Koliko deca STVARNO treba da jedu dnevno

Od prvog dana rođenja našeg deteta, brinemo da je gladno. Prava istina ipak je da većina dece jede više od potrebnog. Statistički podaci ukazuju da je 50% dece predgojazno ili gojazno. Vreme je...
Slika: Donnie Ray Jones/flickr.com

 

Česta situacija kod znatnog broja porodica je sledeća:

  • Probirljivo dete koje moljakamo da pojede “barem nešto”
  • Ucenjivanje da se počisti sve iz tanjira, nagrada je slatkiš
  • Manjak fizičke aktivnost
  • Ovisnost o sedenju pred jednim od ekrana
  • Najgori slučaj je kada dete uporno odbija da pojede bilo šta kašikom a onda mu se dozvoli da se najede slatkiša ili grickalica, uz opravdanje da je bolje išta nego ništa

 

Količina hrane koja detetu stvarno treba, zavisi od uzrasta, pola i fizičke aktivnosti.

 

Treba znati da:

  • deca imaju instiktivni osećaj za glad i sitost. Teranjem da pojedu još kašiku više, slabi njihov prirodni nagon.
  • fizička aktivnost dece ili njeno odsustvo utiču na to da deca jedan dan pojedu više hrane a drugi manje.

 

Važno u ishrani dece je da:

  • imaju rutinu
  • imaju obroke u približno isto vreme
  • povrće bude obavezan deo glavnih obroka a da voće bude užina
  • kada su žedni, uvek piju vodu
  • slatkiši ne budu nagrada
  • se značajno smanji unos gotovih prehrambenih proizvoda
  • količinu hrane koju im servirate, merite na osnovu njihovih ruku
  • budemo primer svojoj deci

  

Kalorijski unos hrane

Dnevne energetske potrebe dece od 1 do 3 godine su 1100-1200kcal.

Deci se u ovom periodu smanjuju potrebe za većim energetskim unosom, jer je i njihov rast u tom periodu usporeniji u odnosu na prethodni. Ovo je i period kada deca jedu istu hranu kao i odrasli, često se bune vezano za izbor hrane i probirljivi su.

 

Dnevne energetske potrebe dece od 4 do 6 godina su 1500-1700kcal.

U ovom periodu deca obično polaze u vrtić. Navikavanje na novu kuhinju za njih može biti teško, pa će u vrtiću često brljaviti sa hranom da bi se posle toga kod kuće prejedali ili preterivali sa slatkišima i grickalicama.

 

Dnevne energetske potrebe dece od 7 do 10 godina su 1700-1900kcal.

Polazak u školu je stresna situacija i za decu i za roditelje. Da bi ste na neki način kontrolisali ishranu vašeg deteta ako u školi ne postoji organizovana ishrana, najbolje je da mu pripremate užinu za školu.

 

Dnevne energetske potrebe dece od 11 do 14 godina su 1900-2200kcal.

Pubertet! Zbog sada ubrzanijeg razvoja, deca su više gladna. Sada još uvek možete kontrolisati kakvu hranu jede vaše dete. Najviše obratite pažnju na slatkiše i grickalice. Ukoliko dolazi do neumerene ishrane u ovom period, doći će do stvaranja abdominalne debljine.

 

Dnevne energetske potrebe dece od 15 do 18 godina su 2100-2700kcal.

Ovo je najgladnija grupa ali i grupa sa najvećim izgledom da će značajan unos kalorija biti iz slatkiša, grickalica, sokova i brze hrane. Sada dečaci počinju da izgledaju kao mladi muškarci a devojčice kao mlade žene. Pošto sada generalno imate mnogo manju kontrolu nad njihovom ishranom van kuće, kroz zajednički obrok ili obroke im obezbedite hranu koja je zdrava i raznovrsna.

 

Brojanje kalorija u bilo kom od ovih razdoblja bi bilo komplikovano. Važno je da se usredsredite na kvalitet hrane koju će pojesti.

Kao merilo koristite njihove ruke. Parče proteina (meso i riba) i parče hleba neka budu veličine njihovog dlana. Jedno jaje je manjoj deci sasvim dovoljno. Salata neka bude veličine njihove skupljene dve pesnice.

 

Javna organizacija My Plate je osmislila jednostavan način merenje potrebne količine i odnosa dečije hrane. Tanjir podelite na četiri dela. U jednu četvrtinu stavite protein (meso, sir, riba, jaje), u drugu četvrtinu skrobni ugljeni hidrat (hleb, krompir, testeninu, pirinač) a u preostale dve četvrtine povrće.

 

Nemojte da pretrpavate tanjir, ukoliko je dete još uvek gladno ono će vam to i reći. To je i jedan od načina kako da izgradite međusobno poverenje.

 

Ne zaboravite da budete dobar primer svome detetu.

 

Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *