Većina roditelja kod svoje dece neguje maštu uživajući u njihovim kreativnim idejama. Međutim, neki roditelji iz straha da dete neće umeti da razgraniči stvarnost od mašte, svesno ili nesvesno ignorišu dečje maštarije, i uporno dete vraćaju u realnost ispravljajući ga prilikom crtanja ili igranja. Na primer, govore da krave ne mogu da budu ljubičaste, ili da je mleko bele boje.
Deca starija od tri godine svesna su razlike između realnog i izmišljenog. Ali deca uživaju da maštaju i njihove predstave realnih stvari i događaja koje oslikavaju na papiru uglavnom su potpuno drugačije od onoga kakve su te stvari zaista, u realnom svetu.
Mašta kao poligon za intelektualni razvoj deteta
Mašta se definiše kao sposobnost razmišljanja o novim stvarima, sposobnost koja u vašem umu stvara slike o nečemu što do sada nikada niste videli ni iskusili (Vebster).
Dr Suzana Endžel je profesor na Vilijams Univerzitetu i autor brojnih istraživanja čije je rezultate pretočila u niz knjiga na temu razvoja dečje kreativnosti, mašte, igre i procesa učenja. Ona je u svom delu „Deca stvarnosti: Kreiranje mišljenja u svakodnevnom životu (Real Kids: Creating Meaning in Everyday Lives) istakla da deca već na uzrastu od dve i po godine umeju da razlikuju stvarno od nestvarnog, ali ta razlika za vreme igre može da se izgubi ili je detetu potupno nevažna.
Još je jedan od najčuvenijih genijalnih umova Albert Ajnštajn govorio da je mašta važnija od znanja. Polje imaginacije je mesto poput poligona za vežbu, gde kroz kreativnost, maštarije i ispitivanje sopstvenih granica igrom, dečji razvoj uzima svoj zamah.
Putem igre i maštanja deca otkrivaju svet oko sebe i uviđaju uzročno-posledične odnose. Zadivljujuće je koliko potencijala u mislima i rukama deteta jedna obična kartonska kutija ima. Ona može da postane auto, avion, kamion, raketa, kuća, soliter…
Mašta je uključena tokom igre, kada sagledavajući, zamišljajući i manipulišući predmetima i stvarima na drugačiji način, deca ispituju sopstvene mogućnosti i upoznaju sebe i svet oko sebe. Tako mališani kroz razne eksperimente sa raznim stvarima koje ih okružuju na kreativan način razvijaju kritičko mišljenje i veštine rešavanja problema. Ukratko, mašta je jedan od osnovnih faktora kompletnog intelektualnog razvoja dece.
Nekoliko načina da podstaknete razvoj kreativnosti i mašte kod deteta
Kako su mašta i kreativnost nerazdvojiv sastojak detinjstva i odrastanja, oni kao takvi nađu svoj put i deo su detetovog svakodnevnog ponašanja. Međutim, ukoliko nema stimulacije ove sposobnosti neće dostići optimalan nivo, odnosno sa polaskom deteta u školu biće minimizirane, a njihov značaj u odraslom dobu je velik i može se odraziti i na izbor profesije i uspešnu karijeru.
Evo nekih predloga kako možete doprineti razvoju mašte i kreativnosti vašeg mališana.
Neka umetničke aktivnosti budu neizostavan deo svakodnevice vašeg deteta
Umetnost je kreativan vid izražavanja koji neguje maštu. Kroz crtanje, slikanje, oblikovanje gline ili plastelina, pravljenje mozaika od kolaž papira i sl, deca ispoljavaju svoje misli i emocije, tako njihove ideje dobijaju svoj materijalni oblik.
Crtanje i uopšte bilo koji vid umetničkog stvaralaštva, kod dece je višestruko značajno jer na taj način povećavaju samopouzdanje,imaju osećaj kontrole, razvija se oko-ruka koordinacija. Prilikom prezentacije, gde mališan sa ponosom predstavlja svoj rad osobama iz okoline a to su najčešće roditelji, treba ga ohrabriti da ispriča šta je na crtežu i da opiše svoje ideje, misli i emocije koje je utkao u svoj crtež. Na ovaj način neguje se dobra komunikacija sa detetom, dete oseća da je voljeno i vredno i razvija svoje verbalne sposobnosti.
Bojenje bojanki je takođe veoma dobar način za negovanje mašte ako dozvolite detetu da samo odlučuje o izboru boja i o tome kako će junaci iz bojanke izgledati. Možete razgovarati o slici koju boji i proširiti priču. Tako ćete razvijati kreatinvosti deteta, a dete kao dete – radoznalo – imaće priliku da vam postavi sva pitanja čiji odgovori će mu pomoći da bolje razume svet koji ga okružuje.
Probajte 4D bojanke Devar
Danas su veoma popularne interaktivne, tj. žive 4D bojanke iz edicije Devar koje podstiču intelektualni razvoj deteta, aktiviraju detetovu bogatu maštu, i uče ga mnogim zanimljivim stvarima iz života.
Iako generalno puno vremena provodim ispred ekrana, ja sam, moram priznati, bio prilično skeptičan prema ovim aplikacijama za pametne uređaje. Međutim, igrom slučaja smo došli do nekih i probali. To se odmah pretvorilo u zabavu za čitavu porodicu, a deca su bila oduševljena posmatranjem likova koje su prethodno sami obojili onako kako su hteli, u svoje omiljene boje, a koji uz pomoć aplikacije oživljavaju i šetaju po sobi.
Postoje bojanke na razne teme – učenje zdravih navika, buduće profesije, čudesna šuma preko koje se dete upoznaje sa prirodom i mnogim njenim misterijama, automobili… Takođe, postoje i Devar 4D knjige, kao što su Geografska otrkića, ili učenje engleske abecede, kao i enciklopedije,a deci će posebno biti interesantna Devar enciklopedija dinosaurusa.
Uz aplikacije dobijate i štampane bojanke, odnosno knjige i enciklopedije. Na štampanim izdanjima postoji kod koji je neophodno uneti pre pokretanja aplikacije.
Napomena
Ako pametne uređaje koristite pametno, onda ćete iskoristiti samo njihove benefite, a sve one loše strane ćete izbeći. Kada su u pitanju današnja deca, ona, hteli vi to ili ne, moraju da budu digitalno pismena. Dakle, pre ili kasnije doći će u kontakt sa računarima, tabletima, pametnim telefonima, internetom…
Ako je to već neminovnost, onda je jedino što vam preostaje da se sami angažujete oko digitalnog opsimenjavanja vašeg deteta. Naučite ga da od malena stekne predstavu o tome koje su prednosti ali mu stalno ponavljajte i koje su to sve loše strane pametnih uređaja. Neka vreme koje provedu uz pametni uređaj bude strogo ograničeno i strogo kontrolisano. I odložite što je moguće duže kupovinu uređaja koji će biti lično detetovi.
Izmislite scenario
Pomozite detetu da realizuje svoje ideje i osmisli svoju priču, tako će mališan da igra više uloga i pri tom da organizuje sopstvene misli i razvija svoje verbalne veštine. Budite uvereni da će na kreativan i domišljat način da iznese sopstvenu ideju.
Teme mogu da budu uobičajene, nešto što je detetu poznato, poput školice, farme, odlaska u prodavnicu, svemirske stanice, odlaska frizeru i sl. Igrajte se sa detetom, ali dopustite da dete ima inicijativu. Neka bude vaš mali superheroj.
Priče za razmišljanje
Potrudite se da osmislite priču koja sadrži moralnu dilemu i prepustite mališanu da promisli i dovrši priču, govoreći iz svog ugla kako bi on postupio zamišljajući da je glavni junak te priče. Možete modifikovati i neku od poznatih bajki ili basni te na taj način detetu pružiti primer maštovitosti i kreativnosti na delu.
Postavljajte otvorena pitanja
Na primer:
- „Šta misliš, šta će se dogoditi ako….“,
- ili „Kakva je razika između žirafe i gazele, a kakva je sličnost“.
Postavljajte pitanja o tome kako stvari funkcionišu, koja je namena određenih predmeta i sl.
Provodite sa vašim detetom vreme na otvorenom
Priroda i boravak u njoj pruža neiscrpne mogućnosti za igru. Priroda se konstantno menja, isti prostor iz dana u dan dobija novi izgled, što je odlična prilika za vašeg mališana da je istražuje, da otkriva razlike, da se poigrava materijalima koje nađe na poljani ili u parku. Pri tom, kroz igru stupaju na delo radoznalost, kreativnost i mašta, te dete može postaviti stotine pitanja o tome kako stvari funkcionišu u prirodi, kako se budi, kako spava, zašto lišće menja boju, kako to da je semenka unutar jabuke i sl.
Igrajući se u pesku ili praveći kućicu od grana, mališan može na sebi svojstven, originalan način, da igra bajku koju je sam smislio.
Vaš zadatak kao roditelja je da pratite dete u igri i da svojim odgovorima otvarate prostor za nova pitanja.
Ograničite vreme koje vaše dete provodi pred televizorom
Usmeravanje dečje pažnje na televiziju, ma koliko bio kvalitetan sadržaj onoga što gleda, je pasivan vid učenja za dete. Podsticanje razvoja mašte je malo teži zadatak za roditelje, u smislu da zahteva njihovu veliku posvećenost i trud da i sami maštaju i budu kreativni. Cilj je podstaći dete da aktivno uči i razmišlja. Dete treba ohrabrivati da stvara nešto novo i originalno kroz aktivnost celokupnog tela i aktivaciju svih čula. Ovo se ne može realizovati bez aktivnog učešća roditelja.
Rano detinjstvo je optimalno vreme za razvoj mašte i kreativnosi koje ne treba propustiti. Zato oslušnite potrebe i interesovanja svog deteta i prepustite se mašti zajedno sa njim. Stvarajte zajedno sa detetom njegov svet bajki, budite svakodnevni sporedni ili glavni junak detetove priče i uživajte u zajedničkim čarobnim, neponovljivim trenutcima.
Autor: Dragan Antić, tata