se baš „nakupilo”, razgovarajte sa nekim, poželjno sa stručnjakom.

 

Neke stvari su apsolutno ZABRANJENE

Stvari koje u trudnoći nikako ne biste smeli da radite i konzumirate, u najvećem broju slučajeva se ne preporučuju ni tokom svakodnevnog života. Opšte je poznato (ali ne bi bilo loše podsetiti se) da ove stvari morate izbegavati u širokom luku:

  • pušenje i zadimljene prostorije;
  • alkohol;
  • suvišni kofein (ne morate ga potpuno izbaciti ali vodite računa da ne preterate – nema ga samo u kafi, već i u čajevima, određenim lekovima i namirnicama);
  • narkotici (naravno, ni u svakodnevnom životu, ali ovako ne ugrožavate samo sebe, već nanosite i ozbiljna oštećenja svom plodu). Više o negativnom uticaju narkotika pročitajte na sajtu www.drugrehab.org
  • posete saunama i kupanje u vreloj vodi.

 

Pored ovih stvari, ne savetuje se ni odlazak na akupunkturu i masaže (abdominalni predeo se ne sme masirati tokom prva tri meseca!), niti izlagati jakim hemikalijama, poput sredstava za čišćenje, farbanje i bojenje kose.

 

Morate biti pažljivi i u okruženju mačaka – mogu preneti toksoplazmozu. Neka neko drugi menja pesak umesto vas!

 

Osluškujte svoje telo i posećujte lekara

Redovne kontrole i posete vašem lekaru su svakako u planu, i njemu ispričajte sve što ste primetili a neobično vam je. Trudnoća nije period kada treba da se ustručavate ili „junačite” – možete voditi i dnevnik u koji ćete zapisivati sve, kako biste imali pregled simptoma i raspoloženja.

 

Ovo se odnosi i na psihičko zdravlje. Istina je, trenutno ste krhki i sve je ovo neuobičajeno, ali ako osećate izuzetno povećanu teskobu, ne oklevajte sa posetom psihologu! Trudnička anksioznost i post partum depresija mogu biti vrlo jaki i nema potrebe da to trpite, jer se leče kao i sve ostalo.

 

Kada ste odgovorni prema sebi svakoga dana, nećete praviti velike promene ni tokom trudnoće – izbegavajte kritične namirnice i aktivnosti, i pamtićete vašu trudnoću kao poseban i jedan od najlepših perioda u životu.

 

Autor: Dragan Antić, tata

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *