Najstresniji deo odgajanja dece vrtićkog, predškolskog ili školskog uzrasta je izlazak iz kuće. Bez obzira koliko se ranije počnete spremati, uvek se nešto izjalovi i opet ste u žurbi. Ako uz to imate i više od jednog deteta kao ja, jutro lako postane najstresniji deo dana. Dobra vest je da rešenje postoji i zove se VIZUELNI PLAN OBAVEZA. Jednostavno napravite plan za svako dete i problem je rešen. Ali, šta je to vizuelni plan obaveza i kako on funkcioniše?
Šta je vizuelni plan obaveza?
Osnovna ideja ovog plana je prikazati detetu listu stvari koje ono mora da uradi pre nego što izađe iz kuće. Možete da napravite i jedan plan za večernji ritual pre spavanja. Preporuka je da na listi bude manje od pet stvari dnevno (ujutro/uveče) i da se dan podeli na dva dela sa različitim obavezama (da se dete ne bi opteretilo sa previše informacija). Tako se obezbeđuje najbolja efikasnost.
Kako spremiti dete za školu?
Moja najmlađa kćerka ide u vrtić, a najstarija je osmi razred, druge dve su između njih. Plan obaveza im jako pomaže. Odštampala sam na papiru spisak obaveza i skinula sa interneta odgovarajuće slike za svaku obavezu. Možete da koristite i samo jedno ili drugo, tekst ili slike, to je na vama. Najvažnija stvar je da budu precizne i jasne koliko je to moguće.
Koja je prednost plana obaveza?
Jasno naznačava obaveze: Kada je neka obaveza izložena vidljivo na papiru štedi se vreme koje se troši na ponavljanje i pregovaranje, nešto što većina mama nevoljno radi. Umesto da stalno ponavljam šta treba da urade i proveravam kako to rade, usmerim ih na njihov plan obaveza okačen na zidu. Znaju šta moraju da urade i nema izgovora.
Uči decu odgovornosti: Ja sam velika pristalica ovoga i mislim da deca treba više da vode računa o sebi. Nije moj posao da radim sve za njih, i ja imam obaveze. Plan obaveza podstiče decu da brinu o svojim stvarima i ukoliko su nešto zaboravili to nije zato što ih ja nisam podsetila, već zato što nisu brinuli o tome. Ako jednom ili dvaput zaborave da spreme flašicu sa vodom, treći put sigurno neće.
Podstiče razvoj samostalnosti: Podsticanje deteta da brine o stvarima za koje je odgovorno povoljno utiče na osećaj samostalnosti. Deca vole kada savladaju nešto pa makar to bila i sitnica kao samostalno oblačenje ili pakovanje stvari za igralište.
Znam da roditelji svako jutro budu nervozni jer koliko god se trudili da sve spakuju i spreme uvek neka sitnica nedostaje, uvek se nešto zaboravi. To je zamorno i uzaludno. Zato je ispunjavanje očekivanih obaveza od strane svakog člana porodice najbolji način da se započne dan. I tu plan obaveza spasava svaku porodicu. Probajte i vi! Život će vam biti lakši.
Izvor: www.kidspot.com.au
Slika: themilitarywifeandmom.com