Kako da uvedete čvrstu hranu u ishranu bebe u par lakih koraka

Posle šest meseci mlečne ishrane, vaša beba je spremna da započne istraživanje fantastičnog sveta ukusa čvrste hrane. Čestitamo! Ovo je veliki korak i za bebu i za roditelje. Sigurno se sada...

Potpuno je razumljivo ako niste sigurni kako da bezbedno uvedete dohranu, naročito ako uključite sva pitanja o mogućim alergijama i kojim redom se uvodi hrana. Verujte nam da ćete, kao i sve drugo u roditeljstvu, i ovo brzo savladati i početi da uživate u hrani.

 

1. Budite sigurni da je vaše dete zaista i spremno za čvrstu hranu

Svetska zdravstvena organizacija preporučuje isključivo dojenje do šestog meseca a onda postepeno uvođenje dohrane. Ako ne dojite, majčino mleko se menja formulom do istog perioda. Kako nisu sva deca ista, neka će biti spremna za čvrstu hranu i ranije, već od četvrtog meseca, a neka malo kasnije.

Ako počnete prerano, to može imati neke neželjene posledice ukoliko beba ne dobija dovoljno nutrijenata koji su joj potrebni iz majčinog mleka ili formule, ako nije psihički spremna da jede čvrsto ili potpuno odbija hranu. Sa druge strane, ako predugo čekate i to može imati loše strane.

Imajući sve to na umu, najbolje vreme da se počne je između šest i sedam meseci. Iako vam pedijatar koji prati dete može dati zeleno svetlo da neke namirnice uvedete ranije, pola godine je period kada zaista i definitivno možete da počnete sa čvrstom hranom.

Dodatni znaci da je vaša beba spremna su i sposobnost da sedi sama (ili uz jako malo asistencije), duplirala je težinu sa porođaja i pokazuje interesovanje za hranu tako što pruža ruke da je dohvati i slično.

 

2. Obezbedite pravilno mesto za hranjenje

Za pravilno i bezbedno hranjenje je potrebna dobra stolica za hranjenje – ona koja omogućava da dete sedi tako da su mu gornji deo tela i noge pod uglom od 90 stepeni i da noge imaju podlogu koju dodiruju. Ukoliko je stolica detetu veća, slobodno dodajte jastuke na sedeći deo ili nešto ispod nogu.

 

Tokom hranjenja ne bi trebalo da imate ništa drugo na stolu osim tanjira sa jelom. Nikakve igračke ili slično što će detetu odvlačiti pažnju. Obezbedite mu prostor u kom može slobodno da istražuje hranu koja je pred njim.

 

3. Samo polako i budite uporni

Kada govorimo o uvođenju novih ukusa i tekstura, najbolje je da to radite polako i  budete uporni. Uvodite namirnice jednu po jednu kako biste znali da li je dete alergično na nešto. Studije pokazuju da je ponavljanje (davanje istih namirnica više puta mesečno) odličan način da dete privolite da prihvati određeni ukus. Nekada je potrebno detetu ponuditi jednu namirnicu i 20 puta da bi je prihvatilo. Drugim rečima, možda uspete da izbegnete prepirke oko brokolija kasnije, ako detetu date vreme da se privikne na ukus dok je malo. 

 

Neke namirnice koje su jako dobar početak su: 

  • Pire od jabuke
  • Pire od bundeve
  • Pire od graška
  • Batat ili slatki krompir
  • Proso, pirinač i kukuruz (cerealije bez glutena za početak)  

 

Istraživanja su pokazala i da je dobro i rano uvođenje nekih tipičnih alergena (kao što je npr. hrana sa puterom od kikirikija) ali, ako imate bilo kakav rizik od alergije u porodici, posavetujte se sa svojim pedijatrom. Savetuje se uvođenje alergena pre prvog rođendana, a idealno uz dojenje, jer će tada reakcije biti znatno slabije, ako uopšte postoje.

 

4. Kuvano je dobro ali i kupovno može biti savršeno

Ako želite da od starta kuvate za svoju bebu, radite to na pari jer je to najbolji metod da sačuvate sve vitamine i minerale iz hrane. Kasnije možete peći povrće i voće u rerni, na malo maslinovog ulja i sl. Ali, nemojte sebi praviti nepotreban stres ako ne možete da postignete ili čak da nađete sve namirnice koje želite a naročito kada ste van kuće. Odaberite kvalitetne kupovne proizvode kao zamenu.

 

Nutrino pirei od voća, povrća, ili mesa su napravljeni od posebno biranih namirnica, uz strogu kontrolu ispravnosti i kvaliteta. Kašice u teglicama se pakuju u termoskupljajuću foliju koja štiti proizvod od svetlosti, prašine i otvaranja. Za svaki Nutrino pire je izvršeno pažljivo merenje količine hranljivih sastojaka, uzimajući u obzir nutritivne potrebe svake faze razvoja deteta.

Nutrino zitarice i pirei

Nutrino asortiman pirea je širok i može zadovoljiti potrebe za unosom raznovrsnih zdravih namirnica u ishranu vašeg mališana. Pre kupovine mikseva, budite samo sigurni da je dete probalo svaku namirnicu odnosno da je najviše jedna nova.

 

5. Hranite dete adekvatnim priborom i dozvolite mu da odredi količinu koju će pojesti

Deca mogu imati averziju prema jelu samo zbog neudobnog položaja ili im može smetati i kašičica iz koje jedu, verovali ili ne. Prva kašičica ne treba da bude prevelika, probajte nekoliko i lako ćete videti koja se detetu dopada.

 

Prilikom hranjenja bi trebalo da se gledate u oči i da tako hranite dete. Kada zatvara usta ili se mnogo okreće, to je verovatni znak da je sito. U početku će svakako jesti mnogo manje nego što vi očekujete. Dozvolite detetu da ono odredi kada je sito jer tako postavljate dobre temelje za kasnije.

 

6. Idite obrok po obrok i neka on bude kompletan

Koji obrok ćete prvo uvesti, zavisi od vas, na primer to može biti i ručak. Svakako, zamenjujte podoj po podoj tako da dete prvo ima jedan čvrst obrok, oko osam-devet meseci barem dva obroka i jednu užinu, a do godinu dana tri obroka i dve užine. 

 

Svaki od glavnih obroka bi trebalo da sadrži po namirnicu iz svake od sledećih grupa:

  • Ugljeni hidrati (cerealije)
  • Povrće
  • Dobra mast (avokado, maslinovo ulje, kokosovo brašno, puteri/kremovi od badema/lešnika/kikirikija itd.)
  • Protein (meso/riba/jaja/jogurt/sir ili neživotinjskog porekla – leblebije, sočivo, grašak itd.)
  • Voće  

 

Voće je najlakše davati kroz užinu i to možete i u šetnjama i/ili posle poslepodnevnog spavanja.

 

Kako biste napravili jedan pun obrok, možete početi sa uvođenjem hrane po grupama – bilo koja namirnica iz jedne od grupa i onda dodajete po namirnicu iz naredne grupe na svaka 2-3 dana i dajete uz prethodno uvedene namirnice. Tako ćete posle 15-ak dana imati jedan pun i veoma kvalitetan obrok. Dalje uvodite opet po jednu namirnicu iz svake grupe redom i onda mešajte uvedeno. Ovo je jako lak put do raznovrsne ishrane.  

 

7. Zajedno sa detetom odaberite KAKO da uvedete hranu (pirei, manji zalogaji ili mešano)

Uz to koju hranu prvo uvesti, pitanje je i kako. Sve veći broj roditelja praktikuje „Baby lead weaning“ – proces koji podrazumeva da se detetu daje da istražuje hranu koja se od starta daje u komadićima. Počinje se sa mekom kuvanom hranom koja se, praktično, raspada u rukama i sa mekim voćem kao što su banane npr. Kasnije se prelazi na krupnije zalogaje ali dete uvek jede svojim prstićima. Možete očekivati dosta nereda prilikom ovakvog hranjenja jer deca bukvalno istražuju, pa se naoružajte strpljenjem i sredstvima za čišćenje.

 

Ovakav način ishrane neke roditelje brine jer deca pojedu jako malo u početku te nisu sigurni da su unela sve što im je potrebno. Zato je sve popularniji i „mešani metod“ (BLISS) – deci se daju komadi koje slobodno mogu da istražuju ali se daju i pirei i kašice kako bismo bili sigurni da jedu dovoljno kvalitetno.

 

8. Kako se zabaviti sa pireima i kašicama

Ako se odlučite za piree i kašice, možete i dalje biti kreativni i praviti lepe kombinacije. Ono što sami kuvate možete kombinovati i sa Nutrino pireima. Tako možete ponuditi bundevu u bilo koje doba godine ili za užinu poslužiti jabuku i borovnicu ili breskvu sa pirinčem.

 

Nutrino pouc i teglice

 

Kada služite detetu jelo, možete i da dodate poneki začin poput cimeta ili kumina. Tako ćete otvoriti vrata svoj uzbudljivoj hrani koju vaše dete počinje da istražuje. Nutrino kašice možete da služite i u originalnom pakovanju jer će se to detetu sigurno dopasti, kao još jedna prilika za istraživanje.

 

I zapamtite, najbolji način hranjenja je onaj koji je bezbedan, pun poverenja i zabave za oboje. 

 

Tekst je napisan u saradnji sa brendom Nutrino.

 

O brendu Nutrino:

nutrinologo

Iza brenda Nutrino stoji BFF – Baby Food Factory, nova fabrika sa najmodernijim postrojenjima, čija je briga o pravilnoj i zdravoj ishrani deteta jedan od najvažnijih zadataka. Proizvodnja Nutrina zadovoljava najsavremenije svetske standarde, a sirovine koje koriste su vrhunskog kvaliteta i od sertifikovanih dobavljača. Nutrino stalno radi na inovacijama kako bi ponudio vašoj bebi proizvode najvišeg kvaliteta u smislu organoleptičkih i senzornih karakteristika, fizičko-hemijskih vrednosti, visokih mikrobioloških kriterijuma, odsustva zagađivača i presticida ili bilo koje druge vrste supstanci koje mogu ugroziti zdravlje beba.

 

Nutrino je tu da pomogne svakoj mami u njenoj najlepšoj ulozi i najvažnijem pozivu na svetu, jer u Nutrinu uživaju sva deca, a svaka mama prepoznaje sigurnog saveznika koji nudi najbolje za njeno dete.

 

Više informacija na: nutrinobebe.com

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *