Deca u automobilu – nikad van autosedišta

3min
Autosedišta za decu imaju jasno određenu svrhu – da zaštite dete u slučaju udesa. Ipak, i posle uvođenja novog zakona o saobraćaju, previše je roditelja koji sedište pogrešno (pogrešna...

Saobraćajne nesreće su prvi razlog smrti dece između 5 i 13 godina u Evropi. Svetska zdravstvena organizacija naglašava da pravilno upotrobljena dečija sedišta umanjuju za 70% verovatnoću smrtnih povreda u slučaju sudara.

 

Kod nas ne postoje zvanični podaci o broju porodica koje koriste sedišta ali je nezvanična slika veoma zabrinjavajuća jer se govori o procentu ispod 10%. Zabrinjava i činjenica da starija deca takođe ne vezuju pojas jer smatraju da je bespotreban.

 

Bolje sprečiti

Deca treba da budu uvek vezana u odgovarajućem sedištu jer u suprotnom mogu da budu ozbiljno povređena čak i u blažem udesu ili pri naglom kočenju. Najveći rizik je snažan udarac u prednja sedišta ili u šoferšajbnu. Za dete koje putuje bez sedišta rizik ozbiljnih povreda je 7 puta veći.

 

Neophodnost sedišta pokazuju i brojevi. Naime, prilikom frontalnog sudara pri brzini od 56 km/h dete od 15kg dobija snagu od čitavih 225kg, a mala beba od samo 5 kg postaje 20 puta teža, znači 100kg.

 

[hiddencontent title=’Šta kaže zakon?’]

Prevoz dece: Od 2011.godine za prevoz dece do 12 godina starosti i visine do 150 cm obavezna je upotreba homologovanog dečijeg sedišta ili kolevke, osim u vozilima za javni prevoz putnika. U motornom vozilu na prednjem sedištu ne sme da se prevozi dete mlađe od 12 godina. Izuzetno, dete do 3 godine starosti može se prevoziti na prednjem sedištu ukoliko se prevozi u bezbednosnom sedištu, korpi, koja je okrenuta suprotno pravcu kretanja vozila, kada vozilo nema ili je isključen bezbednosni vazdušni jastuk.

 

Prekršaji protiv dece: Ako je prekršajem ugrožena bezbednost dece, kazne za mnoge prekršaje su najmanje dva puta veće od inače predviđenih. Tako će novčana i zatvorska kazna za prekoračenje brzine, nepropisno preticanje, vožnju u pijanom stanju, prolazak na crveno svetlo i nepoštovanje prava prvenstva biti veća ako je u automobilu dete do 12 godina starosti. Ovo pravilo važi i za pešake – ako, na primer, prelazi ulicu van obeleženog prelaza, pešak će biti kažnjen većom kaznom ukoliko je pri tom vodio dete.

 

Kazne za ugrožavanje dece:

  • Vožnja deteta do 12 godina u krilu ili na prednjem sedištu (15.000-30.000 dinara, šest kaznenih poena i oduzimanje dozvole od tri do 12 meseci)
  • Prelazak van pešačkog prelaza sa detetom (15.000-30.000 dinara ili 30 dana zatvora)
  • Prelazak na crveno svetlo ili preko pružnog prelaza sa detetom (15.000-30.000 dinara ili 30 dana zatvora)
  • Vožnja deteta mlađeg od 12 godina na motociklu (15.000-30.000 dinara, šest kaznenih poena i oduzimanje dozvole od tri do 12 meseci) 

 

[/hiddencontent]

 

Najčešće greške

“Opravdanja” i razmišljanja roditelja koji ne vezuju decu su obično sledeća:

 

“Nisam još kupio sedište”. Ova izjava pokazuje da roditelj nije svestan rizika kao i da ne poznaje zakon.

 

“Idemo samo do prve prodavnice, na 3 min”. Koliko god da je put kratak uvek postoji rizik sudara. Činjenica je da je najčešći put kojim se prevoze deca u kolima onaj do jaslica, obdaništa ili škole. Taj “transfer” se obavlja skoro svakodnevno, po svim vremenskim prilikama i obično po najgušćem saobraćaju.

 

“Vezao sam dete sigurnosnim pojasom”. Sigurnosni pojas se može koristiti samo kada dete pređe visinu od 1,5m. Suprotno od toga pojas za spasavanje postaje veoma opasan!

 

“Držim ja dete čvrsto u rukama”. Ovo razmišljanje je veoma rasprostranjeno, posebno kod starijih generacija, ali ovakav način putovanja, čak i na zadnjem sedištu, nije uopšte siguran. U slučaju sudara, čak ni ruke sa najviše ljubavi, ne bi nikako uspele da zadrže dete.

 

“Dete ne voli to sedište i stalno kuka”. Plač deteta često može da izazove gubitak strpljenja kod roditelja ali je ipak bolje biti uporan i naučiti dete da se u kolima uvek putuje vezani. Vremenom će se dete navići na ovo pravilo  pa će vezivanje postati normalna i očekivana radnja.

 

Homologacija

ECE R44 nalaže da sedište pre nego što ode u prodaju mora da bude testirano i homologovano.

Dokaz je etiketa narandžaste boje koja predstavlja jednu vrstu lične karte proizvoda i pokazuje njegove osnovne karakteristike.

 

Koji modeli sedišta postoje?

 

 

 

U narednu grupu se prelazi čim glava deteta pređe gornju ivicu naslona sedišta!

 

  • Grupa 0: od 0 do 10 kg
  • Grupa 0+: od 0 do 13 kg
  • Grupa 0+/1: od 0 do 18 kg
  • Grupa 1: od 9 do 18 kg
  • Grupa 2/3: za decu od 15 do 36 kg

 

auto sedista za razlicite uzraste

 

Korisni saveti:

  • Postavite dečije sedište uvek pozadi. Dajte prednost srednjem zadnjem sedištu ukoliko ima pojas sa 3 tačke (normalan pojas za vezivanje). U suprotnom bolje je koristiti zadnje desno sedište koje je pri parkiranju okrenuto trotoaru.
  • Nemojte koristiti polovna sedišta ako niste 100% sigurni kako su korišćena. Dečije sedište koje je bilo uključeno i u najmanji sudar treba odmah zameniti. Naime, možda je struktura pretrpela štetu (čak i nevidljivu) koja može da dovede u pitanje sigurnosne karakteristike proizvoda.
  • Pratite detaljno uputstva postavljanja sedišta jer veliki broj sedišta nije uopšte pravilno namešten. Samo pravilna upotreba smanjjue rizike po dete uslučaju nezgode.
  • Ne popravljajte sami sedište i nemojte mu dodavati nikakve delove koji nisu predviđeni od strane proizvođača.
  • Pazite koje igračke dajete detetu tokom vožnje. One ne treba da budu metalne ili šiljate jer bi u slučaju iznenadnog kočenja postali opasni. Isto tako dete ne treba da ima reflektujuće igračke koje mogu da smetaju vozaču ili drugim učesnicima u saobraćaju.
  • Ne naslanjajte teške predmete na zadnji deo automobila jer bi oni mogli da pogode dete u slučaju naglog kočenja.
  • Ne oblačite dete previše da ga ne biste pregrejali i zaštitite ga od sunčevih zraka specijalnim zavesicama za prozore automobila.
  • Ne ostavljajte nikada dete samo u automobilu.
  • Sedišta grupe 0 moraju biti pozicionirana suprotno od pravca kretanja automobila da bi garantovala veću bezbednost deteta u slučaju udesa. Ako sedište stavite na suvozačevo mesto OBAVEZNO isključite vazdušni jastuk (air-bag).

 

 

 

Korisni linkovi:

Propisi za prevoz dece u Srbiji i nekim evropskim zemljamaAMSS

Hrvatski sajt na temu autosedištaautosjedalice.info

A Comprehensive Guide on Road Safety for Parents (engl.)

 

Kakvo je vaše iskustvo sa sedištima? Da li ih vi i ljudi koje poznajete redovno upotrebljavate? Kako se vaše dete ponaša u sedištu?

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *